Tai patiriantiems jaunuoliams Lietuvos moksleivių sąjunga (LMS) parengė patarimų.

Baimė kalbėti viešai veikia ne tik emociškai, bet ir fiziškai. Vieniems ji pasireiškia ,,drugeliais pilve”, kitiems – rankų ar kojų drebuliu. Vieni blykšta, kiti rausta, tretiems staiga išdžiūsta gerklė ar susvaigsta galva. 

Išvengti tokių būklių ar bent jau jas suvaldyti galima įvairiais pratimais. 

Pirmasis. Atsisėsk ant kėdės krašto, kaip sėdi pianinu grojantys žmonės, ir sutelk visą dėmesį į raumenis toje vietoje, kur jauti spaudimą. Tuomet juos įtempk ir iš karto atpalaiduok. Iš šalies tai tikrai gali atrodyti keistai, todėl susirask ramią vietą, kurioje galėtum vienumoje atsipalaiduoti prieš savo kalbą ir neblaškomas atlikti šį pratimą.

Antrasis. Pašokinėk! Straksėjimas išjudins kūno raumenis ir padės išvengti nemalonių jausmų.

Siekiant gerai pasiruošti kalbėjimui, LMS rekomenduoja treniruotės metodiką. 

Likus trims dienoms iki svarbiosios kalbos, ją jau turėk parašytą. Nuvyk į vietą, kurioje teks kalbėti, apeik patalpą, palieskten esančius daiktus: lentą, ekraną, markerį, kėdę. Įsiklausyk į supančius garsus – gal vamzdžiais teka vanduo ar vėjas kedena užuolaidas. Gali nusifotografuoti aplinką – tai gali pagelbėti apsiprasti su aplinka, „prisijaukinti“ ją, kad atėjus svarbiajai akimirkai, joje jaustumeisi artimiau ir laisviau. 

Kai iki kalbėjimo liks dvi dienos, apsivilk taip, kaip rengsiesi tą svarbiąją savo kalbos dieną. Peržvelk nuotraukas, prisimink patalpoje girdėtus garsus ir namuose pasiruošk aplinką, kuri primintų erdvę, kurioje rytoj kalbėsi. 

Tada inscenizuok viską, nuo A iki Z, kaip viskas vyks rytoj. Tai gali daryti prieš veidrodį, arba gali tiesiog užsimerkti. Jei jauti, kad vis dar dreba rankos, susirask daiktą, kurį turėsi ir rytoj, pavyzdžiui markerį, ir laikyk jį rankose. Tai padės susitvarkyti su nevalingais judesiais. Svarbiausia, jog daiktas nebūtų iššaukiantis, nes tai gali „pavogti“ visą  klausytojų dėmesį. 

Atėjo tavo kalbos diena – ir tu negali nuryti nė kąsnelio. Vis dėlto patartina pakramsnoti bent banano su šokoladu – šis duetas gali apmalšinti jaudulį. Prieš pat kalbant verčiau negerti kavos – ji paspartins širdies ritmą, ir jaudulys gali dar padidėti. 

Kalbant viešai, rekomenduojama tarp žiūrovų susirasti pažįstamo, patikimo žmogaus veidą. Taip jausiesi drąsiau pristatydamas savo kalbą!

Nepamiršk atsistoti stabiliai, kad kojos būtų pečių plotyje. Jei vis dar jauti jaudulį, spausk savo kojos pirštą prie žemės ir įsivaizduok, kad taip perduodi žemei savo energiją. Taip ne tik pasijusi geriau, bet ir neparodysi nerimo kitiems žmonėms.

O dabar susikaupk, pašokinėk ir pasakyk geriausią kalbą savo gyvenime!

 

Parengta pagal LMS informaciją