Šiuo metu labai svarbios yra jauno žmogaus galimybės integruotis darbo rinkoje. Moksleiviai sprendžia dilemą, kokias studijas rinktis, kad įgijus išsilavinimą turėtum ne tik profesiją, žinias, bet ir savo šalyje būtum reikalingas kaip jaunas perspektyvus specialistas, kad galėtum laisvai įsitraukti į verslą

Įgyta kompetencija ir asmeninė motyvacija, entuziazmas, smalsumas ir aktyvumas atveria karjeros kelius. Jaunam žmogui renkantis ateities profesiją, labai svarbu turėti tinkamą nuovoką – rinktis tokią sritį, kuri turi tiek tradicijas, tiek perspektyvas, tiek nuolatinį poreikį.

Studijų metais būti pastebėtam yra pradinis ir labai svarbus žingsnis į sėkmę. Geri studentų darbo veiklos pavyzdžiai gali tapti siekiamybe ir kitiems tokio amžiaus jauniems žmonėms. Mados sektoriuje yra vertinama net tik patirtis, bet ir profesionalios nuolat tobulinamos kompetencijos, bet ir jaunatviška motyvacija.

Štai KTU Dizaino ir technologijų fakulteto Aprangos ir polimerinių gaminių technologijos katedros mados inžinerijos studijų programos magistrantė Olesia Les gali būti puikus pavyzdys jaunimui. Mergina geba derinti studijas ir aktyviai dalyvauja įvairiuose renginiuose. Ji savo kurtas drabužių kolekcijas sėkmingai pristatė jaunųjų dizainerių konkurse „Dizaino dienos“ 2010 ir 2011 metais, tarptautiniuose jaunųjų dizainerių konkursuose „The Kremlin Stars – 2012“ Maskvoje (Rusija), „Habitus Baltija-2012“ Rygoje (Latvija).

Jaunųjų dizainerių konkurse „The Kremlin Stars – 2012“, kuris vyko balandžio 12 d. Maskvoje, Olesia parodė autorinę kolekciją „Kubas“. Kolekcija, autoritetingos komisijos sprendimu, pateko į finalą ( „Studijų aidai“, 2012 m. Nr. 8).

Olesia Les pristatyta kolekcija „Kubas“ išsiskiria estetine stilistika, elegancija, subtilia forma, konstrukcijų sudėtingumu ir išreiškia pagrindinę autorės mintį. Kas yra kubas? Psichologinis žaidimas, testas, metodas? „Tai kažkas, kas padeda žmogui geriau pažinti save. Ši kolekcija yra mano Kubas. Kontrastingas audinių derinys, groteskas ir šiuolaikinis minimalizmas bei geometrija... šiek tiek tamsos prieskonio. Formos, kurias kas naktį stebėjau miegodama, dabar – realūs kūriniai,“ – teigia jaunoji dizainerė.

Olesia Les mielai sutiko pasidalinti savo mintimis apie įvairią įgytą patirtį per studijas.

Papasakokite, kaip gimė idėja atlikti praktiką ne Lietuvoje.

„Idėja atlikti praktiką užsienyje gimė dar bakalauro studijų 3 kurse. Domėjausi ERASMUS programa ir galimybe keliauti. Londoną pasirinkau ne atsitiktinai – minimalus kalbos barjeras (ne toks, koks būtų, pvz., Ispanijoje) ir artimų žmonių buvimas ten. Taigi nemačiau kliūčių pakeliauti, juolab viliojo siekis įgyti įdomios patirties.“

Pasidalinkite įspūdžiais, kas labiausiai įsiminė praktinės stažuotės metu.

„Dabar po tam tikro laiko sunku pasakyti, kas buvo įsimintiniausia, sunku iš visų įspūdžių išrinkti ryškiausią. Bet manau, kad tai vis dėlto mados renginys – „Junky styling“ naujos kolekcijos pristatymas, į kurį mane pakvietė Agnes Kukla (mados dizainerė, pas kurią atlikau praktiką).“

Apibūdinkite darbo su dizainere dideliame megapolyje privalumus ir trūkumus.

„Miesto dydis neturi įtakos darbui. Man atrodo, svarbiausia - su kokiais žmonėmis dirbi, ir nesvarbu, ar tavo kolegos yra lietuviai, ar anglai. Man tikrai labai pasisekė. Agnes yra labai atviras, draugiškas ir labai atsakingas žmogus. Negaliu įvardinti jokių trūkumų, tai buvo išties harmoningas tarpusavio bendradarbiavimas.“

Gal pastebėjote skirtumus tarp Lietuvos studentų požiūrio į studijas ir Londono jaunimo?

„Be abejo… Jungtinės Karalystės švietimo sistema gerokai skiriasi nuo Lietuvos, su ja ir požiūris į studijas. Bet įvardyti tiksliai ir vienareikšmiškai negaliu, juk kiek žmonių, tiek požiūrių ir nuomonių. Man atrodo, kad Lietuvoje studijos yra aukšto lygio. Įgytos žinios Lietuvoje padėjo lengvai adaptuotis užsienyje, darbe su mados dizainere.“

Kaip praktika Londone paveikė Jūsų požiūrį į studijas?

„Atlikusi praktiką ir grįžusi į Lietuvą supratau, kad studijos – tai ne tik paskaitų lankymas ir ruošimasis koliokviumams. Tai žinojau ir anksčiau, bet grįžusi pasijutau laisviau. Pajutau, kad dėstytojai – tai ne „tetos ir dėdės“, kurie siekia tik mus vis mokyti ir mokyti, jie žiūri į mus kaip į būsimus kolegas, savo srities specialistus ir laukia mūsų iniciatyvos.“

Kaip manote, kas galėtų padėti studentams padidinti motyvaciją siekti karjeros savo profesinėje srityje?

„Motyvaciją padidinti turėtų šeima, artimieji. Jeigu žmogaus idėjos ir mintys palaikomos, jis nebijo atsiskleisti, svajoti, iškelti sau tikslus ir jų siekti. Tad motyvacija nėra vieno žmogaus reikalas, ji atsiranda bendraujant ir keičiantis patirtimi.“

Kaip pavyksta suderinti laiką studijuoti, dirbti ir dalyvauti mados renginiuose?

„Nors ir skamba banaliai – laikas man yra tikrai didžiausias turtas. Matyt, tos jaunatviškos ambicijos verčia mane vis judėti, ieškoti ir rasti veiklų, pažinti ką nors naujo. Suprantu, kad gyvenimas yra vienintelis, tad senatvėje nenoriu atsisėsti į minkštą krėslą ir gailėtis, kad kažko nepadariau ar iššvaisčiau sekundes veltui. Tad dabar turiu išties daug veiklos, vardan kurios tenka atsisakyti dalies asmeninio gyvenimo ir net poilsio. Tačiau tikrai dėl nieko nesigailiu ir džiaugiuosi, kad gyvenimas ir Universitetas suteikia tiek galimybių tobulėti.“

Išsamiau papasakokite apie savo kolekciją „Kubas“.

„Kolekcija gimė man važiuojant autobusu. Kelionė namo buvo ilga, o mano ausinukėje skambėjusi muzika mane ir įkvėpė. Tiesiog ištraukiau darbo knygą, tušinuką ir pradėjau piešti…grįžusi namo pažiūrėjau, ką nupiešiau, truputį pataisiau eskizus, susiejau į kolekciją ir nusprendžiau visa tai parodyti dizaino dėstytojai. Gavusi atsiliepimą, suskubau pirkti medžiagas ir siūti sukneles. Siuvau pati, daug – dažnai – dienomis ir naktimis. Buvau užsidegusi kūryba...! Tai didelis šviesus jausmas, kai paimi į rankas kažką, ką padarei pats, kai suvoki, jog neseniai tai buvo tik menka audinio atraiža, o dabar tai, ką žmogus gali dėvėti ar net mylėti.“

Kokių pasiūlymų sulaukėte po renginio „Dizaino dienos 2011“?

Sulaukiau pasiūlymo padirbėti AB „Audimas“. Nežinau, ar jis susijęs su pasirodymu konkurse, tačiau tai, kad dabar aš turiu ką parodyti (vadinamąjį portfolio), tai neginčytinas faktas. Kalbant apie kitus siūlymus, tai jų kiek daugiau. Pavyzdžiui, kviečia pasirodyti su savo kolekcija klubo „Glamour Latino“ gimtadienyje, planuotas ir įvykęs pasirodymas „Art’galerijoje“.

Kokius kūrybinius darbus planuojate ateityje?

Ateityje dar norėčiau parodyti savo kolekciją „Kubas“. Įdėjau į ją daug savasties, tad noriu, kad žmonės pamatytų šį kūrinį. Jeigu pavyks, norėčiau dalyvauti dar keliuose konkursuose. O tolesnis kūrybos kelias yra nenuspėjamas ir pilnas siurprizų, apie kuriuos aš net pati nenutuokiu.

Eglė Ina Mackevičienė, Ingrida Balynaitė

Dizaino ir technologijų fakultetas