Biologijos mokytojo ir korepetitoriaus Pauliaus Sungailos atsiliepimas apie 2023 m. biologijos VBE 
 
Po sunkiausio biologijos egzamino 2022 m. NŠA 2023 m. abiturientams sukūrė vieną iš lengvesnių egzaminų per pastaruosius 5 metus.
 
Kam jis lengvas? Siekiantiems išlaikyti egzaminą ir siekiantiems vidutinių įvertinimų. Taigi, prognozuoju didesnį išlaikiusių egzaminą mokinių skaičių ir didesnį taškų vidurkį. 
 
Kam jis galėjo būti sunkesnis? Siekiantiems 100 balų, kuriuos gausiantys abiturientai galėjo padaryti iki 7 klaidų. Aukštesnių gebėjimų moksleiviai šiame egzamine suras vos kelis klausimus, kurie reikalautų gilesnio mąstymo.  Didžiausiu iššūkiu kaip ir kasmet laikyčiau vertinimo instrukcijos išsamumą, nes moksleiviai tą patį klausimą galėjo interpretuoti labai skirtingai.
 
Šis egzaminas labiausiai buvo orientuotas į žinių tikrinimą. Egzamino I ir II dalys tarytum atvėrė kelią į aukščiausią pasiekimų lygmenį (86+ balus) ne tik aukštesnių, bet ir vidutinių gebėjimų moksleiviams. Pastarųjų metų biologijos egzaminų kontekste abiturientai gavo lengviausią I ir II dalį. Vis dėlto III-ioji egzamino dalis galimai ir nulems aukščiausių įvertinimų (šimtukų) skaičių Lietuvoje. 
 
Didesnių problemų, siekiant padaryti 7 klaidas galėjo iškilti sprendžiant ekologijos uždavinius ir paskutinę užduotį, kurioje pateiktas mielių fermentacijos eksperimentas. Nors mielių fermentacijos tyrimas buvo pateiktas pirmą kartą egzamino istorijoje, tačiau kaip tema ji buvo lengvai nuspėjama bet kurio mokinio, kuris yra analizavęs pastarųjų metų egzamino užduotis. 
 
Pastebėtina, jog egzamino užduoties pabaigoje po daugybės metų pagaliau pateikiamas naudotų šaltinių sąrašas, pagerėjo naudojamų iliustracijų kokybė, užduotyse nagrinėjamos aktualios visuomenei temos (pvz., atsparumas antibiotikams). 
 
Šiame egzamine yra tik du sunkūs klausimai: (6 kl. 6 užd. ir 7 kl. 6 užd.), todėl prognozuoju ženkliai didesnį šimtukų skaičių.
 
Abiturientų patirtys ir atsiliepimai
 
Visas egzamino užduotis atliko greičiau nei per pusę skirto laiko
 
Tikru biologijos egzamino rekordininku galima vadinti Henriką iš Tauragės „Versmės" gimnazijos. Iš egzamino patalpos jis išėjo maždaug 10:20 val. 
 
Abiturientas pasakoja, kad nebuvo iš tų moksleivių, kurie, ruošdamiesi šiam egzaminui, nemiegojo per naktis ir dėjo maksimalias pastangas. Jis teigia, kad biologijos egzaminas yra palankus dėl to, kad į nemažai klausimų tiesiog galima atsakyti arba iš bendrųjų žinių, arba spėjimo būdu, arba remiantis loginiu mąstymu. 
 
„Atlikau apie 90 proc. egzamino užduočių, tikiuosi, bent pusė atsakymų bus teisingi, klausimai ir jų sudėtingumas – panašūs į ankstesnių metų egzaminų. Tiesa, buvo ir ypač sunkių klausimų, bet buvo ir tokių, į kuriuos tikriausiai atsakytų ir gabesni žemesnių klasių moksleiviai“, – įspūdžiais dalijosi Henrikas.
 
Po egzamino išėjo skaudančia galva: tikrai buvo iššūkių
 
Abiturientė Kamilė teigia, kad egzaminas tikrai nebuvo lengvas, jos nuomone, mokinys, einantis laikyti tokio egzamino nepasimokęs, tikrai nebūtų sužibėjęs ar apskritai išlaikęs. Ir nors mergina pripažįsta, kad egzamine nebuvo daug užduočių, su kuriomis moksleiviai nebūtų susipažinę, vis tik po tokio iššūkio abiturientei net pradėjo skaudėti galvą. 
 
Kiek abiturientei Evelinai iš Kelmės Jono Graičiūno gimnazijos teko bendrauti su kitais abiturientais, tad jiems egzaminas atrodė sunkesnis: buvo teigiančių, kad painioti egzaminų sudarytojų paspęstas pinkles sekėsi gana prastai.
 
Buvo ir nesupratusių klausimų formuluočių  
 
Evelina iš Kelmės Jono Graičiūno gimnazijos egzaminą vertina kaip vidutinio sudėtingumo. Pastaruosius dvejus metus biologijos ji labai intensyviai mokėsi ir mokykloje, ir ruošėsi su korepetitore. Tiesa, kai kurios užduotys net ir jai sukėlė keblumų: „Aš asmeniškai atlikau beveik visas užduotis, palikau gal vieną, nes visiškai nesupratau, ko klausia.“
 
Kai kurių klausimų formuluotės užkliuvo ir abiturientei Majai iš Vilniaus Sofijos Kovalevskajos gimnazijos. Klausimai jai pasirodė keistoki: „Todėl, kiek žinau, dauguma mokinių atsakė neteisingai, nes tiesiog nesuprato klausimo.“
 
Nemažai dėmesio ekologijai, kai kuriuos klausimus buvo galima nuspėti, egzamine buvo ir šiek tiek naujovių
 
Egzamine vyravo temos apie ekologiją, chemines medžiagas, virškinimą ir kt.
 
Biologijos egzaminą laikiusi Lėja iš Klaipėdos Hermano Zudermano gimnazijos taip pat pasakojo, kad kai kurias užduotis buvo galima tiesiog logiškai išmąstyti. Lėjai pirmoji egzamino dalis pasirodė šiek tiek sunkesnė, o trečioji didelių iššūkių nesukėlė.
 
4 dalyje, pasak Majos, pagaliau buvo kažkas naujo, nes 2022 metais ši dalis buvo vien tik apie augalus, o dabar – apie mieles ir ekologiją.
 
Evelina teigia, kad nemažai temų buvo ir nuspėta, pavyzdžiui, apie mielių fermentaciją. Tam tikrai visi galėjo pasiruošti.
 
Valstybinio biologijos egzamino užduotys
 
Valstybinio biologijos egzamino užduotį sudaro keturios dalys, apie 40 proc. užduoties taškų atitinka bendrąjį biologijos kursą, 60 proc. – išplėstinį. Abiturientų gebėjimai tikrinami pagal atskiras turinio sritis: sąvokų naudojimo, dėsnių taikymo, objektų, procesų, reiškinių ir modelių atpažinimo, apibūdinimo ir paaiškinimo ir kt.
 
Nacionalinės švietimo agentūros (NŠA) duomenimis, šiais metais biologijos egzaminą laikė 6384 kandidatai.
 
Su biologijos egzamino vykdymo tvarka galite susipažinti NŠA interneto svetainėje.
 
Pagrindinė brandos egzaminų sesija šiemet prasidėjo birželio 5 dieną ir truks iki birželio 27 dienos. Jos rezultatai bus paskelbti iki liepos 13 dienos.
 
---
 
Visą brandos egzaminų tvarkaraštį rasite čia: 
 
Priėmimo į aukštąsias mokyklas terminus rasite čia: 
 
Priėmimo tvarka į universitetus ir kolegijas, konkursai, specialybės - žurnale KUR STOTI 2023!
 
Išsamią informaciją apie tai, kaip šiemet bus priimama į aukštąsias mokyklas, visas studijų programas su aprašymais, praėjusių metų konkursus ir balo sandarą rasite žurnale KUR STOTI 2023. Jį galite įsigyti visuose prekybos centruose, spaudos kioskuose ir užsisakyti internetu.
 
Užsakius žurnalą internetu pristatymas į paštomatus nemokamas. Nuoroda užsakymui: https://www.kurstoti.lt/?eshop

---

Informaciją parengė Rūta Anusevičienė