Paulinos Mikučiauskaitės kelias iki prestižinio apdovanojimo yra grįstas drąsa imtis sudėtingų temų, aistra mokslui ir nuosekliu darbu. Temą „Vertybinių popierių tyrimas naudojant gilųjį mokymąsi ir portfelio optimizavimą“ Paulina pasirinko dėl to, nes ji buvo viena įdomiausių, o kartu – sudėtingiausių.
„Mane intriguoja investicijų sritis, o ypač sudėtinga prognozuoti akcijų rinką. Gilusis mokymasis šiuo metu yra modernus įrankis, o jo pritaikymas portfelio optimizavimui man pasirodė įdomus naujas iššūkis“, – dalijasi P. Mikučiauskaitė.
Pasirinkusi tyrinėti akcijų rinkos prognozavimo ir portfelių optimizavimo galimybes pasitelkiant gilųjį mokymąsi, Paulina ne tik įveikė akademinius iššūkius, bet ir sukūrė praktikoje pritaikomą sprendimų paramos sistemą investuotojams.
„Aš siekiau tobulumo ir atkakliai ieškojau sprendimų net tada, kai kildavo sunkumų. Pavyko sukurti sistemą investuotojui, kuri apjungia kelis metodus. Nustatėme investavimo parametrus, susiaurinome akcijų pasirinkimą naudodami MCDM, prognozavome kainas su LSTM algoritmu ir taikėme Markowitz bei Black-Litterman metodus portfelių optimizavimui. Sistema padeda ne tik pasirinkti, bet ir įvertinti geriausias strategijas“, – pasakoja laureatė.
Anot Paulinos, sėkmingo magistro darbo receptas – darbo ir poilsio balansas, taip pat atkaklumas ir noras pasiekti geriausių rezultatų. Ji priduria, kad pradėti rašyti darbą reiktų anksčiau, kad užtektų laiko revizijoms.
„Taip pat būtina užduoti klausimus vadovui ar dėstytojams, nes jie jie padeda išgryninti tikslus ir kryptį. Svarbu priimti ir jų įžvalgas bei konstruktyvią kritiką. Be to, nebijokite rinktis intriguojančių temų. Jei tema įtraukia, rezultatai būna puikūs“, – tvirtina VILNIUS TECH absolventė.
Metodų sinergija – unikali
P. Mikučiauskaitės laimėjimas ne tik įkvepia, bet ir demonstruoja, kaip modernūs moksliniai metodai gali būti pritaikomi praktikoje. Merginos sėkmė džiugina ne tik ją pačią, bet ir jos darbo vadovę, VILNIUS TECH Finansų inžinerijos katedros docentę dr. Nijolę Maknickienę.
Anot jos, šis apdovanojimas – įrodymas, kad kruopštus darbas, inovatyvūs sprendimai ir atkaklumas gali lemti išskirtinius rezultatus.
„Darbo pagrindas – klasikinė idėja, tačiau metodai inovatyvūs ir logiškai išdėstyti. Buvo pasitelktas MCDM metodas akcijų rangui nustatyti, LSTM algoritmas prognozuoti kainoms, o Black-Litterman optimizavimo algoritmas – kurti portfelius, kurie testuoti realiu laiku. Ši sinergija buvo unikali“, – sako doc. dr. N. Maknickienė.
Ji priduria, kad sėkmę lėmė ir studentės, universiteto bei vadovo bendradarbiavimas.
„Universitetas suteikė galimybę naudotis MATLAB programa, prieiga prie publikacijų. Paulina išsiskyrė perfekcionizmu ir atkaklumu. Nors darbas buvo beveik baigtas, ji paskutinėmis savaitėmis atliko papildomus tyrimus, kurie padėjo pasiekti puikių rezultatų“, – dalijasi VILNIUS TECH mokslininkė.
Interviu parengė VILNIUS TECH Verslo vadybos fakulteto Komunikacijos ir bendruomenės prodekanė doc. dr. Jolanta Nalivaikė