Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Architektūros fakulteto (AF) bendruomenė kviečia Lietuvos moksleivius dalyvauti kūrybiniame projekte „Netobulas kiemas“ – priimti save ir kitus tokius, kokie esame, švęsti kiekvieno išskirtinumą ir nukreipti tobulumo paieškas į miestų erdves. 

Projektu tikimasi atkreipti mokinių dėmesį į supančią aplinką ir ugdyti architektūrinį sąmoningumą, kuris yra reikšmingas visapusiškai išsilavinusiai ir empatiškai asmenybei. 

Visi žmonės ir jų kūryba bei mus supanti aplinka – netobuli, tačiau bendruomeniškumas gali būti įrankiu, padedančiu kurti dar aukštesnės kokybės erdves, skatinančias jaustis jaukiai ir saugiai.

„Pandemija ir jos pasekmės atskleidė, kad fizinės erdvės negali pakeisti virtuali erdvė. Suvaržymas parodė, kad žmogus, nepaisant visų technologijų pažangos, yra socialinė būtybė, kuriai reikia kontakto, fizinio bendravimo ir dangaus virš galvos. Vieni renkasi pasivaikščiojimą parke, kiti bėgiojimą gatvėmis ar pakrante, dar kiti leidžia laiką kieme – kur žmogui pažįstama ir saugu“, – dalijasi Urbanistikos katedros docentė dr. Inesa Alistratovaitė- Kurtinaitienė.

Kūrybinio projekto epicentre yra lauko erdvė, kuri moksleiviams artima: namų ar mokyklos kiemas, aikštė, skveras, parkas, gatvė, pakrantė ar kita erdvė, kurioje daugiausia praleidžiama laiko. Projekto dalyviai į užduoties atlikimą gali žvelgti individualiai, pasirinkdami jiems pažįstamas priemones, būdą ir priimtiną požiūrio tašką. 

Doc. dr. I. Alistratovaitė-Kurtinaitienė pažymi, kad „kiemai“ gali būti labai panašūs ir labai skirtingi, priklausomai nuo lokacijos ir asmens amžiaus, socialinių poreikių ar net emocijų.

„Ankstyvojoje vaikystėje kiemas dažniausiai yra žaidimų erdvė, pavyzdžiui, smėlio dėžė. Paauglystėje kiemas įgauna socialinę funkciją: tai – susitikimų vieta su bendraamžiais. Suaugusiesiems jis gali atlikti praktinę paskirtį, pavyzdžiui, būti automobilių stovėjimo aikštele ar socialinių susitikimų vieta. Vyresnio amžiaus žmonėms kiemas tampa rekreacine ir bendravimo erdve, skirta poilsiui bei socialinei integracijai“, – pasakoja VILNIUS TECH ekspertė.

Dar vienas projekto „Netobulas kiemas“ ypatumas – galimybė dalyvauti bet kokio amžiaus moksleiviui (-ei), gyvenančiam (-iai) bet kurioje Lietuvos gyvenvietėje. Vasarą yra numatomas elektroninis leidinys, kurį atvertus bus galima išvystyti vaikų akimis pamatytus skirtingas šalies erdves ir pasakojimus apie jas.

„Netobulas“ temą VILNIUS TECH AF kviečia moksleivius nagrinėti jau antrąjį kartą. 2024 m. mokiniai piešė, aprašinėjo, tyrinėjo, filmavo Lietuvos modernizmo (XX a.) architektūrą. Projekte dalyvavo jaunimas iš įvairiausių miestų, miestelių ir kaimų, o ryškiausi darbai buvo publikuoti elektroniniame leidinyje. Visiems dalyviams ir jų mokytojams buvo įteiktos padėkos, o įsimintiniausi autoriai pakviesti atvykti į baigiamąjį apdovanojimų renginį.

VILNIUS TECH AF kviečia moksleivius dalyvauti „Netobulas kiemas“ projekte iki 2025 m. balandžio 30 d. ir susipažinti su visomis sąlygomis čia.

Iliustracijos autorius: VILNIUS TECH Architektūros studentas Andrius Pucėta