Klaipėdos universiteto Jūrų technikos fakulteto (JTF) Informatikos inžinerijos katedra su šalia įsikūrusia modernia tarpfakultetine Informacinių technologijų laboratorija turi kuo pasidžiaugti: pastaruoju metu čia labai pagausėjo įvairių valdymo įrenginių ir naujausios aukštųjų informacinių technologijų aparatūros, su kuria savo jėgas išbandyti ir praktikuotis turi galimybę šios katedros bakalauro, magistro ir doktorantūros programų studentai.

Informatikos inžinerijos katedros vedėjas prof. dr. Arūnas Andziulis papasakojo, kad šiuo metu katedra vykdo tris Klaipėdos regionui aktualius projektus, kuriems skirtas finansavimas viršija du milijonus litų. Profesorius su jaunaisiais KU tyrėjais uosto įmonėms kuria intelektualiąsias technologijas ir projektus, realizuojančius žaliojo uosto (saugaus, efektyvaus uosto) perspektyvą, taip pat dirba nacionalinėje ir tarptautinėje kosmoso programoje, kurioje vieną iš svarbiausių uždavinių sudaro radijo astronomijos antenų įtolintas valdymas, pasitelkiant kompiuterinę techninę ir specializuotą programinę įrangą. „Terminas visuotinis prisijungimas paprasčiausiai reiškia, kad, turint kompiuterį, galima dalyvauti ne tik moksliniuose pasitarimuose ar kūrybinėse diskusijose, bet ir per atstumą valdyti sudėtingą įrangą ar technologinių procesus“, – patikslino profesorius.

Radijo teleskopas – antena, gaudanti signalus iš kosmoso ir perduodanti juos į galingo kompiuterio valdomą sistemą. Informatikos inžinerijos specialistai antena astronomams gali teikti nemenką pagalbą: „Mūsų specialybės pagrindinė idėja – įtolintas procesų valdymas, t. y. gebėjimas per kompiuterį valdyti bet kokius procesus iš bet kurios vietos,“ – aiškina prof. A. Andziulis. Tai sudėtingos technologijos, kai privaloma paisyti saugumo – tam pasitelkiama sudėtinga kriptografija, įslaptinimo technologijos. Šios sistemos kuriamos įgyvendinant naują 2,7 mln. litų vertės projektą LLIV-215 „JTMC veiklos išplėtimas paskirstytų realaus laiko signalų apdorojimo ir valdymo sistemų kūrimo srityse“.

Prie šių projektų dirba ne tik doktorantai, bet ir geriausi Informatikos inžinerijos katedros bakalauro ir magistro studijų studentai. Anot katedros vedėjo, tai puiki galimybė praktikuotis: „Geriausiems studentams yra mokami atlyginimai, kasmet inžinieriais įdarbinami 3–5 trečio ir ketvirto kurso studentai, taip pat studentai yra kviečiami katedroje atlikti praktiką“. Daugiau kaip12 absolventų sėkmingai dirba dėstytojais ar tyrėjais mūsų universitete, o apie 10 buvusių magistrantų šiuo metu studijuoja doktorantūroje. „Matome puikias jų augimo perspektyvas. Prie katedros įkūrėme mokslinių tyrimų centrą, kuriame atviros galimybės mokytis. Mūsų katedros absolventai dažniausiai yra kviečiami dirbti pramonėje, todėl mokslinių tyrimų centre studentai gali praktikuotis, kol gauna gerus darbo pasiūlymus“, – sako profesorius A. Andziulis.

Sudėtingą valdymo įrangą, esančią prie katedros įsikūrusioje tarpfakultetinėje Informacinių technologijų laboratorijoje, pristatė doktorantas Mindaugas Kurmis: „Turime nusipirkę brangios įrangos, kuria galima stebėti ir valdyti įvairius pramoninius procesus. Taip pat turime ir modernios studijų aparatūros, su kuria atliekami elektronikos laboratorijos darbai, tiriamos ir bandomos įvairios specialios kompiuterių įrangos schemos.“

Pasak doktoranto, šiuo metu JTF Informatikos inžinerijos katedra laukia naujos programinės ir techninės įrangos, įvairių robotų, kuriuos konstruoja patys tyrėjai. Ateityje laboratorija dar plėsis ir artimiausiu metu bus įsigyta naujų signalų priėmimo ir apdorojimo įrenginių, pramoninio valdymo sistemų, įvairių robotų, modeliavimo įrangos, leisiančių vykdyti dar įdomesnius darbus ir mokslinius tyrimus, kurių rezultatai neabejotinai bus puikiai pritaikyti inžinerinėje praktikoje.