Vytas V. Petrošius

– Kodėl nusprendėte imtis nuosavo verslo? Kuo knygų verslas yra ypatingas?

– Užsidirbti ir būti finansiškai nepriklausomam visuomet malonu. Mano verslo istorija prasidėjo kur kas anksčiau, nei joje atsirado leidykla „Vaga“, o vėliau ir sukurtas knygynų tinklas. Knygos labiau yra mano hobis, o tik paskui verslas.
Knygynas – ne tik knygų įsigijimo vieta. Jo galimybės yra platesnės, nei stereotipiškai priimta manyti. Todėl pirmieji Lietuvoje sėkmingai įdiegėme koncepciją „Knyga + kava“, kai knygyne šalia knygų veikia jauki kavinė. Taip knygynuose kuriame kultūrines ir šviečiamąsias oazes. Atėjęs kavos lankytojas gali susidomėti knyga arba atėjęs knygos gali prisėsti išgerti puodelio kavos, pasiklausyti knygų pristatymų, įvairių paskaitų, dalyvauti protiniame žaidime „Žinovų klubas“.

– Vadovaujate didžiausiam knygynų tinklui šalyje. Kaip manote, kokios asmeninės savybės jums padėjo sukurti įmonės gerovę?

– Vienas vadovas nieko nesukuria, tai padaro visa komanda. Sena tiesa, kad geras vadovas turi tikėti ir pasitikėti savo pavaldiniais ir leisti jai veikti taip, kad būtų pasiekti maksimalūs rezultatai. Sunkiausia, kad nemažai žmonių tiesiog vengia atsakomybės arba nesugeba atlikti darbų laiku ir kokybiškai.
Taip pat svarbi sklandi vidinė komunikacija ir vadovo bei darbuotojų empatija, t. y. gebėjimas įsijausti į kito padėtį, jo emocinę būseną – tai šiais laikais yra svarbiau nei intelekto koeficientas. Verslo vadovas yra kaip dirigentas: jeigu pavyksta rasti tinkamus dirbti komandos narius, suderinti visą procesą taip, kad harmoningai ir rezultatyviai būtų judama tikslo link, tuomet laimėjimais džiaugiasi visi.

– Dažnas žmogus laisvalaikį leidžia su knyga. Ar būdamas tarp knygų joms irgi skiriate savo laisvalaikį?

– Viena knyga neapsiriboju, neretai būna, kad skaitau šešias knygas vienu metu. Norėčiau turėti galimybių ir laiko skaityti dar daugiau. Tačiau darbas, poreikis domėtis tuo, kas vyksta aplink, reikalauja laiko. Nepaisant kitų įdomių pomėgių knyga išlieka arčiausiai manęs.

– Kokią knygą, jūsų manymu, savo gyvenime turėtų perskaityti kiekvienas žmogus?

– Knygų, kurias reikėtų perskaityti, yra labai daug. Verslo žmonės turėtų plėsti akiratį, persprasti pagrindines ekonomikos doktrinas, tad siūlyčiau išstudijuoti ir Karlo Marxo „Kapitalą“, ir Adamo Smitho „Tautų turtą“.
Vadovams ypač rekomenduočiau skaityti knygas apie žmogaus psichologiją, nes labiau save pažinęs vadovas geriau supras ir kitus žmones. Tad ypač rekomenduočiau perskaityti garsaus amerikiečių rašytojo Irvino Yalomo knygas. Patarčiau labiau domėtis ir filosofinėmis knygomis, nes gyvename laikotarpiu, kai verslas turi būti prasmingas, jo idėja turi užvaldyti ją realizuojančius.
Inovatyvaus, nestandartinio mąstymo asmenybėms verta susipažinti su Dano Senoro knyga „Idėjų šalis. Izraelio ekonomikos stebuklas“. Aišku, nenuvertinčiau ir lietuvių autorių. Kristinos Sabaliauskaitės „Silva rerum“ – puikus atradimas. Taip pat pravartu iš naujo perskaityti vyresnės lietuvių kartos rašytojų kūrybą. Juk skaitant grožinę literatūrą kyla ir puikių verslo idėjų.

Vilija Andrulevičiūtė, www.bznstart.lt