Tyrimai rodo, kad tik ketvirtadalis (25 proc.) Lietuvos abiturientų tvirtai nusprendę, kur norėtų studijuoti, likusieji būsimąsias profesijas renkasi kone atsitiktinai. Apie studijų pasirinkimą neretai pradedama galvoti kai reikia pasirinkti kokius egzaminus laikyti, o kai kurie susimąsto tik tada, kai reikia pateikti prašymus studijuoti.

Neretai labai gerai besimokantys mokiniai, bet dar neatradę savo „pašaukimo“ mokyklos suole teikia paraiškas į tas specialybes, kurios yra populiariausios ir turi didžiausius konkursus, tarsi norėdami „patikrinti“ savo reitingus. Kiti stoja ten, kur nori jų tėvai, treti – kuriems mokslai sekasi vidutiniškai, bando patekti į valstybės finansuojamas vietas tų specialybių, kurios nėra itin populiarios.

Stojančiųjų mažiau nei prieš metus

Nors laiko iki paskutinio skambučio dar yra, bet norime priminti abiturientams, kad priimti sprendimą nereikėtų laukti iki paskutinės minutės, o padaryti tai kuo anksčiau ir ramiai tam ruoštis.

Dar kartą peržvelgsime, kokios populiariausios specialybės bei studijų sritys buvo šiais metais tarp stojančiųjų.

LAMA BPO duomenimis, šiais metais bendrajame priėmime į 44 Lietuvos aukštąsias mokyklas (21 universitetą ir 23 kolegijas) dalyvauti užsiregistravo 41 tūkst. 15 stojančiųjų, tai beveik trimis tūkstančiais mažiau nei pernai, 2012 m.  Iš stojančiųjų 22 512 – šių metų laidos abiturientai.

Iš viso į įvairias studijų programas pareikšta 361 056 pageidavimų, į universitetines studijų programas – 158 463, kolegijų programas – 101 722.

Būsimųjų studentų pasirinkimai turėjo naujų tendencijų. Universitetų sektoriuje apie 2,6 proc. sumažėjo trauka į socialinius mokslus, tačiau vis vien socialiniai mokslai išlieka tarp populiariausių studijų sričių. Pirmu pageidavimu į universitetus pateikti 10 493 prašymai, į kolegijas – 5 807.

Antroje vietoje universitetuose – biomedicinos mokslai 4 690 (pirmu pageidavimu), trečioje vietoje – technologijos mokslai 3 415 (pirmu pageidavimu). Kolegijose antroje vietoje – technologijos mokslai 3 829 pageidavimai (pirmu numeriu), trečioje – biomedicinos mokslai 2 947.

Populiariausiųjų sąraše – medicina

Šiais metais populiariausios universitetų studijų programos tarp stojančiųjų (pirmu pageidavimu) buvo medicina, odontologija, ekonomika. Mediciną pirmajame etape pirmuoju pageidavimu nurodė net 761 stojantysis į LSMU ir 530 stojančiųjų į VU.

Didžiausias šių metų pokytis – labai padidėjusi su informatika susijusių studijų programų paklausa. 

Studijų programų populiarumą galite pasižiūrėti žemiau pateiktose lentelėse. 

Priimta 27 tūkst. studentų

Šiais metais į aukštąsias mokyklas iš viso priimta 27 279 studentai. Iš jų – 14 586 į valstybės finansuojamas (vf) vietas, 12 273 – į valstybės nefinansuojamas (vnf) vietas.

Į universitetines studijų programas iš viso priimta 15 675 studentų (7688 į vf vietas ir 7884 į vnf vietas). Į kolegijų studijų programas iš viso priimta 11 671 studentas (6898 į vf vietas ir 4417 į vnf vietas).

Į nemokamas vietas daugiausia studentų priėmė, taigi daugiausia studijų krepšelių ir gabiausių abiturientų sutraukė Vilniaus universitetas (2573), Kauno technologijos universitetas (1241), Vilniaus Gedimino technikos universitetas (1224).

Taip pat žemiau pateiktose lentelėse galite susipažinti su 2013 m. minimaliais pagrindinio ir papildomo priėmimo konkursiniais balais į universitetinių studijų programų valstybės finansuojamas vietas ir į kolegijų studijų programų valstybės finansuojamas vietas. 

 

Erika VAITKŪNIENĖ

Emilės VAITKŪNAITĖS nuotr.

facebook_logoKur stoti