O šiandien – apie tai, kokiose šalies aukštosiose priimta su aukščiausiais ir žemiausiais balais. Itin aukšti konkursiniai balai reiškia, kad įstoti mokytis – sunkiau, tenka įveikti nemenką konkurenciją su kitais gerai besimokančiaisiais.

Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos bendrajam priėmimui organizuoti (LAMA BPO) duomenimis, pernai padėtis atrodė taip.

Visi Lietuvos valstybiniai ir privatūs universitetai, išskyrus Europos humanitarinį
universitetą, 2021 m. tiek valstybės finansuojamoms vietoms, tiek nefinansuojamoms vietoms užimti reikalavo ne mažesnio kaip 5,4 konkursinio balo, neįskaitydami pačių mokyklų skiriamų papildomų balų.

Kolegijos priėmimo kartelę nuleido

Kolegijos bendrų rekomendacijų dėl mažiausio konkursinio balo nepriėmė. Kitaip nei universitetų atveju, švietimo, mokslo ir sporto ministro valstybės finansuojamoms vietoms nustatytą balo reikšmę 4,3 valstybės nefinansuojamoms vietoms taikė mažuma kolegijų.

Alytaus kolegija nusistatė 3,5 balų reikšmę, Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegija – 2,5, Klaipėdos valstybinėkolegija – 2, Lietuvos aukštoji jūreivystės mokykla – 1, Panevėžio  kolegija – 2, Utenos kolegija – 2,5.

Septynios kolegijos (AK, KVK, KOK, LAJM, UK, VK ir VVK) į mažiausio konkursinio balo reikšmę įskaitė papildomus balus. 4 privačios kolegijos nusistatė tokius reikalavimus: Vilniaus verslo kolegija nustatė mažiausią konkursinį balą 2, Socialinių mokslų kolegija – 1, Kolpingo kolegija – 1 ir Tarptautinė teisės ir verslo aukštoji mokykla – 1. Slenkstį sumažinusios kolegijos priėmė 1 tūkst. 843 asmenis su mažesniu kaip 4,3 stojamuoju balu.

Minimalūs rodikliai pernai švelnėjo

Abiturientams švietimo, mokslo ir sporto ministro įsakymu nustatyti minimalūs rodikliai, palyginti su 2020 m., pernai buvo švelnesni, nebuvo reikalaujama tam tikro brandos egzaminų vidurkio, trečiasis dalykas, kurio laikytas valstybinis brandos egzaminas, galėjo būti laisvai pasirenkamas.

Tokius reikalavimus 2021 m. pasiekė 15 tūkst. 934 stojantieji (2020 m. – 16 tūkst. 868) (turėjo būti išlaikyti lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos ir bet kurio dalyko VBE bei penkių dalykų geriausių metinių įvertinimų aritmetinis vidurkis, kuris, suapvalintas iki sveiko skaičiaus, turėjo būti ne mažesnis negu 7, jeigu asmuo pretenduoja studijuoti universitete, ir ne mažesnis negu 6, jeigu asmuo pretenduoja studijuoti kolegijoje).

Tarp aukščiausių ir žemiausių balų – praraja

Valstybės finansuojamų studijų vietų sutartis su universitetais pasirašiusiųjų vidutinis
konkursinis balas siekia 7,73. Aukščiausią vidutinį konkursinį balą pernai turėjo priimtieji į Lietuvos muzikos ir teatro akademiją (10,19). Valstybės nefinansuojamose vietose studijuosiančiųjų vidutinis konkursinis balas siekia 6,71, jis aukščiausias taip pat Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (8,55)

Sutartis su kolegijomis pasirašiusiųjų vidutinis konkursinis balas buvo gerokai mažesnis nei universitetų sektoriuje. Valstybės finansuojamų studijų vietų sutartis su kolegijomis pasirašiusiųjų vidutinis konkursinis balas siekia 6,06, o nefinansuojamose vietose – 4,26.

Žemiausias vidutinis konkursinis balas šiemet fiksuotas Lietuvos aukštojoje
jūreivystės mokykloje – 2,95. Priimtųjų į universitetus ir kolegijas konkursiniai balai skiriasi itin smarkiai. Kadangi abiejų sektorių absolventai įgyja to paties lygio laipsnį, kolegijų reiklumas stojantiesiems turėtų didėti.

 

Konkursinio balo skaičiuoklė: 

Pasiskaičiuoti preliminarų savo konkursinį balą (pagal tai kiek planuojate gauti iš egzaminų) galite kurstoti.lt konkursinio balo skaičiuoklėje: https://www.kurstoti.lt/kbs .

Matysite iš ko susideda konkursinis balas, kokie dalykų svoriai, be to gautas konkursinis balas palyginamas su pernai buvusiais konkursiniais balais - kokių reikėjo norint įstoti - galėsite daugmaž matyti kiek balų reiktų norint įstoti į vieną ar kitą studijų programą.