Pretendentai į merus mokinių originaliomis mintimis ir atsakymais nenustebino. Jie žadėjo dirbti Kaunui ir kauniečiams, o ne žiūrėti savo kišenės, rūpintis miesto įvaizdžiu, šilumos ūkiu, sutvarkyti gatves ir įvažiavimus į daugiabučių kiemus, skatinti verslą, pritraukti investicijas.

Paklausti, kodėl jaunimas turėtų atiduoti už juos savo balsą, kai kurie įsikarščiavę politikai žadėjo, jei tik bus išrinkti, apmokėti jų studijas aukštosiose mokyklose ir ... nemokamas savaitgalio keliones traukiniu į Vilnių. Mat sostinėje verda aktyvesnis kultūrinis gyvenimas, todėl savaitgalį pasisėmę naujų įspūdžių, jauni žmonės esą niekur nebėgs iš Kauno, o grįš į jį mokytis ir dirbti. Debatų vaizdo įrašą galite pamatyti ČIA.

Mokiniai aktyviai dalyvavo diskusijose, pateikė klausimus kandidatams apie švietimo reformas sprendžiant nacionalinio saugumo problemas, smurto prevenciją mokyklose. Atsakydami į klausimus kandidatai pabrėžė patriotiškumo ugdymo ir karinio rengimo svarbą švietimo sistemoje, kaip smurto prevencijos instrumentai buvo paminėti bendruomeniškumo, neformalaus ugdymo plėtra, mokytojo autoriteto didinimas mokyklose.

Debatai, kuriuose dalyvavo 9 kandidatai į miesto vadovo postą, yra KTU Viešosios politikos ir administravimo instituto (KTU VPAI) socioedukacinio projekto „Mokiniai renka merą“ dalis. Pirmosios diskusijos buvo surengtos Birštone, taip pat vyks Jonavos, Kauno ir Tauragės rajonuose.

Baigiamasis projekto akordas – vasario 25-26 d. internete įvyksiantys mokomieji mero rinkimai. Jų rezultatai bus skaičiuojami ir skelbiami viešai.

Primename, kad šiemet pirmą kartą šalies istorijoje Lietuvos gyventojai turės galimybę tiesiogiai rinkti savo miesto arba rajono merą. Mero rinkimai kovo 1 d. vyks kartu su savivaldybių tarybų rinkimais.

„Projekto „Mokiniai renka merą“ tikslas – padėti jaunimui suprasti politinę sistemą, jos veikimą. Siekiame, kad politikos pasaulis jiems būtų ne svetimas, o suprantamas, kad priimami sprendimai nebūtų atsitiktiniai. Šiuo metu moksleiviams atostogos, todėl čia susirinkusiems politika tikrai nėra „dzin“, – sakė debatų moderatorius, KTU VPAI direktorius prof. Algis Krupavičius.

Vasario 18 d. KTU Kultūros centre surengtuose debatuose dalyvavo KTU, S. Dariaus ir S. Girėno, J. Jablonskio gimnazijų, J. Urbšio katalikiškos, S. Daukanto, LSMU mokyklų auklėtiniai. Dvi valandas trukęs renginys buvo tiesiogiai transliuojamas Universiteto internetinėje svetainėje ktu.edu ir naujienų portale 15min.lt. Tiesiogiai bus transliuojami ir Kauno rajono kandidatų į merus debatai, vyksiantys vasario 20 d., 11 val.

Moksleivių vertinimu, įtikinamiausiai kalbėjo Visuomeninio rinkimų komiteto „Kaunas plius Puteikis“ atstovas Eligijus Dzežulskis-Duonys (29 proc.balsų), Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų narys Andrius Kupčinskas (27 proc.) ir Visuomeninio rinkimų komiteto „Vieningas Kaunas“ narys Visvaldas Matijošaitis (17 proc.). Mažiausiai mokinius „užkabino“ Kęstutis Juknis, už kurį portale 15min.lt savo balsus atidavė vos 1 proc. balsavusiųjų.

Daugiau informacijos apie projektą galite rasti projekto portale ir „Facebook“ paskyroje.

2014 m. analogiškame projekte „Mokiniai renka Europos Parlamentą“ dalyvavo daugiau nei 120 šalies mokyklų ir virš 3 tūkst. mokinių. Jie pirmą kartą surengtuose mokomuosiuose rinkimuose rinko Europos Parlamento narius. Tokie socioedukaciniai projektai rengiami Norvegijoje, Danijoje, Jungtinėje Karalystėje, JAV.