Tekstilės dizaino ir technologijos studijų programa – tai vienintelė programa Lietuvoje ruošianti tekstilės srities specialistus. Tekstilės pramonė – viena iš pagrindinių apdirbamosios pramonės šakų Lietuvoje, turinti gilias tradicijas.

Tekstilės technologijos – tai siūlų, audinių, mezginių, neaustinių medžiagų kūrimas ir gamyba. Tekstilės mokslas yra unikalus ir labai įdomus. Turbūt ne kiekvienas žinome, iš kokių medžiagų ir kaip pagaminti kasdien naudojami ir matomi daiktai.

Mezginiai yra tekstilės dalis, skirstomi į tris sritis: aprangai ir buičiai skirti mezginiai, techninės paskirties mezginiai ir meninės paskirties mezginiai. Labiausiai pastebimi aprangai ir buičiai skirti mezginiai, kadangi kasdien dėvime rūbus, naudojame patalynę, užuolaidas, baldų apmušalus, žaislus.

Tokie gaminiai vadinami tradicine tekstile, nors šiuo metu tradicinė tekstilė jau nebeatskiriama nuo naujos kartos tekstilės. Tai ir funkcinė apranga, idealiai prie kūno prisitaikantys lovų čiužiniai, nesitepančios staltiesės ar nedegios užuolaidos ir t.t. Šiuolaikiniai meninės paskirties mezginiai – įvairios estetinėmis arba ir funkcinėmis savybėmis pasižyminčios interjero detalės.

Visur esanti techninė tekstilė

Techninės paskirties mezginių sritis sudaro maždaug ketvirtį visų gaminių ir kasmet auga.

Techninės paskirties mezginiai šiuo metu vartojami įvairiausiose srityse.

Mezginiai medicinoje – tai įvairūs tvarsčiai (paprasti ir „sumanūs“, t.y. gebantys nustatytu laiku išskirti reikalingą medikamentą ar sekti ligonio būklę), ortopediniai įtvarai (pavyzdžiui, fiksuojantys pažeistas galūnes), įvairaus sudėtingumo implantai (dirbtinės kraujagyslės, sąnarių sutvirtinimo elementai ir pan.), taip pat ir nuo pragulų saugantys, skysčius sugeriantys čiužiniai ir t.t.

Medicininės tekstilės gamyboje vis plačiau taikomos nanotechnologijos, pavyzdžiui, nanodangos, nanopluoštai ir pan.

Tekstilė automobiliams

Kita sparčiai besivystanti techninių mezginių pritaikymo sritis yra autotekstilė. Įprasta manyti, jog automobilių pramonėje tekstilė naudojama tik sėdynių ar salono apmušalams, kišenėlių tinkleliams. Tuo tarpu iš metalo vielos mezgamos variklio detalės. Anglies pluošto mezginiai naudojami kompozitams kėbulo ir apdailos detalių gamybai, salono izoliavimui nuo ugnies. Žmogus yra saugus automobilio viduje, net atvira liepsna degant jo varikliui.

Šiuolaikiniame automobilyje daugiau kaip 3 % jo masės sudaro tekstilė. Išskirtinės iš anglies pluošto kompozito pagaminto automobilio savybės yra maža masė ir gebėjimas „sugerti“ smūgį avarijos metu, taip maksimaliai apsaugant gyvybinę erdvę. Sportinių automobilių, pavyzdžiui, Formulės-1 bolido korpusas gaminamas tik iš anglies pluošto kompozito. Iš analogiško kompozito gaminamas ir sporto inventorius – baidarės, dviračių rėmai, slidės ir t.t.

Ypatingas dėmesys skiriamas ir profesionalių sportininkų aprangai - sportiniai kostiumai pasižymi labai geromis termoreguliacinėmis savybėmis ir geba greitai sugerti ir išgarinti į aplinką prakaitą, kostiumai plaukikams priglunda kaip antroji oda ir pasižymi labai maža trintimi vandenyje, sportiniai bateliai „kvėpuoja“ ir t.t.

 

Tekstilė statybininkams

Techninė tekstilė vis plačiau naudojama statybų sektoriuje. Specialiomis mezgimo mašinomis numezgamos pastatų kolonos bei įvairaus profilio sijos, vadinamos armuojančiais elementais, ir sutvirtinamos specialiomis medžiagomis. Tokios statybinės detalės pasižymi ypatingu tvirtumu, atsparumu smūgiams ir svyravimams, kas ypač svarbu padidinto seisminio aktyvumo zonose ir daugiaauksčiuose pastatuose. Mezgami tinklai sienų bei perdangų sutvirtinimui, trimatės garso izoliavimo medžiagos, specialios dangos stogų ir sienų apželdinimui ir pan.

Tiesiant kelius naudojamas specialus geotinklas, apsaugantis kelio dangą nuo lūžių. Mezgami agrotinklai, saugantys pasėlius ir sodinukus nuo paukščių, kalnų šlaitus nuo nuošliaužų, žvejybiniai tinklai. Lietuviškų smėlėtų paplūdimių apsaugai nuo nuolatinio išplovimo galėtų būti naudojami specialūs smėliu užpildyti maišai, išdėstyti vandenyje atokiau nuo kranto ir suformuojantys bangolaužį. Didelę techninės paskirties gaminių dalį sudaro apsauginiai drabužiai ugniagesiams, jūreiviams, dirbantiesiems agresyvioje aplinkoje, kariams.

Aprangoje integruojami įvairūs įtaisai, kurie gali būti ne tik pritvirtinami, bet ir įdiegiami kaip tekstilės gaminio dalis. Pavyzdžiui, įmegzta mažo skersmens vario ar sidabro viela nepakeičia pagrindinių mezginio savybių ir tuo pačiu yra elektros impulso laidininkas. Tokiu principu gaminamos aprangos detalės su įdiegtu ekranu, klaviatūra, siųstuvu ir imtuvu, motinine plokšte. Nuostabiausia, kad toks gaminys gali būti skalbiamas ir įprastai dėvimas.

Tekstilė kosmose

Tekstilė naudojama ir kosmoso pramonėje – antenoms, lynams, erdvėlaivio korpuso sutvirtinimui, jau nekalbant apie kosmonautų aprangą. Kadangi mezgimas yra labai našus plokštuminių konstrukcijų gamybos būdas suteikiant joms kryptingą stiprį, o megzta medžiaga pasižymi galimybe be raukšlių suformuoti labai sudėtingą erdvinę konstrukciją. Prieš daugiau kaip 20 metų Lietuvoje jau buvo gaminami atskiri SSRS kosminių laivų korpuso elementai.

Daugiau apie KTU Dizaino ir technologijų fakulteto studijų programas
www.ktu.lt/dtf