Svarbiausia – tvirtai žinoti, ką norite studijuoti. Ką dar svarbu žinoti apie išankstinį priėmimą?
Kodėl verta dalyvauti išankstiniuose stojimuose?
Išankstinis priėmimas orientuotas į stojančiuosius į nuolatinių studijų formos valstybės nefinansuojamas studijas su galimybe gauti stipendiją, kompensuojančią studijų kainą. Taigi, išankstinio priėmimo etape dalyvauti verta dėl to, kad tai – papildoma galimybė užsitikrinti valstybės finansuojamas studijas aukštojoje mokykloje.
Kai kurios aukštosios mokyklos stojantiesiems išankstinio priėmimo metu garantuoja 25 % studijų kainos dengiančią stipendiją.
Išankstinio priėmimo metu sutartis studijuoti sudarę stojantieji nepraras ir galimybės dalyvauti bendrajame LAMA BPO priėmime ir pretenduoti į valstybės finansuojamas studijų vietas. Taip pat bendrojo priėmimo metu jie galės rinktis studijų programas, į kurias nėra vykdomas išankstinis priėmimas.
Visgi reikia atkreipti dėmesį, kad būtina išankstinio priėmimo sutarties sąlyga – dalyvauti ir bendrojo priėmimo stojimo konkurse bei pasirinkti pirmaisiais prašymo pageidavimais sutartyje nurodytą studijų programą. Tačiau taip pat išankstinio stojimo sutartis tiesiog nustos galioti, jei stojantysis galiausiai apsispręs studijuoti kitur ar rinksis kitą studijų programą, tad niekaip neįsipareigojate ir nieko neprarandate, o kaip tik išlošiate ir turite papildomą kozirį.
Nepasidomėjimas išankstinio stojimo galimybėmis – tarp didžiausių stojančiųjų klaidų
Pasak VILNIUS TECH Stojančiųjų priėmimo ir informavimo centro direktorės Justės Rožėnės, viena iš didesnių stojančiųjų klaidų – nepasidomėjimas išankstinio stojimo galimybėmis. Pati sąvoka „išankstinis stojimas“, mokinių įsitikinimu, tarsi įpareigoja, įspraudžia į rėmus: „Tai nėra tikrasis stojimas, tai – ketinimas studijuoti, jūsų draudimas. Visos institucijos dėl jūsų stengiasi įgyvendinti išankstinį stojimą.“
J. Rožėnė paaiškina išankstinio stojimo esmę: „Įsivaizduokite, kad pasirašėte išankstinio stojimo sutartį, nes, pavyzdžiui, norite studijuoti Kūrybines industrijas, 100 proc. žinote, kad tai yra jūsų svajonių programa ir jūs nenorite prarasti šanso joje studijuoti. Todėl, pildydami LAMA BPO prašymą, pirmiausia pretenduosite į nemokamą vietą, o antroje pozicijoje nurodysite mokamą. Ir jeigu per 2 stojimo turus jums niekaip nepavyko įstoti į tą nemokamą vietą, tačiau įstojote į mokamą, pasirašant sutartį mes atsiverčiame sąrašą, pasižiūrime, kad jūs buvote pasirašę išankstinio stojimo sutartį, ir kompensuojame jums studijas 100 proc. Jeigu nenusimokote žemiau grupės vidurkio – tęsiame finansavimą antrais ir trečiais metais. Štai ir saugikliai, štai ir esmė, kodėl apie tai reikėtų pasidomėti“, – teigia Stojančiųjų priėmimo ir informavimo centro direktorė.
VILNIUS TECH stipendiją, padengiančią visą studijų kainą, galima gauti, jei konkursinis balas į pasirinktą studijų programą bus didesnis nei 7 (socialinių mokslų bei verslo ir viešosios vadybos krypčių grupių studijų programose) arba didesnis nei 6 (menų, inžinerijos mokslų, informatikos mokslų ir matematikos mokslų krypčių studijų programose, išskyrus Architektūros, Kraštovaizdžio architektūros, Orlaivių pilotavimo, Skrydžių valdymo studijų programas).
Taip pat olimpiadų prizinių vietų laimėtojai (11–12 klasėje) išankstinio priėmimo metu pretenduoja į skatinamąją VILNIUS TECH stipendiją, mokamą studijų metu.
Kokių dokumentų gali prireikti dalyvaujantiems išankstiniame priėmime?
- Pirmiausia reikia užpildyti paraišką arba išankstinio stojimo prašymą (formas rasite išankstinį priėmimą organizuojančios aukštosios mokyklos interneto svetainėje).
- Asmens dokumento (paso arba asmens tapatybės kortelės kopijos).
- Motyvacinio laiško (taip pat gali tekti ir dalyvauti motyvaciniame pokalbyje).
- Brandos atestato ir jo priedėlio kopijos, jeigu mokyklą baigėte anksčiau, o jei baigsite šiemet – metinių pažymių formos.
- Diplomų ar pažymėjimų, įrodančių teisę gauti papildomų balų stojant (pavyzdžiui, šalies olimpiados prizinės vietos laimėjimo dokumentas, jeigu stojantysis jį turi).
Išankstinio priėmimo datos 2024 metais
Išankstinio priėmimo į aukštąsias mokyklas laikas skiriasi priklausomai nuo aukštosios mokyklos. Kai kurios iš jų išankstinius stojimus pradeda organizuoti jau nuo pat sausio 1 d. (pavyzdžiui, ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas), kitos – kovo mėn.
Atkreipkite dėmesį, iki kada išankstinis priėmimas tęsiasi. Pavyzdžiui, Lietuvos sveikatos mokslų universitete šis procesas vyksta nuo kovo 18 iki gegužės 15 d. (t. y. ~2 mėn.). Daugelis aukštųjų mokyklų išankstinį priėmimą užbaigia iki prasidedant pagrindiniam stojimų etapui, t. y. gegužės 31 d., tačiau kai kur išankstinis stojimas baigiamas paskutiniąją balandžio mėn. dieną. Todėl visuomet paraišką studijuoti reikėtų pateikti iš anksto, nelaukiant paskutinės minutės.
___________________________________________________________________________________________
Informaciją parengė Rūta Anusevičienė