Geležinkelių transportas – viena iš svarbiausiųjų Lietuvos Respublikos transporto sistemos dalių. Tam, kad geležinkelių transportas dirbtų darniai, kad keleiviai bei kroviniai laiku būtų pristatomi į paskirties vietą ir užtikrinamas eismo saugumas, geležinkelių transporto darbuotojai privalo dirbti dorai ir sąžiningai, laikytis technologinės ir gamybinės drausmės, saugos darbe reikalavimų. Aptarnauti geležinkelio sistemą reikia pačių įvairiausių sričių specialistų - inžinierių, eismo valdymo specialistų, o viena iš pačių didžiausių atsakomybių tenka lokomotyvo mašinistui, kuriam tenka valdyti traukinius.

Vilniaus geležinkelio transporto ir verslo paslaugų mokykla (VGTVPM) įkurta 1944- aisiais, maždaug pusę amžiaus rengė tik geležinkelio srities specialistus. VGTVPM ir šiuo metu yra vienintelė Lietuvoje profesinė mokymo įstaiga, rengianti lokomotyvo mašinistus ir kitus kvalifikuotus geležinkelio transporto specialistus, besirūpinanti jų kvalifikacijos tobulinimu.

Mokykla įsikūrusi pačioje Vilniaus širdyje, Islandijos gatvėje. Renovuotose ir puikiai įrengtose patalpose mokiniams sudarytos puikios mokymosi ir buities sąlygos. Būsimiesiems lokomotyvo mašinistams čia įrengti erdvūs ir jaukūs eismo valdymo, vagonų, užsienio kalbų mokymo kabinetai, kompiuterinės klasės ir sporto aikštelė užtikrina sėkmingą teorijos ir praktikos mokymąsi. Praktiniam mokymui naudojamas krovininio traukinio valdymo simuliatorius sujungtas su 5D auditorija kur modeliuojamos situacijos yra ypač tikroviškos, tad mokiniai gauna neįkainojamos patirties – juk ant bėgių tokių dalykų nesurežisuosi. Yra sumontuotas šiuolaikinis stabdžių bandymo stendas kurio pagalba būsimieji mašinistai mokomi stabdžių įrangos valdymo, tikrinimo bei priežiūros vingrybių Veikia jauki biblioteka. kuri leidžia mokiniams pasinaudoti reikiama mokomąja literatūra.

Sėkmingą lokomotyvo mašinisto darbą lemia techninės žinios, operatyvus mąstymas, leidžiantis teisingai vertinti situaciją ir greitai priimti sprendimą. Būsimasis lokomotyvo mašinistas turi puikiai išmanyti lokomotyvo sandarą, techninio naudojimo, signalizacijos, eismo valdymo ir tarnybines instrukcijas, lokomotyvų brigadų darbus. Be to, jis turi mokėti prižiūrėti jam patikėtą techniką kelionėje, sugebėti šalinti pasitaikančius gedimus. Svarbūs ir įgūdžiai remontuoti mechaninę, elektrinę lokomotyvo dalis, sumaniai eksploatuoti lokomotyvus, taupiai naudojant degalus ir tepalus.

 

Profesinės perspektyvos

Baigęs profesinę mokyklą specialistas gali dirbti mašinisto padėjėju. Profesinė kvalifikacija tobulinama darbo vietoje ir specialiuose kursuose.

Aukštesnio išsilavinimo siekiantis specialistas gali gilinti žinias aukštojoje mokykloje.

Vilniaus geležinkelio transporto ir verslo paslaugų mokykla jau laukia jaunųjų transporto specialistų.