„Viską lemia konkursinis balas. Kuo jis svaresnis – tuo didesnė sėkmės galimybė“, – ne kartą yra pabrėžęs Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos bendrajam priėmimui organizuoti (LAMA BPO) prezidentas prof. Pranas Žiliukas.
Štai šį konkursinį balą jau galima pabandyti pasiskaičiuoti, prognozuojant būsimus egzaminų rezultatus.
Taip pat skaičiuoklė skatina atsakingai rinktis studijų programas – o tai šiais metais, kai bus pateikiamas tik vienas kvietimas studijuoti, labai svarbu.
Savo balą galima palyginti su pernykščiais
Pabandykite „pažaisti“: portale www.kurstoti.lt kairėje po pagrindiniu straipsniu spustelėję raudoną mygtuką, atsidarykite skaičiuoklę, suveskite prognozuojamus savo egzaminų rezultatus ir spragtelėkite ant išsirinktos studijų programos bei aukštosios mokyklos.
Tarkime, laikysite lietuvių kalbos ir literatūros, užsienio kalbos, matematikos, istorijos ir biologijos valstybinius brandos egzaminus. Nerimaujate, kad išlaikysite nelabai gerai, ir į skaičiuoklę suvedate vidutiniškus prognozuojamus savo rezultatus.
Pasirinkus veterinarinės medicinos studijų programą, skaičiuoklė rašo: „Tavo konkursinis balas yra 6.72 . Balas susideda iš biologijos (5.9 X 0.4 = 2.36), matematikos (4.8 X 0.2 = 0.96), fizikos (10 X 0.2 = 2), lietuvių kalbos ir literatūros (7 X 0.2 = 1.4). 2014 metais šios studijų programos minimalus balas, su kurio stojantieji buvo priimti į nemokamą vietą, buvo 7.7. Jei šiemet stojančių į šią studijų programą skaičius ir valstybės finansavimas bus panašus kaip pernai, į nemokamą vietą Jūs tikriausiai nebūtumėte priimti“.
O štai pasirinkus programų inžinerijos studijų programą, atsakymas – teigiamas:
„Tavo konkursinis balas yra 6.72. Balas susideda iš matematikos (4.8 X 0.4 = 1.92), fizikos (10 X 0.2 = 2), užsienio kalbos (7 X 0.2 = 1.4), lietuvių kalbos ir literatūros (7 X 0.2 = 1.4). 2014 metais šios studijų programos minimalus balas, su kurio stojantieji buvo priimti į nemokamą vietą, buvo 5.76. Jei šiemet stojančių į šią studijų programą skaičius ir valstybės finansavimas bus panašus kaip pernai, Jūs galėtumėte būti priimti į nemokamą vietą (privačiuose universitetuose ir kolegijose - gauti valstybės stipendiją)“.
Jei atsakymas nuvylė – pabandykite padidinti prognozuojamus savo egzaminų rezultatus. Taip pamažu paaiškės, kiek mažiausiai reikėtų gauti iš kiekvieno egzamino, kad pasirinkta studijų programa taptų pasiekiama. Konkursinį balas apskaičiuojamas tiksliai, atsižvelgiant ir įvertinant visus šiųmečius reikalavimus.
Skaičiuoklė rodo ir tuos paprastai moksleiviams neaiškius variantus, kai, tarkime, metinis pažymys aukštesnis, nei to paties dalyko valstybinio brandos egzamino rezultatas. Ir išsyk rodoma, kad skaičiuojant balą įtrauktas palankesnis – metinio pažymio rezultatas.
Galima „pasimatuoti“ įvairių programų balus
Jei jūsų gautas prognozuojamas konkursinis balas – vis tiek per mažas, kita išeitis tokiu atveju – rinktis panašios krypties, bet pagal balą artimesnes studijų programas. Tad naudojantis skaičiuokle išsyk galima „pasimatuoti“ vieną ar kitą studijų programą, pamatyti, kokios sąlyginės galimybės į ją patekti.
Žinoma, skaičiuoklė – orientacinė, ji negarantuoja, kad įstosite – bet paprastai konkursinių balų tendencijos išlieka panašios, balai daugmaž atitinka ankstesnių metų skaičius.
Padedami skaičiuoklės, vis pakoreguodami galimus savo brandos egzaminų rezultatus, galite nuveikti du svarbius savo ateičiai darbus. Pirmasis – užsibrėžti konkretų tikslą: kiek balų turite surinkti iš kiekvieno egzamino, kad įstotumėte. Antrasis – apmąstyti ir susidaryti sąrašą studijų programų, kurias mažėjančios svarbos tvarka surašysite į savo stojamąjį prašymą.
Ir tada belieka susikaupti ir labai stipriai bei tikslingai pasimokyti.
Taip pat ši Konkursinio balo skaičiuoklė pravers ir kai valstybinių brandos egzaminų rezultatai jau bus aiškūs. Tada bus galima dar kartą pasitikslinti, kokios realios galimybės įstoti į pasirinktą studijų programą, arba ieškoti kitų, artimesnių pagal balą studijų programų.
Su kokiais konkursiniais balais stota pernai?
2014 m. priėmimo rezultatai parodė, kad į universitetą buvo galima įstoti su 0,45 balo iš 10 galimų – valstybės nefinansuojamoje vietoje, o valstybės finansavimą gauti surinkus vos 2,26 balo. Kolegijose žemiausias įstojusio į valstybės nefinansuojamą vietą balas buvo 0,35, gavusio valstybės finansavimą – 1,94.
Tarp pernai įstojusiųjų į finansuojamas arba su studijų stipendija vietas kolegijose vyravo (57 proc.) surinkusieji 0–4 balus, o surinkę 6–10 sudarė dešimtadalį. O universitetuose įstojusieji į finansuojamas vietas su konkursiniais balais 6–10 sudarė daugumą (70 proc.). Tuo tarpu įstojusiųjų į mokamas vietas konkursiniai balai gerokai žemesni: tiek universitetuose, tiek kolegijose dominuoja surinkusieji 0–4 balus.
Pernai kilus šurmuliui dėl tokių žemų reikalavimų stojantiesiems, šiemet didžioji dauguma aukštųjų mokyklų įsivedė balų slenksčius, tiesa, kai kurios – tik simbolinius.
Su vidutiniškai aukščiausiais konkursiniais balais pernai įstojo į menus Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (LMTA) bei Valstybinėje dailės akademijoje (VDA). Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU) bei Vilniaus universitetas (VU) taip pat pritraukė stojančiuosius su aukštais konkursiniais balais.
Vidutiniškai žemiausi konkursiniai balai – gavusių valstybės finansavimą Aleksandro Stulginskio universitete (ASU), kuriame daugiausia žemės ūkio krypties programų, bei Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje (LKA). Į vietas su studijų stipendija tarp nevalstybinių universitetų geriausius stojančiuosius pritraukė ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas (ISM).
Stipriausi įstojusieji kolegijose – Vilniaus ir Kauno (VK ir KK). Tuo tarpu į Alytaus kolegiją (AK) ir į Kauno technikos kolegiją (KTK) pernai įstota su vidutiniškai žemiausiais konkursiniais balais. Tarp nevalstybinių kolegijų pernai išsiskyrė Vilniaus dizaino kolegija (VDK), į vietas su studijų stipendija priėmusi stojančiuosius su gana aukštais konkursiniais balais.
Vieni ryškiausių konkursinių balų skirtumų pastebimi tarp įstojusiųjų į medicinos ir sveikatos krypčių grupei priklausančias studijų programas bei priimtųjų į technologijos mokslus, Tiek stojančiųjų, tiek pakviestųjų į šias finansavimo krypčių grupes konkursiniai balai stipriai skiriasi: medicinos krypčių grupėje didžiausias stojančiųjų skaičius susitelkęs ties 7–8,5 konkursiniu balu, technologijose daugiausia stojančiųjų su konkursiniu balu 3,5–4.
Dėl gerokai mažesnio valstybės finansuojamų vietų skaičiaus ir didelio stojančiųjų su aukštais konkursiniais balais skaičiaus medicinos ir sveikatos krypčių grupėje žemiausias pakviestojo į nemokamą vietą konkursinis balas – 8, o technologijos mokslų srityje (kur valstybės finansuojamų vietų skaičius didesnis 2 kartus) valstybės finansavimą gavo stojantieji, surinkę kiek daugiau nei 4 balus.
Tose pačiose finansavimo krypčių grupėse kolegijose stojančiųjų akademinis pasirengimas panašus, tačiau dėl didesnio VF ir ST vietų skaičiaus pakvietimus į technologijos mokslų srities programų vietas gauna stojantieji su gerokai žemesniais konkursiniais balais.
Taigi – susirask internete kurstoti.lt svetainę – ir spausk skaičiuoklės mygtuką. Tavo kelias iki norimų studijų prasidėjo... Sėkmės!
Parengta pagal LAMA BPO ir MOSTA inf. „Bendrojo priėmimo į Lietuvos aukštąsias mokyklas 2014 m. apžvalga“