KTU Tekstilės technologijos katedros profesoriai Salvinija Petrulytė ir Donatas Petrulis supažindina su XXI a. tekstilės įdomybėmis

Ar egzistuoja išmanioji tekstilė?

Nuostabus išmanaus daikto pavyzdys – robotai. Bet išmani gali būti ir tekstilė. Kas tai? Išmanioji tekstilė – tai iš esmės naujos medžiagos ir gaminiai, kurie tiesiog stulbinančiai keičia žmogaus gyvenimą. Išmanioji tekstilė peržengia įprastas tekstilės supratimo ir panaudojimo galimybes. Čia susijungia informacinių technologijų, medžiagų mokslo patirtis ir menai.

Intelekto lygmenys skirtingi

Išmanioji tekstilė gali pasižymėti skirtingais intelektiniais sugebėjimais. Yra pasyviosios, aktyviosios medžiagos ir ypač sumanios tekstilės lygmuo.

Paprasčiausi tekstilės gaminiai gali tik jausti poveikį - elektrinį, terminį, magnetinį, cheminį ir pan. Tai - jutikliai. Aktyvioji tekstilė ne tik jaučia, bet ir reaguoja į aplinką. Taigi, jos funkcijos yra daug platesnės. Ypač sumanios medžiagos gali prisitaikyti prie kintančių sąlygų ir pakeisti savo elgseną. Tokie gaminio pokyčiai gali būti lengvai pastebimi, pavyzdžiui, kai interjero tekstilė keičia savo formą ar spalvą ir taip gali suteikti patalpos erdvei naujų funkcijų, padalinti erdves, pakeisti jų paskirtį. Visi pastebėtume ir trumpėjančias drabužio rankoves, tekstilės medžiagai reaguojant į pakilusią temperatūrą. Bet, žinoma, pokyčiai gali būti ir visai nepastebimi, pavyzdžiui, kai jie vyksta medžiagos molekuliniame lygyje.

Komfortas ir estetika

Išmaniosios tekstilės gaminiai turi ne tik atlikti reikiamas užduotis, pavyzdžiui, stebėti procesus, valdyti, bet kartu turi būti patogūs dėvėti, patvarūs.

Kai kurioms visuomenės grupėms, pavyzdžiui, sunkiems ligoniams ar kūdikiams, tokia tekstilė yra ypač pranaši. O juk vartotojui labai svarbu ir  komfortabilumas, estetinė gaminio išvaizda, paprastas naudojimas, lengva priežiūra.

Šviečianti ir daugiafunkcinė tekstilė

Panaudojus optinius siūlus ar šviesą emituojančius diodus, integruotus į minkštą audinį, jo paviršius gali švytėti rausva, žalia ar mėlyna šviesa. Taip kuriamos šviečiančios tekstilės struktūros. Jos gali būti naudojamos, pavyzdžiui, perspėjimui (signaliniams drabužiams), dekoravimo tikslais, apšvietimui ir kt.

Kokia tekstilės vizija XXI a.?

Išmaniosios tekstilės medžiagoms atsiveria neįtikėtinos perspektyvos ne tik kasdieniškame žmogaus gyvenime, bet ir tokiose srityse, kaip gydymas, sveikatos priežiūra, statyba ir architektūra, menas, sportas, kosmonautika, visų rūšių transportas, veikla ekstremaliomis sąlygomis.

Kai kurie išmaniosios tekstilės pavyzdžiai pasaulyje jau gaminami pramoniniu mastu. Vis dėlto, dar daugiau jų yra kūrimo stadijoje.

Tokie šių medžiagų privalumai, kaip jautrumas įvairiems veiksniams, formos bei kitų savybių suteikimas, taip pat įvairių funkcijų panaudojimas, pavyzdžiui, savaime atitaisyti, diagnozuoti, suderinti pageidaujamas savybes, yra labai reikšmingi.

Didelis dėmesys skiriamas elektroninės tekstilės kūrimui, panaudojant beveik nematomai integruotus elektronikos komponentus. Pasaulyje vykdomi intensyvūs tyrimai, skirti elektronikos integravimui į pluoštines sistemas – kuriamos pluoštotronikos technologijos.