Patarimais dalijasi Vilniaus jėzuitų gimnazijos, Šiaurės licėjaus bei „DigiKlasės“ matematikos mokytojas Šarūnas Vaitkus, papildomo ugdymo mokyklos „Alfa klasė“ matematikos mokytojas Andrius Gegužis bei „Mano korepetitorius“ matematikos ir fizikos mokytojas Kristupas.
Ką dar galima nuveikti paskutinę dieną prieš matematikos VBE?
Kristupas yra įsitikinęs, kad tikrasis ruošimasis egzaminams vyksta metus (arba pusę) prieš sesijos pradžią. Išdalijus šį laiką įvairiems moduliams, abiturientų šventėms, viena diena tam tikro dalyko egzaminui jau atrodo tikrai visavertė.
Anot mokytojo, labai susikaupus, per visą dieną galima palenkti egzaminų rezultatus bent 10 procentų: „Taip, kai kuriems tai gal nebus labai daug, tačiau kitiems tai gali lemti išlaikymą ar valstybės finansuojamą studijų vietą universitete, todėl ši paskutinė diena įgauna kitokią prasmę“, – teigia Kristupas.
Matematikos mokytojas Šarūnas Vaitkus teigia, kad paskutinę dieną prieš egzaminą mokosi tikrai ne vienas abiturientas: „Iš patirties žinau, kad šią dieną mokomasi bene daugiausiai per visus 12 metų. Vis tik egzamino išvakarėse mokytis kažko naujo nerekomenduoju. Dieną paskirkite kartojimuisi, bet ir tą siūlau daryti tik pirmoje dienos pusėje.“
Mokytojas popietę ir vakarą pataria skirti poilsiui, veikloms, kurios jums patinka, tačiau neapkrauna emociškai ir protiškai bei neišsekina fiziškai. Š. Vaitkus įsitikinęs, kad egzamino dieną dėl šio sprendimo sau tik padėkosite.
Kristupo nuomone, paskutinioji diena neturėtų būti per daug sureikšminta: „Todėl patariu ją išnaudoti beveik įprastai, sprendžiant senus VBE ar uždavinynus. Taip pat patarčiau pasitikrinti, ar jaučiatės patogiai naudodami skaičiuotuvą bei formulyną. Nemaža dalis uždavinių reikalauja konkrečių rezultatų, todėl labai pravartu, kai mintinai žinome, kur yra reikalingos formulės ir kaip apskaičiuoti kampą naudojant trigonometrines funkcijas“, – pataria mokytojas.
Patarimai matematikos egzamino dieną
Mityba prieš egzaminą
Laikant egzaminą svarbios tampa net ir, atrodytų, įvairios smulkmenos, pavyzdžiui, maistas: „Iš savo patirties galiu tik parekomenduoti nepersivalgyti ir nesirinkti maisto, kuris jus apsunkintų“, – pataria Š. Vaitkus.
Ką reikia neštis į valstybinį brandos egzaminą?
Reikia pasiimti asmens dokumentą, du-tris juodai rašančius rašiklius, skaičiuotuvą, matlankį, liniuotę, pieštuką ir drožtuką, ryškių spalvų rašiklių, trintuką, skriestuvą, vandens ir būtinai – pozityvias mintis.
Mokytojai primena, jog atsakymų lapas turi būti užpildytas juodai rašančiu rašikliu, nes bus skenuojamas. Tiek pieštukas, tiek ryškių spalvų rašikliai skirti pasižymėti svarbiausias vietas, pasilengvinti geometrinių uždavinių sprendimą.
Egzaminas ir jo sprendimas
Andriaus Gegužio pastebėjimai, susiję su egzamino turiniu ir dažnomis klaidomis:
Kiek laiko skirti pirmajai ir antrajai egzamino daliai?
Kaip daugelis jau žinote, matematikos egzaminas trunka 3 val. (arba 180 min). Pirmoje ir antroje egzamino dalyse reikės pateikti TIK uždavinių atsakymus, bet ne sprendimus. Pirmojoje dalyje atsakymo variantai bus duoti, o antroje – ne.
Grįžtant prie klausimo, kiek kuriai daliai laiko skirti, būtų idealu, jog į jį patys sau būtumėte atsakę dar prieš egzaminą, kai sprendėte ankstesnių metų VBE užduotis. Kiek laiko kurioms užduotims skirti, gali nulemti tai, į kokius rezultatus pretenduojate:
„Jeigu siekiate tik išlaikyti egzaminą, gali būti, jog prie šios dalies praleisite ilgai ir bandysite prisirinkti kuo daugiau taškų išlaikymo ribai pasiekti. Ir viskas su tuo gerai. Jeigu siekiate aukščiausių rezultatų, vienintelis mano patarimas – siekite šią dalį skriste praskrieti, t. y. neįsivelkite į detalius aprašinėjimus, jūsų tikslas – tik atsakymas ir kuo greičiau nukeliauti iki trečiosios egzamino dalies, kurios vertė – 38 (iš 60) taškai“, – apie tai, kaip strateguoti, pasakoja Š. Vaitkus.
Kokia tvarka reikėtų spręsti egzamino uždavinius?
Mokytojas Š. Vaitkus pataria verčiau nesirinkti taktikos pradėti egzaminą spręsti nuo sudėtingiausių uždavinių ar trečiosios dalies (nebent žinote, ką darote). Anot jo, pirmiausia galima išspręsti aiškiausius, suprantamiausius, jums labiau patinkančių temų uždavinius. Tai logiškas pasirinkimas, dėl to vos gavus egzamino užduotį verta skirti kelias minutes visiems uždaviniams peržiūrėti.
Kada pradėti perrašyti atsakymus ir sprendimus į atsakymų lapą?
Vėlgi puiku, jeigu tinkamą variantą būtumėte radę dar spręsdami buvusių egzaminų užduotis (imituodami ir sprendimų perrašymą į švarraštį). Taip geriau jausite, ar spėjate savo pasirinktu būdu užrašyti sprendimus per nurodytą sprendimo laiką. Š. Vaitkus teigia turėjęs įvairių patirčių, todėl išskirtų tris galimus variantus:
- Į švarraštį perrašyti sprendimą iš karto išsprendus uždavinį. Problema šiuo atveju yra ta, jog jeigu prieš tai nepasitikrinote, o vėliau sprendime pastebėjote klaidą, atsakymų lape teks braukyti. Žinoma, tą daryti galima, tačiau sprendimams skirta vieta ten ribota, o sprendimas po braukymo turi likti suprantamas vertintojams.
- Viską išspręsti ir po to perrašyti sprendimus į atsakymų lapą. Čia turite būti atsargūs ir įsitikinti, jog liks pakankamai laiko sprendimams perrašyti. Ne vienas aukščiausiųjų pasiekimų mokinys yra nusvilęs, kai visus uždavinius išsprendė, tačiau paprasčiausiai nespėjo visko perrašyti. Stebėkite laiką, galbūt perrašyti reikėtų pradėti anksčiau.
- Kai kurių uždavinių sprendimus iš karto rašyti į atsakymų lapą. Šį punktą rekomenduoju tik tuomet, jeigu uždavinys yra vieno ar kelių žingsnių ir visiškai pasitikite savo jėgomis iš karto jį aprašyti. Šiuo atveju sutaupysite krūvą laiko sudėtingiausiems uždaviniams.
Šiuos punktus taip pat galima derinti tarpusavyje, ieškant sau optimalaus varianto.
Ką reikia turėti omenyje egzamino metu?
- Š. Vaitkus pataria būti egzamine iki pat pabaigos: „Neįsivaizduoju atvejo, kai iš egzamino išėjus dar nepasibaigus jam skirtam laikui padidėtų jūsų šansai geriau jį išlaikyti. Jeigu jau manote, jog viską, ką galėjote, atlikote, tikrinkitės, pamėginkite tuos pačius uždavinius išspręsti kitu būdu, šlifuokite sprendimus, raskite jėgų dar kartą sugrįžti prie uždavinių, kurie nepavyko, ir pateikti bent minimalias įžvalgas.“
- Nepalikite tuščių vietų. Jeigu nesugalvojate, kaip išspręsti pirmos ar antros dalies uždavinio, atsakymą spėkite. Kalbant apie trečiąją dalį, tarp mokinių gajus mitas, jog už trečiosios dalies uždavinį galima gauti visus arba nė vieno taško. Tai netiesa. Net ir paprasčiausias pastebėjimas gali jums atnešti taškų, todėl visada verta bent jau užrašyti į galvas šovusias mintis, kartais galbūt pritaikyti vieną ar kitą formulę, net jeigu atrodo, kad tai į nieką neveda.
Ar gausiu taškų, jeigu trečioje egzamino dalyje gavau tik teisingą uždavinio atsakymą?
Jeigu gavote teisingą uždavinio atsakymą, tačiau nepateikėte sprendimo, už uždavinį taškų neskiriama (t. y. gaunate 0). Taigi, trečiojoje dalyje atsakymas savaime nieko nereiškia ir taškų čia skiriama tik parodžius visą sprendimo procesą.
---
Visą brandos egzaminų tvarkaraštį rasite čia:
Priėmimo į aukštąsias mokyklas terminus rasite čia:
Priėmimo tvarka į universitetus ir kolegijas, konkursai, specialybės - žurnale KUR STOTI 2023!
Išsamią informaciją apie tai, kaip šiemet bus priimama į aukštąsias mokyklas, visas studijų programas su aprašymais, praėjusių metų konkursus ir balo sandarą rasite žurnale KUR STOTI 2023. Jį galite įsigyti visuose prekybos centruose, spaudos kioskuose ir užsisakyti internetu.
Užsakius žurnalą internetu pristatymas į paštomatus nemokamas. Nuoroda užsakymui: https://www.kurstoti.lt/?eshop
---
Informaciją paruošė Rūta Anusevičienė