Balandžio 3 d. prasidėjo Lietuvos moksleivių registracija į devintąją Dešimtąją teisės žinių olimpiadą. Šiais metais olimpiados organizatoriai – Mykolo Romerio universiteto (MRU) Teisės mokykla ir Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija olimpiadą skiria itin aktualiai temai - dirbtinio intelekto (DI) keliamiems iššūkiams tarp jaunimo. Didelio pasisekimo sulaukusios iniciatyvos organizatoriai šiais metais tikisi sulaukti dar didesnio mokyklų ir moksleivių susidomėjimo.

Šių metų olimpiados šūkis: „Dirbtinis intelektas: kaip draugausi?“, kviečia jaunimą domėtis dirbtinio intelekto naudojimo teisiniais aspektais ir išmokti valdyti dirbtinį intelektą taip, kad jo poveikis būtų tik teigiamas. Olimpiada skirta aktyviam jaunam žmogui, norinčiam būti ne tik išmaniu technologijų srityje, bet ir įgyti teisinių žinių dėl DI naudojimo. Dirbtinio intelekto panaudojimo teisinių aspektų išmanymas padės ne tik nepasiklysti technologijų labirinte, bet ir leis geriau realizuoti savo teises ir galimybes.

Pasak Nacionalinės teisės žinių olimpiados globėjo, teisingumo ministro Rimanto Mockaus, jubiliejinė, dešimtmetį mininti olimpiada ypatinga tuo, kad šiųmetis šūkis: „Dirbtinis intelektas: kaip draugausi?“ atliepia skaitmeninės revoliucijos keliamų iššūkių ir dirbtinio intelekto integracijos į teisinio švietimo procesus svarbą. „Dirbtinio intelekto pažanga suteikia didžiulį potencialą inovatyvių teisinių procesų plėtrai bei konkurenciniam pranašumui rinkoje. Dirbtinio intelekto įrankiai visiškai keičia mokymosi procesus, skatina jaunuolių smalsumą ir kūrybinį mąstymą. Neribotų galimybių era suteikia galimybę įveiklinti teisingumo procesus kuriant visuomenę, gebančią užtikrinti Lietuvos konkurencingumą bei pažangą pasaulyje“, – sako Rimantas Mockus. 

MRU teisės mokyklos dekanės prof. dr. Lyros Jakulevičienės teigimu, „Technologijoms skverbiantis į mūsų gyvenimus ir veiklą būtina ne tik įveiklinti jų teikiamas galimybes, bet ir suprasti įvairias rizikas. Taikant dirbtinio intelekto sistemas kyla nemažai teisinių klausimų, kurie aktualūs ir jaunimui.“ Olimpiada siekiama, kad jaunas žmogus domėtųsi, kaip valdyti technologijas, kad jos nepradėtų valdyti mūsų, ir ką praktiškai reiškia teisė kasdieninėse situacijose, su kuriomis susiduria jaunimas naudodamas technologijas.

Olimpiadoje kviečiame dalyvauti 5–8 klasių ir 9–12 klasių moksleivius. Olimpiada vyks keliais etapais. Pirmasis etapas numatytas 2025 m. balandžio 15 d. nuotoliniu būdu internetinėje platformoje www.teisekiekvienam.lrt.lt. Jo metu 5–12 klasių mokiniai atsakys į iš anksto paruoštus testo klausimus. Iki 400 geriausiai atsakiusiųjų bus pakviesti į antrąjį finalinį olimpiados etapą, kuris vyks gegužės mėn. Mykolo Romerio universitete. Moksleiviai gali registruotis www.teisekiekvienam.lrt.lt iki balandžio 14 d.

Balandžio 15 d. internetinėje platformoje www.teisekiekvienam.lrt.lt vyks ir tradicinis teisės žinių testas visuomenei, kuriame kiekvienas norintis galės pasitikrinti savo teisės žinias. 

Olimpiadą rengia Mykolo Romerio universiteto Teisės mokykla. Olimpiadą globoja Lietuvos Respublikos Teisingumo ministerija. Vertingus prizus nugalėtojams įsteigė tarptautinė advokatų kontora „Eversheds Saladžius“ ir kiti iniciatyvos partneriai. Šią iniciatyvą palaiko visos svarbiausios Lietuvos teisinės institucijos: Lietuvos Respublikos Konstitucinis teismas, Nacionalinė teismų administracija, Lietuvos generalinė prokuratūra, Lietuvos advokatūra, Lietuvos antstolių rūmai, Specialiųjų tyrimų tarnyba, Teisėjų padėjėjų asociacija, Lietuvos jaunųjų advokatų asociacija ir kiti partneriai: Lietuvos Respublikos Seimas, Europos komisijos atstovybė Lietuvoje. 

Daugiau apie olimpiadą: Nacionalinės teisinių žinių olimpiados tikslas  ugdyti jaunimo teisinį sąmoningumą ir supratimą apie teisinę valstybę, teisinę sąmonę, kultūrą, taip pat apie valstybės teisės sistemą, jos veikimo principus. Pirmoji teisinių žinių olimpiada įvyko 2016 metais. Kasmet olimpiadoje dalyvaujančių moksleivių skaičius auga  – 2019 m. testą laikė net 1100 moksleivių iš daugiau kaip 80 Lietuvos mokyklų ir gimnazijų, 2020 m. – užsiregistravusių buvo virš 1500, 2021 m. – virš 1700, 2022 m. – 1400, 2023 m. – 3200 mokinių. Olimpiadoje dalyvauja moksleiviai ne tik iš didžiųjų Lietuvos miestų, bet ir regionų.