Gegužės mėnesį Lietuvos edukologijos universiteto (LEU) II rūmuose vyko renginys „Po lietuvių kalbos ir kultūros skėčiu“, kuris yra kasmetinio tarptautinio festivalio „Poezijos pavasaris“ dalis. Pasaulyje vis labiau plintant didžiosioms kalboms, labai svarbu nepamiršti savo gimtosios kalbos, ją puoselėti ir populiarinti. Renginio tikslas – atkreipti dėmesį į kalbos vaidmenį kultūroje, skatinti mokytis lietuvių kalbos, pažinti lietuvių kultūrą per literatūrą. Renginyje lietuvių poetų eiles deklamavo net 17 Lietuvoje gyvenančių, besimokančių ar dirbančių užsieniečių.
Renginys pradėtas iškilmingu Lietuvos himno giedojimu su Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos mokinėmis Rugile Klimaityte ir Ūla Paliokaite (mokytojos – Laima Domikaitė ir Irma Asinavičienė). Sveikinimo kalbas sakė LEU Lituanistikos fakulteto dekanė doc. dr. Žydronė Kolevinskienė, Baltijos Turkijos kultūros akademijos (Baltic Turkish Culture Academy) prezidentas Ishakas Akay, kuris, sveikindamas renginio dalyvius lietuviškai, teigė, jog geriausias būdas suprasti tautą – mokytis jos gimtosios kalbos. Taip pat gražius sveikinimo žodžius pasakė Lietuvos Respublikos Seimo narė, poetė Dalia Teišerskytė. „Lietuva – poetų ir dainių kraštas“, – teigė ji ir perskaitė du lietuvių poetų eilėraščius.
Po sveikinimo kalbų buvo parodytas trumpas vaizdo įrašas, kaip vyko pasiruošimo ir mokymosi procesas, trukęs net keturis mėnesius kartu su lietuvių mokytojais savanoriais. Renginio įvadinę dalį užbaigė Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos liaudies instrumentų ansamblis „Ievarėlis“ (vadovai – Danguolė Daugilienė ir Antanas Puodžiukas) su Prano Tamošaičio muzikiniu kūriniu „Jurbarkiečių polka“.
Visi skaitovai pirmiausia pasisveikino savo kalba, po to – ir lietuviškai. Lietuvių poetų eilėraščius deklamavo: Vilniaus tarptautinės Meridiano mokyklos (VšĮ VIMS – International Meridian School) mokiniai – septintokas Islamas Ismayilas iš Azerbaidžano, aštuntokas Kimasas Hjermindas iš Danijos, devintokas Rapolas Blažaitis iš Lietuvos, aštuntokas Adomas Hendriksonas iš JAV, šeštokas Adomas Deanas iš Didžiosios Britanijos, Vilniaus prancūzų vidurinės mokyklos „Montesquieu“ mokiniai – Sophie Bustillo iš Salvadoro, Manoelle Ancion iš Belgijos, Artemas Kyrylovas iš Ukrainos, LEU studentės – Sumeyya Icyer iš Turkijos ir Aigerim Tursynova iš Kazachstano, Vilniaus Gedimino technikos universiteto studentas Dmitryjus Nadopta iš Rusijos, Vilniaus universiteto studentė Yiran Wang iš Kinijos, Varšuvos universiteto studentė Paulina Hausner iš Lenkijos, aktorė, dainininkė, prancūzų kalbos mokytoja Clotilde Solange Rigaud iš Prancūzijos, taip pat atlikusi lietuvių ir romų liaudies dainą, olandas Richardas Udesas – olandų, anglų ir rusų kalbų mokytojas, ekspresyviai ir išraiškingai padeklamavęs net du eilėraščius, aktorė, dainininkė, italų kalbos dėstytoja Vilniaus universitete ir Italų kultūros institute Novella di Nunzio ir turkas Halilas Ibrahimas Akas – Baltijos Turkijos kultūros akademijos direktorius, šio renginio iniciatorius. Renginyje taip pat pasirodė Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos senosios muzikos ansamblis „Lirum“ (vadovė – Auksė Stankevičienė), o choras „Viva voce“ (vadovai – Virginija Katinienė ir Raimondas Katinas) jaudinančia Justino Marcinkevičiaus ir Laimio Vilkončiaus daina „Dėl tos dainos“ užbaigė gražiausią renginio dalį.
Renginio pabaigoje skaitovams ir jų mokytojams įteikti padėkos raštai ir dovanos. Taip pat dėkota organizacijoms, įstaigoms, rėmėjams, Tarptautinės teisės ir verslo aukštosios mokyklos vizualinės komunikacijos studijų programos studentams, Vilniaus dizaino kolegijos studentams ir dėstytojui, renginį režisavusiai televizijos laidų režisierei Laimai Lingytei – visiems, kurie prisidėjo prie renginio organizavimo. Renginys žadamas organizuoti ir kitais metais.
Indrė Česnauskaitė
Renginio akimirkas galite pamatyti čia.