Darbdaviai įžvelgia technologijos srities specialistų perspektyvas

Utenos kolegijos Verslo ir technologijų fakulteto Elektros ir informatikos inžinerijos katedroje įgyvendinamų Elektros energetikos, Automatinio valdymo sistemų bei Informacinių sistemų inžinerijos studijų programų poreikį padiktavo darbo rinka. Rengiant minėtas studijų programas, pirmiausiai buvo atlikti specialistų poreikio tyrimai: regiono ir šalies darbo rinkos analizė ir prognozės, darbdavių apklausos, konsultuotasi su specialistais – praktikais.

Kad technologijos mokslų srities studijų programų absolventams prognozuojama gera ateitis, antrina ir verslo įmonių atstovai. Pastebėtina, kad šiuo metu specialistams keliami ne tiek gilių vienos srities žinių reikalavimai, bet pageidaujama būti kūrybiškiems, lankstiems, mokėti bendrauti ir spręsti problemas.

Tarptautinės IT kompanijos Lietuvos filialo ,,Windows Server grupės" vadovo, Utenos kolegijos lektoriaus Donato Bukelio teigimu,šiuo metu technologijų, ypač informacinių, specialistams yra aukso amžius. Technologijoms kuo labiau skverbiantis į vis platesnes verslo sritis, didėja tų technologijų diegimo, priežiūros, tobulinimo poreikis.

D. Bukelis: ,,Nuotolinio darbo galimybės gali atverti kelią dirbti bet kuriai pasaulio įmonei iš bet kurios pasaulio vietos.“

Dėl šios priežasties IT specialistai yra pageidaujami darbo rinkoje, jų reikės ir ateityje. ,,Šiuolaikinis IT specialistas– tai gerai išmanantis operacines sistemas, serverius, tinklus, duomenų bazes, virtualizacijos technologijas, debesų kompiuteriją, gebantis programuoti, taip pat mokantis dirbti komandoje ir galintis būti komandos dalis. Nuotolinio darbo galimybės gali atverti kelią dirbti bet kuriai pasaulio įmonei iš bet kurios pasaulio vietos. Dėl to labai svarbu ir komunikabilumas bei gebėjimas greitai mokytis, padedantis prisitaikyti prie ypač sparčiai besikeičiančių technologijų,“ – pastebi Donatas Bukelis.

Dr. Laimono Kairiūkščio, UAB „Verslo Aljansas“ Fizikinių matavimų laboratorijos technikos vadovo, nuomone, plačios galimybės atsiveria ir automatinio valdymo sistemų specialistams. ,,Pasaulis globalėja, didėja technikos integracija, jos funkcionalumas. Kasdienis gyvenimas tampa paprastesnis, nes vis daugiau įrangos „automatiškai“ tenkina žmogaus poreikius.

Dr. L. Kairiūkštis: ,,Nesvarbu, kokio sudėtingumo automatinio valdymo sistemos bus sukurtos, joms valdyti ir aptarnauti bus reikalingi specialistai“.

Kiekvienas mums daugiau ar mažiau žinomas procesas, pavyzdžiui, duonos kepimas, yra valdomas automatinės valdymo sistemos, kuri gali būti autonominė ar prijungta prie globalios informacijos mainų sistemos, per kurią gaunami užsakymai, perkamos žaliavos, kol galiausiai produktas atkeliauja ant mūsų stalo. Jau plačiai kalbama apie dirbtinį intelektą, kitas intelektualias automatinio valdymo sistemas, palengvinančias kasdienio gyvenimo užduotis, optimizuojančias gamybinius procesus. Nesvarbu, kokio sudėtingumo automatinio valdymo sistemos bus sukurtos, joms valdyti ir aptarnauti bus reikalingi specialistai,“ – sako dr. Laimonas Kairiūkštis.

Nepraranda aktualumo ir Elektros energetikos studijų programa. ,,Energetiko darbas yra labai svarbus Lietuvos ūkiui ir visuomenei. Nepaliaujamai tobulėja, keičiasi ne tik elektros prietaisai, bet ir elektros tinklas, kuriuo elektros energija tiekiama vartotojams. Atsiranda naujų įrengimų, kurių darbas pagrįstas efektyviomis ir moderniomis technologijomis.

R. Stundžia: ,,Energetiko darbas yra labai svarbus Lietuvos ūkiui ir visuomenei“.

Šiandieninis elektros energetikos specialistas turi suprasti įrenginių aprašymus užsienio kalba, mokėti naudotis šiuolaikiniais elektros matavimo, testavimo prietaisais, suprasti elektros tinklo schemas, žinoti elektros įrenginius ir medžiagas,“ – teigia  Romualdas Stundžia, UAB EnePRO Šiaurės elektros tinklo skyriaus vadovas.

Bendradarbiavimas su darbdaviais vyksta viso studijų proceso metu: darbdavių atstovai yra studijų programų komitetų nariai, praktikų vadovai įmonėse, baigiamųjų darbų gynimo kvalifikavimo komisijų nariai. Elektros ir informatikos inžinerijos katedra, rengiant technologijos mokslo sričių profesinius bakalaurus,  ypač glaudžiai bendradarbiauja su AB „Eso“, UAB „EnePRO“, AB „LitGRID“, VĮ „Ignalinos atominė elektrinė“, UAB „Umaras“, UAB „Umega“, UAB „Utenos šilumos tinklai“, UAB „Ark Prekyba“, UAB „SysAdminas“, Nacionaline elektros technikos asociacija ir kitomis įmonėmis bei organizacijomis.

Koleginių studijų privalumas - praktiniai įgūdžiai

Pagrindinis universitetinių ir koleginių studijų skirtumas yra tas, kad koleginės studijos labiau orientuotos į praktinę veiklą, praktikos kolegijoje sudaro 30 proc. viso studijų laiko.

Utenos kolegijos technologijos mokslų studijų srities studentams sudaromos galimybės praktinių įgūdžių įgyti tiek įmonėse ir organizacijose, tiek ir kolegijos laboratorijose. Utenos kolegijos dėstytojas, UAB ,,Festo“ didaktikos konsultantas dr. Aleksandras Kirka mato didelę verslo ir mokymo institucijų bendradarbiavimo naudą suteikiant būsimiesiems specialistams praktinių įgūdžių. Pasak dr. A. Kirkos, ateities pramonės strategija remiasi trimis ramsčiais: technologijomis (intelektualūs komponentai, moduliarumas, tinklo sistemos), žmonėmis (žmogaus-mašinos sąveikos gerinimas, intuityvus valdymas, intelektas) ir kompetencija (naujos kartos specialistų ruošimas, darbuotojų kvalifikacijos tobulinimas). ,,Specialistų poreikio tendencijos išlieka tos pačios: didėja kvalifikuotų specialistų poreikis, o mažiau kvalifikuotų darbuotojų poreikis mažėja, todėl gamybos įmonės laukia kolegijose parengtų specialistų, gebančių įsilieti į šiuolaikiškas gamybos technologijas. ,,Sėkmė galima ne tik glaudžiai bendradarbiaujant gamybos įmonėms ir mokymo institucijoms, bet ir teikiant paramą laboratorinei įrangai įsigyti bei modernizuoti. Bedradarbiaujant su kolegija ,,Festo“ įrengė automatinio valdymo sistemų laboratoriją ir toliau ketina remti šią kryptį,“ – sako bendrovės didaktikos konsultantas.

Dr. A. Kirka veda praktinius užsiėmimus automatinio valdymo sistemų laboratorijoje.

Norintiems įgyti universitetinį išsilavinimą yra sudarytos geros tęstinių studijų galimybės bei atsiveria tolesnės profesinės karjeros horizontai.  Tokios sėkmingos karjeros ir tęstinių studijų pavyzdys – Gintarės Sukarevičienės,  2009 m. kolegijos Informacinių sistemų technologijų absolventės, istorija.  Tik baigusi informatikos inžinerijos studijas Utenos kolegijoje, ji įstojo į Vytauto Didžiojo universitetą (VDU), kur jau 2010 m. birželį baigė papildomų studijų programą ir įgijo universitetinį išsilavinimą. 2012 m. vasaros pradžioje ji savo rankose jau laikė taikomosios informatikos magistro diplomą ir tais pačiais metais pradėjo informatikos mokslo krypties doktorantūros studijas VDU. Šiuo metu doktorantė, dirbanti VDU dėstytoja, savo „krepšelyje“ turi nemažai publikacijų, pranešimų tarptautinėse mokslinėse konferencijose, stažuotėse  įvairiose pasaulio šalyse.

Plačiau apie

Elektros energetikos studijų programą:

http://www.utenos-kolegija.lt/index.php?363334866

Informacinių technologijų inžinerijos studijų programą:

http://www.utenos-kolegija.lt/index.php?-144498725

Automatinio valdymo sistemų studijų programą:

http://www.utenos-kolegija.lt/index.php?-344948082

 Dr. Jūratė Urbonienė, Elektros ir informatikos inžinerijos katedros vedėja, Ramutė Kavoliūnienė, kolegijos ryšių su visuomene atstovė.