Kiti brandos egzaminai dvyliktokams prasidės jau vasarą - birželio 5 d. Pagal patvirtintą brandos egzaminų tvarkaraštį 2024 m. pagrindinės sesijos valstybiniai brandos egzaminai prasideda balandžio 3 d. užsienio kalbų egzamino kalbėjimo dalimi. Užsienio kalbos kalbėjimo dalies trukmė vienam kandidatui – iki 30 min., iš jų 15 min. skiriama pasirengti užduočiai atlikti.

Ruošiantis egzamino kalbėjimo daliai, Nacionalinė švietimo agentūra (NŠA) organizavo mokymus, kuriuose dalyvavo 1220 vertintojų iš visos Lietuvos. Mokymų metu buvo pristatyta elektroninė užduočių vertinimo aplinka, kurioje vertintojai pateiks kandidatų taškus pagal vertinimo kriterijus ir įrašys užduoties atlikties garso įrašą. Šios aplinkos funkcionalumai taupys vertintojų laiką, nes nereikės pildyti popierinių vertinimo lapų, sumuoti ir tikrinti už atliktį parašytų taškų. Kitos vertinimo procedūros bei šių metų abiturientų dalyvavimas brandos egzaminuose lieka tokie pat, kaip ir pastaraisiais metais.

Užsienio kalbos egzaminą sudaro 4 dalys: kalbėjimo, klausymo, skaitymo ir rašymo. Pastarosios trys dalys bus laikomos kartu brandos egzaminų sesijos metu birželį. Kiekviena egzamino dalis sudaro ketvirtadalį bendro vertinimo.

Su užsienio kalbos (anglų, prancūzų, rusų, vokiečių) VBE kalbėjimo dalies vertinimo kriterijais galima susipažinti čia. 

Piktinasi dėl netinkamai parinkto tarpinio patikrinimo ir užsienio kalbų egzamino kalbėjimo dalies laiko

Skelbiama, kad naujienų portalo „Kas vyksta Kaune“ redakciją pasiekė skaitytojo laiškas. Šį kartą laiške žeriama kritika NŠA ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai (ŠMSM). Anot pranešėjo, nesąžininga, jog tarpiniai vienuoliktokų patikrinimai vyksta moksleivių atostogų metu.

„Kodėl vaikams paskirtas tarpinis atsiskaitymas per atostogas? Kam yra skirtos mokinių atostogos? Kas yra formalus ir neformalus ugdymas, nes tik vienas iš jų gali vykti atostogų metu? Ar jums, ŠMSM ir NŠA, panašu, kad egzaminas ar tarpinis atsiskaitymas gali būti neformaliu ugdymu?“ – klausė sunerimęs pilietis.

Pavasario (Velykų) atostogos 2023-2024 mokslo metais vyksta nuo balandžio 2 iki balandžio 5 dienos. Moksleiviai į mokyklų suolus sugrįš balandžio 8-ąją.

Pagal informaciją, prieinamą NŠA internetinėje svetainėje, lietuvių kalbos ir literatūros tarpinis patikrinimas (tiek A, tiek B lygio) vyksta Velykų atostogų metu, t. y. balandžio 2-5 dienomis.

Kaip portalui „Kas vyksta Kaune“ teigė ŠMSM komunikacijos skyriaus atstovai, lietuvių kalbos ir literatūros tarpinis patikrinimas yra vienintelis, vykstantis moksleivių atostogų metu.

„Mokinys tarpiniam patikrinimui skiria 1 atostogų dieną, kuri yra kompensuojama, t. y. perkeliama į artimiausias ugdymo dienas“, – teigė ŠMSM atstovai.

Tai reiškia, jog vienuoliktokai artimiausiomis dienomis po atostogų turės papildomą laisvą dieną.

„Toks sprendimas dėl lietuvių kalbos ir literatūros tarpinio patikrinimo laiko pasirinktas dėl to, kad mažiau būtų trukdomas ugdymo procesas dėl lietuvių kalbos ir literatūros mokytojų dalyvavimo tarpinio patikrinimo vertinime ir kitų dalykų mokytojų vykdymo procese, taip pat ir pačių III gimnazijos klasės mokinių“, – priežastis vardijo ŠMSM.

Mokyklos yra atsakingos už sprendimą, kurią būtent dieną (balandžio 2, 3, 4 ar 5) ir kurią valandą vykdyti tarpinį atsiskaitymą konkrečiam mokiniui.

„Beje, anglų valstybinio brandos egzamino kalbėjimo dalis taip pat kasmet vyksta per atostogas jau ne vienerius metus“, – pažymi ŠMSM komunikacijos skyrius.

___________________________________________________________________________________________

Pagal NŠA ir „Kas vyksta Kaune“ informaciją parengė Rūta Anusevičienė