Spalio 14 d. „Siemens“ arenoje (Vilnius) vyks konferencija-festivalis „Studfestas“, padėsiantis moksleiviams atsakyti į klausimus apie studijas ir karjerą. Ką daryti baigus mokyklą, kokias studijas rinktis? Šie klausimai sukasi daugelio moksleivių galvose.

 

„Studfesto“ pranešėjai dalysis patirtimi, kaip planuoti karjerą, pagal kokius kriterijus rinktis karjeros kryptį, ką daryti jau šiandien, kad būtum sėkmingas ateityje. Tarp 16 Lietuvoje žinomų pranešėjų į moksleivius kankinančius klausimus bandys atsakyti ir Lietuvos edukologijos universiteto (LEU) Istorijos fakulteto (IF) Filosofijos katedros vedėjas doc. dr. Liutauras Degėsys. Jo paskaita pagrindinėje arenoje prasidės 15.25 val.

 

Šiais metais festivalyje pristatoma naujiena – speciali erdvė, kurioje bus skaitomi pranešimai, skirti tik mokytojams („Siemens“ arenos „Orange“ klubas). Šioje erdvėje 17.00–17.45 val. LEU atstovai dr. Rasa Nedzinskaitė ir dokt. Justinas Monkevičius ves paskaitą tema „Mokytojų profesijos ateitis reprofesionalizacijos, deprofesionalizacijos procesų gniaužtuose“.

 

Į konferenciją atvyks tūkstančiai Lietuvos moksleivių, ieškančių savo karjeros kelio ir sėkmės recepto. Doc. dr. L. Dėgesys skaitys paskaitą tema „Atrasti, suprasti ir susikurti save“. LEU IF Filosofijos katedros vedėjas dalijasi mintimis apie paskaitą:

 

„Kas nors mokykloje jums turėjo pasakyti, kad bet kuris pažinimas pirmiausia yra savęs paties atradimas. Kad mokymasis yra ne sužinojimas, bet supratimas.

 

Jeigu mokykloje jūs išmokote tik tai, ką išmokote, arba dar blogiau, jeigu mokydamiesi jūs išmokote tik išmokti – jums galas. Taip ir praleisite likusį gyvenimą besimokydami – apie viską, ką tik norite – apie augalus, kosmosą, galaktikas ir hamburgerius. Jeigu nesužinojote apie save. Jei kažkas jums pasakė, kad visi kiti dalykai yra svarbesni už jus pačius. Tas kažkas jus žiauriai apgavo, nes įtikino, kad apie save galėsite pagalvoti vėliau, paskui, kai išmoksite apie žvaigždes ir iškalsite formules ir apibrėžimus. Tas kažkas nepasakė, kad kai mokotės fizikos ir matematikos – tai tie mokslai kalba apie jus. Kad ekonomika, filosofija, psichologija ir logika – tai mokslai apie žmogų. Jeigu manėte, kad reikia mokytis apie pingvinus tik todėl, kad sužinotumėt kažką svarbaus apie pingvinus, tai atėję į egzaminą – nustebsite, kad mokėtės apie pingvinus, o sužinojote – apie save. Pavyzdžiui, kad atmintis ne ta, kad neturite vaizduotės, kad tik dabar supratote, jog nesupratote. Kad nemokate nieko paaiškinti. Kad – kaip visada – nesuprantate, kaip tas kitas gali nesuprasti – tokių savaime suprantamų dalykų. Kodėl niekas jums nepasakė, kad pirmiausia reikėjo išmokti, ko nereikia mokytis. Nes visko – neišmoksi – ir nereikia.

 

Kažkas turi jums pasakyti, kad tai, nuo ko reikėjo pradėti, esate jūs patys. Kad mokantis – pirmiausia ir svarbiausia – yra sužinoti apie save, suprasti save ir sugalvoti, ką su savimi daryti. Jeigu jums atrodo, kad svarbiausia yra kažką daryti su kitais, tai ir jums atsitiks lygiai taip: atsiras tie visai kiti, kuriems atrodys, kad svarbiausia – ką nors daryti su kitais, ir tie kiti būsite jūs. Ir tuomet visi darys ką tik nori su kitais ir nieko nedarys su savimi. Nes jiems pasirodys, kad paprasčiau yra kažką padaryti su kitais, nei su savimi.“