BIT stojamojo testo ištakos siekia dešimtmečius

Pirmiausia, reikia paminėti, kad IT tinkamumo testo (IT aptitude test) ištakos yra intelekto vertinimo testas (IQ test). Galima teigti, kad IT tinkamumo testas – tai intelekto vertinimo testo dalis. Šis testas ir įvairios jo variacijos, jau daugiau kaip 50 metų, yra plačiai naudojamas visame pasaulyje, pavyzdžiui, stojant į garsiausius pasaulio universitetus. Stojimas į geriausius pasaulio universitetus JAV ar JK yra nišinis dalykas, skirtas tik labai motyvuotiems studentams, kurių akademiniai rezultatai nustatomi būtent naudojant įvairias šio testo variacijas.

Baltijos Technologijų Instituto stojamasis testas paremtas Informacinių Technologijų daktaro Žilvino Vairo sudaryta vertinimo sistema, o prie testo atnaujinimo sėkmingai darbuojasi IT daktaras Gediminas Gricius. Taip, išties svarbu paminėti, kad šis testas yra sistemingai atnaujinamas, tačiau vizualiai klausimai gali pasirodyti panašūs, nes testavimo formulė išlieka panaši ar netgi tokia pati.

Ką matuoja stojamasis BIT testas ir kokios jo paslaptys?

Kalbant abstrakčiai, norėtųsi sakyti, kad stojamasis BIT testas matuoja kandidato tinkamumą, bet iš tiesų žodį tinkamumas čia reikia labai išplėsti ir pažvelgti į jį iš įvairių perspektyvų. Iš principo, šis testas skirtas atkleisti studento galimybes mokytis trumpame ir intensyviame kurse, vadinasi, vienas iš atsakymų į klausimą „Ką matuoja stojamasis BIT testas?“ - tai mokymosi greitis. Todėl drąsiai darykite išvadą, kad testo sprendimo greitis taip pat yra svarbus rodiklis. Nors išsprendę testą, jūs gausite rezultatus ir vertinimą pateiktą balų sistema nuo 1 iki 15, tačiau testas turi ir laikmatį, kuris fiksuoja testo atlikimo greitį ir tai turi įtakos jūsų kandidatūrai. Tačiau vis tik tai ne varžybos ir geriau neskubėti, o susikaupti. Pagrindinis rodiklis vis tiek išlieka surinktas balų skaičius, o skubėjimas gali „pakišti koją“.

Atminkite, kad testas jūsų žinių nematuoja, jis skirtas įvertinti jūsų loginį mąstymą, problemų sprendimą, atpažinimą ir dėmesio valdymą sudėtingose procedūrose bei vizualinį supratimą, nes nuo to priklauso jūsų polinkis ir tinkamumas IT sričiai.

Panagrinėkime plačiau kam skirti šie išvardinti matavimo kriterijai:

  • Sugebėjimas sekti sudėtingas procedūras. Šie gebėjimai itin reikalingi tiek mokymosi procese, tiek bendrai dirbant jautrioje klaidoms IT industrijoje. Apima dėmesio valdymą, klaidų, nesutapimų identifikavimą;
  • Loginis mąstymas. Loginis mąstymas reikalingesnis renkantis tiek programavimo, tiek duomenų analitikos studijas, apima tiek matematinius gebėjimus, tiek kasdienių problemų sprendimą;
  • Sugebėjimas iššifruoti. Šifravimas itin svarbus, kai reikia išspręsti problemas, su kuriomis nebuvo susidurta iki tol ir reikia atrasti nestandartinius sprendimo būdus;
  • Vizualinis supratimas. Apima erdvės ir vizualinį suvokimą, kuris svarbus dizaino darbuose, tačiau ši dalis siejama ir su loginiais gebėjimais.

Apibendrinant visa tai, stojamasis testas pateikia aiškų atsakymą į labai kompleksišką klausimą: ar studentas gebės greitai mokytis jam nežinomų dalykų, ar gebės identifikuoti ir spręsti problemas, ar gebės pats rasti ir sugalvoti tam tikrus sprendimus neturint tinkamos informacijos – ar gebės atsakymus išmąstyti savarankiškai? Šis atsakymas labai svarbus mokymo įstaigai, o ypač reikšmingas kandidatui, juk nuo to ir pradėjome: kaip įvertinti savo tinkamumą vienai ar kitai sričiai?

O kalbant apie persikvalifikavimą iš vienos srities į kitą, dar galima paminėti ir profesijas iš kurių lengviausia persikvalifikuoti, tačiau iš principo viskas priklauso ne nuo to kuo buvote ir ką dirbote anksčiau, o nuo jūsų polinkio, kuriam atskleisti ir naudojamas BIT stojamasis testas.

Savybės, kurias belieka įsivertinti patiems – save pažįstant, nėra taip sunku

Be visų prieš tai įvardintų žmogaus savybių, kurios atspindi tinkamumą IT srityje, taip pat yra svarbu ir bendrosios kompetencijos, taip pat gali padėti jau turimos profesinės savybės, jei domina persikvalifikavimas į naują profesiją. Daugumoje IT specialybių labai svarbios yra ir šios savybės: kūrybiškumas, laiko planavimas, gebėjimas dirbti komandoje, savarankiškumas ir gebėjimas greitai mokytis. IT rinkoje visos programuotojų įmonės dirba komandinio darbo principu, tad jūsų gebėjimas įsitraukti ir tinkamai adaptuotis naujoje komandoje, pasirinkus programuotojo profesiją yra itin svarbus aspektas. Taip pat komandinis darbas reikalauja atitinkamų socialinių įgūdžių, gebėjimo aiškiai komunikuoti ir susitelkti į bendrą tikslą, kuriam pasiekti dažniausiai yra ribotas laiko limitas, taigi laiko planavimo įgūdžiai išties yra reikšmingi. Stojant į BIT programavimo kursus jūs privalote atsakyti sau į vieną vienintelį klausimą: ar man užteks pasitikėjimo savimi ir motyvacijos intensyviai mokytis ir išlaikyti greitą mokymosi tempą?

Taigi, kaip teigia BIT direktorius Algirdas Sabaliauskas: „Tinkama atranka ir studento motyvacija – tai svarbiausia norint paruošti gerus studentus, kurie turėtų visas galimybes įsilieti į perspektyvią IT rinką ir tapti programuotojais.“ Pasitikrinkite ir įsivertinkite ar turite visas reikiamas gero programuotojo savybes ir sužinosite ar jums tinka programavimas.

Testo patikimumas nekelia dvejonių – laikas tai patvirtina

Kaip jau supratote, testo istorija ir ištakos yra labai senos ir gilios, bet ar šis testas vis dar toks pats patikimas taikant šiuolaikinę retrospektyvą? Tikrai taip, ne be reikalo šis testas su visomis savo variacijomis yra taip plačiai taikytinas. Testo patikimumu neabejoja ir BIT direktorius Algirdas Sabaliauskas: „Testą nuosekliai naujiname ir ketiname jį naudoti dar ilgai. Mes juo tikime ir jo rezultatai gan tiksliai prognozuoja žmogaus gebėjimą mokytis bei jo tinkamumą mokymosi programai. Žinoma, svarbu ne tik išspręsti testą, bet ir dėti visas pastangas jau besimokant programavimo“.

Testo patikimumą dar didina ir tai, kad yra kaupiami nuasmeninti kandidatų ir studentų duomenys, tiek testo sprendimų, tiek mokymosi proceso rezultatų. Šie duomenys lyginami tarpusavyje ir daromos išvados leidžiančios testą nuolat tobulinti. Einant laikui duomenų srautas vis auga ir galima daryti vis tvirtesnes ir tikslesnes išvadas, palyginant gebėjimus su studijų rezultatais.

 

Testo sprendimo „triukai“ ir ką daryti jo neišlaikiusiems?

Sprendžiant stojamąjį testą vienos užduotys gali pasirodyti visai lengvos, o kitos tapti tikru galvosūkiu ir iššūkiu jums patiems. Užduočių sprendimo variantų yra ne vienas, kokį pasirinksite jūs visiškai nesvarbu, jeigu tik jis atveda prie teisingo atsakymo. Atsakymų variantai yra pateikti, tad kai kurioms užduotims jūs automatiškai turite atsakymų suflerį. Ar jūs remsitės pateiktais atsakymais iš karto, ar tiesiog nuosekliai vykdysite užduotį – tai priklauso nuo jūsų mąstymo strategijos. Jums svarbu rasti strategiją ir taktiką kaip išspręsti klausimą ir čia galimi visi būdai bei variantai kokius tik sugalvojate.

Stojamasis BIT testas neturi nieko bendra su jūsų žiniomis ar įgūdžiais, jokios studijos jūsų polinkio (aptitude) skalei įtakos nepadarys, nes tai yra jūsų „giluminė vertė“.  Tačiau tam tikri gebėjimai, kuriantys „išorinę vertę“ studijuojant BIT tikrai kinta. Pavyzdžiui, ugdymo procese keičiasi autodidaktiniai gebėjimai: studentas, pasinėręs į intensyvius kursus vis dažniau geba pats ieškoti ir rasti reikiamą informaciją padedančią išspręsti problemas, su kuriomis susiduria arba geba vis greičiau rasti atsakymus savarankiškai bei pats juos sugalvoti.

Stojamasis BIT testas aiškiai nusako ar studentas gebės atlaikyti mokymosi tempą ir programos intensyvumą bei tinkamai įsisavinti visą kurso metu pateiktą medžiagą. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad be testo balo yra ir kitos privalomos komponentės, kurias išvardinome anksčiau: motyvacija, laiko planavimas ir kt. Taigi surinkus per mažą stojamojo testo balų skaičių pirmiausia įsivertinkite, kad turėjote laiko susikaupti ir apmąstyti savo atsakymą, taip pat įvertinkite savo greitį, nes stojamojo testo atsakymas dar nereiškia, kad jūs negalite tapti programuotoju, jei turite ryžto ir motyvacijos – jūs visada galite rinktis įstaigą su lėtesniu mokymo greičiu. BIT stojamasis testas atskleis jūsų galimybes ir tinkamumą intensyviems programavimo kursams, o kuris kursas jums tinkamiausias – sužinosite tik atlikę stojamojo testo užduotis! O tada mažais laipteliais pirmyn – pradėkite programuoti!