Pastaruoju metu verslo bendrovės pajuto, kad sudėtinga rasti tinkamų informacinių technologijų (IT) specialistų. Todėl būsimųjų darbuotojų itin aktyviai ėmė ieškoti universitetuose, kur jie yra rengiami. Pasak KTU Informatikos fakulteto dekano prof. Eduardo Bareišos, gan dažnai į fakultetą kreipiasi įmonės, kurios ieško programuotojų, testuotojų, tinklų ir kitų sričių specialistų: „Bendrovės prašo rekomenduoti studentus ar paskelbti fakulteto svetainėje darbo skelbimus, siūlo paskaitas, mokymus, steigia stipendijas.“ Dekano teigimu, dauguma studijuojančiųjų jau dirba, taigi nauji pasiūlymai turi būti itin patrauklūs, kad jais susidomėtų studentai.
Asociacijos „Infobalt“ apklausa, kuria buvo siekiama išsiaiškinti informacijos ir ryšių technologijų specialistų poreikį 2012-2016 m., rodo, kad paklausiausios yra programuotojų, sistemų analitikų, projektų vadovų, testuotojų specialybės.
Reikia IT specialistų
Kad IT specialistų trūkumą jaučia daugelis Lietuvos IT įmonių, patvirtina bendrovių „Net Frequency“ direktorius Darius Lebedzinskas, įmonės „Egroup LT“ verslo plėtros vadovas Dainius Marčauskas, „DevBridge“ viceprezidentas Viktoras Gurgždys.
Pasak D. Marčausko, šiuo metu darbo rinkoje yra labai sudėtinga situacija. „Paklausa per keletą metu išaugo taip, kad surasti tikrai patikimus ir ištikimus programuotojus yra sudėtinga“, – tikino pašnekovas. Jam antrino bendrovės „Net Frequency“ direktorius, teigdamas, kad Lietuvoje kuriasi vis daugiau užsienio įmonių, todėl žmogiškųjų išteklių problema tampa vis aktualesnė: „Kiek teko patirti, Vakarų Europoje ir Jungtinėse Amerikos valstijose IT specialistų trūkumas taip pat labai juntamas. Šiek tiek keista, kad jauni žmonės nenoriai renkasi inžinerines specialybes, nors žino, kad IT specialistų paklausa auga, jų darbo sąlygos ir atlyginimai geri.“
D. Lebedzinskas tik apgailestauja, kad jo vadovaujamos įmonės plėtrą stabdo programuotojų trūkumas: „Šiuo metu įmonėje dirba per 100 programuotojų. Mūsų tikslas – 250 programuotojų bendrovė Lietuvoje. Kasmet planuojame priimti bent po 20-30 naujų programuotojų.“
Taigi įmonės, jausdamos trūkumą ir siekdamos užsiauginti darbuotojus, pradeda dairytis į pirmų kursų studentus ar moksleivius.
Bendrovės pasiryžę mokyti moksleivius ir studentus
Per šiuos mokslo metus KTU Informatikos fakulteto studentams paskaitas vedė „Adform“, „DevBridge“, „Festo“, „Microsoft“ ir kitų tarptautinių įmonių atstovai. Klausytojams buvo pristatytos naujausios technologijos, akcentuotas jų pritaikomumas.
Fakultetas kartu su įmonėmis moksleiviams pasiūlė dalyvauti projektuose, kuriais siekė supažindinti su informacinėmis technologijomis: „IT galvosūkiai“, „Aprenk Informiką“, „Programavimo pamokėlės“. Pastarasis projektas skatino moksleivius išmokti programuoti arba pagilinti programavimo žinias.
D. Lebedzinskas patvirtina, kad būtent darbo rinkos „seklumas“ skatina investuoti į studentus ir net moksleivius. „Mes įgyvendinome projektą „NFQ akademija“. Buvo skaitomos paskaitos, organizuojami praktiniai užsiėmimai studentams ir moksleiviams. Svarbu, kad jauni žmonės norėtų mokytis, – tikino vadovas. – Įdarbintiems studentams mes galime pasiūlyti lankstų darbo grafiką, taigi yra galimybė suderinti studijas ir darbą“.
Įmonės „DevBridge“ atstovai KTU Informatikos fakultete vedė dalį modulio – programavimo technologių praktika – teorinių paskaitų ir praktinių užsiėmimų. V. Gurgždžio teigimu, gabiausi ir labiausiai motyvuoti studentai buvo įdarbinti jo atstovaujamoje įmonėje.
D. Marčausko nuomone, svarbu norinčiojo įsidarbinti žinios, bet ne kuriame kurse jis studijuoja: „Kandidatai atlieka užduotis, tuomet atsirenkame tinkamiausius darbuotojus ir pasiūlome darbo vietas.“
Remiantis pašnekovų pastebėjimais, galima prognozuoti, kad didėjant IT specialistų poreikiui, studentai pirmuosiuose studijų kursuose turės itin daug galimybių įsidarbinti. Tačiau pirmiausia reikalingos žinios.