Idėja pagaminti tiltą iš molio ir išbandyti jo galimybes rudenį organizuotame statybos čempionate „Makaronų tiltai“ kilo laboratorijos vedėjui Šarūnui Skuodžiui. Jis kartu su trimis statybos inžinerijos ketvirto kurso studentais Tadu Tamošiūnu, Romu Girkontu ir Andriumi Savicku kūrė tiltą varžyboms, tačiau džiovinimo metu jis skilo ir oficialaus renginio nepasiekė.

Kurį laiką nuleidę rankas, tilto iš molio kūrėjai savo darbus atnaujino vasario mėnesį. Tuomet atsižvelgdami į anksčiau nepastebėtas klaidas jie pradėjo ieškoti tinkamiausio molio ir kitų priedų mišinio, kuris džiūdamas neskiltų.

Kaip teigia VGTU Geotechnikos katedros dėstytojas Šarūnas Skuodis, studentų tyrimas pritaikomas ir praktikoje. „Šiuo metu itin populiarėja namų iš ekologiškų gamtos medžiagų statyba. Tačiau namus iš molio tenka kasmet remontuoti, nes moliui traukiantis ir skeldėjant, sienose atsiranda plyšių. Studentai laboratorijoje eksperimentavo su įvairiais kompozitais ir ieškojo tokio varianto, kuris džiūdamas trauktųsi kuo mažiau ir nesukeltų problemų tokių namų gyventojams. Taip pat išbandytos įvairios džiovinimo technologijos – nuo natūralaus džiovinimo iki uždengimo plėvele ir atidengimo tik valandai per dieną,“ – apie eksperimentą pasakojo Š. Skuodis.

Dėstytojas atkreipė dėmesį į tai, kad pirmasis iš molio pagamintas tiltas, kurio pradinis ilgis buvo vienas metras, nuo spalio mėnesio susitraukė net 9 centimetrais – t.y. beveik dešimčia procentų.

Molio tiltų bandyme remtasi „Makaronų tiltų“ čempionato taisyklėmis: tilto ilgis negalėjo viršyti vieno metro, aukštis – 60 centimetrų. Tiesa, tilto svoriui reikalavimai netaikyti, nes molis daug sunkesnė medžiaga už įprastai tokiose varžybose naudojamus spageti formos makaronus.

Laboratorijoje tiltai pasverti, o tuomet pamažu didinant apkrovas išbandyti specialiame įrenginyje. 2,1 kilogramo svėręs molinis tiltas atlaikė 5,1 kg apkrovą, o kiek lengvesnis – 1,9 kg tiltas iš molio ir šiaudų atlaikė vos pusės kilogramo svorį.

Tiltų kūrėjai po bandymų neprarado entuziazmo ir toliau eksperimentuoti su molio mišiniais. Vaikinai apie savo bandymus ir jų išvadas pasakos ir jaunųjų mokslininkų konferencijoje „Mokslas – Lietuvos ateitis. Statyba“.

Norėtum daugiau sužinoti apie VGTU studijų programas? Spausk čia.