Dirbtinis intelektas (DI) keičia daugybės darbuotojų darbo specifiką, ne išimtis ir statybos inžinerija. V. Masėnas pasakoja, kad inžinerinio projektavimo metu naudojamas DI padeda dirbti gerokai efektyviau ir taupyti laiką.  

„DI gali sukurti tūkstančius statinio variantų, iš kurių inžinieriai pasirenka optimaliausią. Be to, DI padeda patobulinti statybų tvarkaraščius, sumažina darbų vėlavimo tikimybę ir valdo rizikas. Tobulėjančios technologijos akivaizdžiai palengvina ir pagreitina statybų inžinierių darbą bei leidžia užtikrinti geresnę darbų kokybę“, – teigia pašnekovas.

Neapsieinama ir be iššūkių

Nors dirbtinis intelektas teikia daug naudos, tačiau iškyla ir sunkumų. Jaunesnysis VILNIUS TECH mokslo darbuotojas atkreipia dėmesį, kad vienas tokių iššūkių – duomenys, kuriais reikia papildyti DI, kad ši technologija tinkamai atliktų savo darbą.

„DI mokymuisi reikalingi didžiuliai kiekiai kokybiškų duomenų, o statybos pramonėje dažnai trūksta standartizuotų duomenų rinkimo ir valdymo sistemų“, – sako V. Masėnas.

Taip pat norint įdiegti ir pritaikyti DI reikalingos didelės investicijos, todėl šis įrankis neretai tampa sunkiai prieinamu daugeliui mažesnių ar vidutinių įmonių. Be to, net ir įdiegus DI, reikia investuoti į darbuotojų mokymus, o tai atsieina nemenkas sumas lėšų. 

„Galiausiai, viena iš pagrindinių problemų yra DI kuriamus sprendinius reglamentuojanti teisinė bazė. Pavyzdžiui, jeigu DI suprojektuotas statinys turės defektų ar kitų trūkumų, kyla klausimas, kas bus už tai atsakingas?“ – atskleidžia pašnekovas.

Didžiausi pokyčiai laukia ateityje 

Per artimiausius 10-20 metų dirbtinis intelektas turėtų radikaliai pakeisti statybos inžinierių darbo specifiką. V. Masėnas neabejoja, kad ateityje daug daugiau darbų bus atliekama pasitelkiant autonomines mašinas ir robotus, taip sumažinant žmogaus įsikišimą į pavojingus ar pasikartojančius darbus. 

„Laikui bėgant, DI gebėjimas prognozuoti bei valdyti statybų procesus, identifikuoti galimas problemas, pateikti sprendimus taps norma. Taip pat DI kartu su virtualios ir papildytos realybės technologijomis leis inžinieriams geriau vizualizuoti projektus, bendrauti su klientais ir atlikti virtualias patikras“, – teigia jaunesnysis VILNIUS TECH mokslo darbuotojas.

Dirbti su DI gali ne kiekvienas 

Nors statybų inžinieriaus darbas, pasitelkus DI, gali suvilioti daugelį, vis dėlto, V. Masėnas sako, kad ši sritis geriausiai tiks tiems, kurie turi gerus programavimo ir duomenų analizės gebėjimus. 

„Svarbu, kad žmogus suprastų apie mašininio mokymosi algoritmus ir DI principus. Na ir žinoma, dirbant su nuolat tobulėjančiomis ir besikeičiančiomis DI technologijomis, itin svarbus kūrybiškumas ir gebėjimas spręsti kylančias problemas“, – tikina pašnekovas ir priduria, kad būtent tokius specialistus ruošia VILNIUS TECH Statybos inžinerijos studijų programa. 

Kviečia prisijungti prie VILNIUS TECH 

Svajojate išsaugoti Gedimino kalną, išpildyti ambicingiausias architektų vizijas, o galbūt nutiesti tiltą per plačiausią upę? Šių tikslų ir galėsite pasiekti, baigę statybos inžinerijos bakalauro studijas VILNIUS TECH. Po universiteto absolventai karjeros sėkmingai siekia pastatų ir statinių projektavimo, pastatų ir statinių statybos, geotechninio projektavimo ir geotechninių darbų vykdymo, statybos priežiūros ir ekspertinėse įmonėse.  

Statybos inžinieriaus žinios leidžia suprojektuoti saugius, ilgaamžius ir patikimus statinius. Be statybos inžinieriaus nebuvo ir nebus pastatytas nė vienas pastatas – ši specialybė visada buvo ir bus paklausi visame pasaulyje. 

Jei žavitės statybų subtilybėmis, pasižymite kūrybišku ir analitiniu protu, domitės kompiuterinėmis technologijomis bei svajojate pakeisti pasaulį, tuomet statybos inžinierijos studijos – kaip tik jums!

Daugiau apie VILNIUS TECH statybos inžinerijos bakalauro studijas galite skaityti čia.