2016 metais į 70 šalies profesinio mokymo įstaigas priimta 23,7 tūkst. mokinių. Tai 1800 mokinių, t.y. 20 proc. daugiau nei buvo numatyta priimti. Tai kaip vyko priėmimas?
Iki šiol prašymai profesinėse mokyklose buvo priimami nuo gegužės 20 iki rugsėjo 1 dienos. Priėmimo komisijai buvo reikalaujama pristatyti prašymą, kuriame nurodoma pasirinkta profesinio mokymo ar bendrojo lavinimo programa, mokymosi pasiekimus įteisinančius dokumentus, sveikatos pažymėjimą, dvi fotonuotraukas, pasą arba gimimo liudijimą ar kitą asmens tapatybės dokumentą.
Nauja tvarka: kaip ir ką daryti?
„Reikia prisiregistruoti prie sistemos, užpildyti prašymą, yra patvirtintos datos, tačiau stojimo procesas nėra toks pat, kaip stojantiems į universitetą. Visų pirma, sprendimą priima pati profesinė mokykla. Penkios profesinės mokyklos gali pasakyti, kad kandidatas yra tinkamas, galutinį sprendimą priima pats stojantysis, su kuria mokykla nori pasirašyti sutartį“, – sakė LAMA BPO administracijos direktorė Ramunė Bakanovienė.
Norintys mokslus po vidurinės tęsti profesinėje mokykloje, anot naujosios tvarkos, turi užsiregistruoti LAMA BPO interneto svetainės www.lamabpo.lt informacinėje sistemoje. Registracija vyksta labai paprastai: tiesiog pateikus vardą, pavardę, elektroninio pašto adresą ir pasirenka prisijungimo prie sistemos slaptažodį. Užsiregistravus suteikiamas vartotojo numeris.
Nurodyti 5 pasirinkimus
Kas toliau? Reikia užpildyti prašymą, kuriame nurodomos iki 5 pageidavimų, vykstant papildomam priėmimui – iki 3 pageidavimų. Pažymėtina, kad brandos atestatų ir perlaikytų brandos egzaminų duomenys į priėmimo sistemą įkeliami tiesiai iš valstybinės informacinės sistemos duomenų bazių. Duomenų įkėlimo veiksmą atlieka ne kas kitas, o pats stojantysis. Beje, jei stojantysis turi papildomus poreikius arba jam riekia mokytis pagal specialią programą, tai būtina yra nurodyti prašyme.
Iki rugpjūčio 18 dienos stojantysis turi pateikti mokymosi pasiekimus liudijančių ir kitų dokumentų elektronines versijas LAMA BPO informacinėje sistemoje. Iki 24 dienos vyksta pagrindinio priėmimo siūlymų mokytis paskelbimas. Stojantieji, gavę siūlymus mokytis, turi ne vėliau kaip iki rugpjūčio 30 dienos atvykti į atitinkamą profesinio mokymo įstaigą sudaryti profesinio mokymo sutartį. Prieš pasirašydamas profesinio mokymo sutartį, asmuo privalo įstaigai pateikti prašyme pateiktą informaciją patvirtinančių dokumentų originalus.
Naujos tvarkos pliusai
„Ši tvarka bus modernesnė ir paprastesnė visiems stojantiesiems į profesines mokyklas. Pateikdami prašymus internetu, jie matys visą spektrą galimybių: nuo universitetų iki profesinių mokyklų ir galės rinktis iš visos mokymų programų pasiūlos. Pretenduojantiems stoti į profesinę mokyklą, nebereikės eiti ir nešti popierinių dokumentų, šito jau seniai atsisakyta aukštajame moksle“, – apie naujos priėmimo sistemos privalumus išplatintame pranešime spaudai pasakoja švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė.
Dabar pagrindinis priėmimas į profesines mokyklas truks iki rugpjūčio 18 d. Likus laisvų vietų, bus skelbiamas papildomas priėmimas, kuris baigsis rugsėjo 15 d. Iš viso į profesines mokyklas ketinama priimti 20,2 tūkst. pirmakursių.
Šiemet planuojant priėmimą į profesines mokyklas labiau atsižvelgiama į pasiūlos ir paklausos santykį, darbo rinkos poreikius. Todėl 10 proc. nuo pirminio plano mažės priėmimas į grožio sektoriaus specialybes, 6 proc. didės į apdirbamąją pramonę, statybą.
Praėjusių metų „mados“
Praėjusiais metais mokiniai dažniausiai rinkosi grožio ir sveikatos paslaugų, automechaniko, elektroniko, statybininko-apdailininko, virėjo profesijas. Taip pat populiarios programuotojo bei multimedijos paslaugų teikėjo specialybės. Ypač išaugo siuvėjo specialybę besirenkančių skaičius, taip pat daugėjo stojančių į inžinerinės srities profesinio mokymo programas.
Lyginant su praėjusiais metais, planuojama, kad 2017 metais kelis kartus išaugs priėmimas į modulines programas, kurios trunka nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių ir įgyjama viena darbe reikalinga kompetencija. Pernai tokių programų buvo siūloma 29, šiemet šis skaičius išaugs iki 200. Daugiau apie programas ir profesines mokyklas galite rasti paspaudę čia arba įsigiję naujausią „Kur stoti?“ žurnalo numerį.
Profesinės mokyklos ne tik dešimtokams?
Visuomenėje gajus mitas, kad profesines mokyklas renkasi tie, kuriems mokslai nelabai sekasi. Kartais net mokytojai pagąsdina moksleivius, kad jei nesimokys, jų laukia „profkė“, tačiau pasirodo, kad 12 klasių baigę asmenys nespjauna į mokslus profesinėse mokyklose, kuriose siūloma per 300 įvairių profesinio mokymo programų įvairiuose ūkio sektoriuose: inžinerijos ir kompiuterijos, architektūros ir statybos, gamybos ir perdirbimo, meno, socialinių paslaugų, sveikatos priežiūros, verslo administravimo, transporto paslaugų, paslaugų asmenims, žemės ūkio, miškininkystės ir žuvininkystės ir t. t.
Po vidurinės, turėdami brandos atestatą praėjusiais metais į profesines mokyklas įstojo 13,9 tūkst. buvusių abiturientų. Baigusiems 12 klasių mokslas, priklausomai nuo pasirinktos specialybės, gali trukti 2, 1,5 ar 1 metus.
Pasirodo, kad įgiję profesinį išsilavinimą, norėdami tęsti mokymąsi absolventai turi galimybę lengvatinėmis sąlygomis įstoti į giminiškas studijų programas kolegijose ir universitetuose: suteikiami papildomi balai stojant, įskaitomi dalykai, priimama į antrą kursą, mažinamas mokestis už studijas ir pan.
Profesinį mokymąsi renkasi ir universitetų absolventai
Profesinėse mokyklose noriai mokosi ir aukštąjį išsilavinimą įgiję asmenys, praėjusiais metais jų į profesines mokyklas atėjo apie 2 tūkst. Studentai, baigę universitetus, profesines mokymo įstaigas rinkosi norėdami įgyti papildomų darbo rinkoje reikalingų kvalifikacijų.