Paprastai kūrybiškos asmenybės atsiskleidžia anksti – vaikystėje dauguma jų piešia arba rašo, mielai konstruoja modelius, kuria pastatų ar kitų objektų maketus. O gal net iš visokių buities „atliekų“ (ar kokių kankorėžių) pasigamina sau žaislus. Arba „stato“ spektaklius kiemo vaikams.

Dažnai taip atsitinka, kad vėliau kūrybiškumo pradas yra užgniaužiamas (nes mokykla reikalauja „tikslių atsakymų“ ir patikrintų sprendimų), dažnai ir tėvai neskatina nerti pernelyg giliai į „menus“, nes tai „neperspektyvu“. Kas sakė, kad visos kūrybiškos asmenybės turi tapti dailininkais ar skulptoriais ir leisti savo dienas „skurde“ (o nebūtinai ir kiekvieno dailininko ar skulptoriaus laukia tokia lemtis)?

Gerai pasidairius, tikrai yra profesijų, tinkamų kūrybiškoms asmenybėms, ir siūlančių itin gerą atlygį. Tereikia ir čia paleisti „fantazijos sparnus“.

Atrinkome tik kelias tokias specialybes, o jų yra tikrai daugiau – kai kurios iš jų tiks „piešiantiems“ ar rašantiems, kitos – tiksliukams. Bet visos – tik kūrybiškoms asmenybėms „be stabdžių“.

Pramonės gaminių dizaineris („Industrial Designer“)

Kiekvienas daiktas, kurį nusiperkame, yra praėjęs per pramonės dizainerio rankas. Tai, kaip produktas atrodo, kiek jis patogus naudotis, iš ko jis pagamintas – dažniausiai yra pramonės dizainerio nuopelnas. Dizaineriai dirba tiek ties mažais daiktais (pavyzdžiui, vaikų žaislais ar kremo indeliais), tiek ties tokiais projektais, kaip automobilis, dulkių siurblys ar net autobusų stotelė.

Kūrybinis iššūkis šiam darbuotojui – ne tik sukurti „gražią“, patrauklią, išsiskiriančią produkto išvaizdą, bet ir rasti tokį sprendimą, kuris būtų patogus naudotis, o be to ir atitiktų kainos kriterijus ar, pavyzdžiui, darytų kuo mažesnę neigiamą įtaką gamtai. Kūrėjui čia geriausi įrankiai – kompiuterinės dizaino programos bei jo paties noras eksperimentuoti ir ieškoti geriausių sprendimų, įsigilinti į klientų poreikius bei tam tikrą auditoriją („tikslinę grupę“), kuriai skiriamas produktas.

Jeigu norite šią profesiją įgyti Lietuvoje, ieškokite „pramonės gaminių dizaino“, „pramoninio dizaino“, „gaminio dizaino“ specialybių, jas siūlo ir Lietuvos aukštosios mokyklos. Nesuklyskite – ši specialybė nebūtinai bus prie „menų“, kai kuriuose universitetuose ji – prie inžinerijos.

Medijų meno ir animacijos kūrėjas („Mutimedia Artist and Animation“)

Tai ne tik animacinių filmukų vaikams kūrėjas. Ši profesija – labai įdomi, perspektyvi ir gerai apmokama. Animacijos bei medijų meno kūrėjas dalyvauja, kuriant video žaidimus, žinoma, taip pat ir animacinius filmus (bet nebūtinai tik vaikams), įvairias reklamas bei vizualizaciją rimtiems dokumentiniams bei mokslo pažinimo filmams.

Video dizaineris (arba video projektų kūrėjas) dirba su įvairia grafika bei kita vizualine medžiaga (ne tik piešinukais) – jis, pagaliau, kuria efektus meniniams filmams, kuria kosminius laivus ir kitų planetų vaizdus! Nors video dizaineriui piešimo įgūdžiai bus itin svarbūs, tačiau ne mažiau svarbu ir išmanyti kompiuterines technologijas, kadangi daugelį dalykų galima sukurti kompiuterinėmis programomis.

Čia reikia plačios vaizduotės ir didelio kruopštumo. Bet dirbant šį darbą, jūsų kūrybiška siela gaus labai daug įdomaus darbo kasdien!

Jeigu norite šią profesiją įgyti Lietuvoje, ieškokite „animacijos“, „medijų meno“ bei „multimedijos technologijų“ studijų.

Turinio kūrėjas („Copywriter“, „Technical Writer“ ir kt.)

Jeigu jūsų kūrybiškumas geriausiai pasireiškia tekstuose, čia yra begalė specialybių, kur šį kūrybiškumą galite realizuoti: žurnalistas, „tekstų kūrėjas“ („copywriter“) reklamos bei kitose kūrybinėse agentūrose, „techninio teksto kūrėjas“ („technical writer“) – jis rašo produktų aprašymus, naudojimo instrukcijas ir kitą „techninę“ informaciją apie produktus. O gal naujo filmo scenarijaus autorius bei dialogų kūrėjas?

Rinktis lieka jums – kokios temos ir kokios kūrybinės užduotys jus įkvepia labiau. Jeigu jūsų protas tiek pat kūrybiškas humanitarinėse srityse, kiek ir stiprus techniniuose dalykuose, jums gali būti įdomus ir „techninių tekstų kūrėjo“ darbas. Tačiau jei produktų „specifikacijos“ nėra tai kas jus įkvepia, galbūt bus smagiau dirbti kuriant reklamas ar straipsnius žurnalams? O gal sugalvosite panaudoti savo kūrybinius teksto rašymo gebėjimus, kurdami blogą jums rūpima tema?

Tokios specialybės, kuri ruoštų gerą tekstų kūrėją „visiems gyvenimo atvejams“ nėra. Šiuos įgūdžius galite lavinti pasirinkę lietuvių filologijos, žurnalistikos, komunikacijos ir informacijos valdymo studijas, taip pat rinkodaros, reklamos ir kitas specialybes. Be gerų rašymo įgūdžių, jums taip pat teks plėstis žinias toje srityje, kuriose norėsite dirbti. Vien rašymo geram tekstui sukurti neužtenka – reikia ir tos srities žinių.

Mados dizaineris

Nebūtinai jūs kursite mados kolekcijas, kurios pristatomos ant podiumų (gal ne visi to ir norėtų). Mados dizainas – tai ne tik „aukštoji“ mada ir menas. Mados dizaineris taip pat gali dirbti drabužių siuvimo įmonėje ir kurti naujo sezono paltų ar suknelių modelius, gali „projektuoti“ rankines, batus, pirštines ar papuošalus. O gal kurti naujai statomo filmo kostiumus, kur reikia sukurti drabužius tam tikram istoriniam laikotarpiui, arba atvirkščiai – ateičiai ar kitos galaktikos „gyventojui“?

Jei tokia veikla jus įkvepia, ieškokite tokių studijų: mados inžinerija, mados dizainas, tekstilės menas ir dizainas, juvelyrika ir kt.

Interjero dizaineris

Jeigu jus domina erdvių „suvaldymas“, spalvos, patalpų komfortas ir įvairiausių naujų medžiagų panaudojimas interjere – interjero dizainerio specialybė siūlo būtent tai. Interjero dizaineris kuria ne tik „svetainės interjerą“ privačiam klientui. Jis gali kurti parduotuvės, kavinės interjerą, kur bus ypač svarbu atsižvelgti į techninius niuansus (pvz., kaip sutalpinti kuo daugiau staliukų, bet pasiekti, kad jie netrukdytų sklandžiam padavėjų darbui ir nebūtų „nužudytas“ kavinės jaukumas). Ir visais atvejais čia bus svarbi ne tik „kūryba“ ir „grožis“ (kuris, žinoma, yra subjektyvus dalykas), bet ir techninių dalykų išmanymas – reikės suplanuoti ir įvairias komunikacijas: elektros įvadus ir jungiklius, santechninius mazgus ir t.t.

Atskirų specializacijų interjero dizaineriai „valdo“ itin dideles vidaus erdves: kuria ofisus, ligonines, mokyklas ar  technologijų centrus.

Lietuvoje šią specialybę galite įgyti pasirinkę interjero dizaino studijas.

Architektas

Jei jau kalbame apie patalpas ir erdves, tai niekur toli nenuėjus, štai jums ir kita itin kūrybiška profesija – architektas. Tik čia jau reikės dirbti ne su pastato vidumi, bet su statinio koncepcija ir išore. Ir čia, kaip ir kalbant apie interjerą, pasirinkimų labai daug: gyvenamųjų namų projektavimas, gamyklų, ligoninių, kino teatrų ar net muziejų „sukūrimas“. Architektai taip pat dirba kurdami atskirų miesto gatvių, kvartalų ar net viso miesto „architektūrinės“ koncepcijos kūrime.

Dirbant šį darbą, dar daugiau iššūkių su techniniais dalykais, nei interjero dizaino srityje. Tad vien „kūrybinės gyslelės“ neužteks, reikia, kad jus domintų ir tikslieji mokslai bei turėtumėt itin stiprų erdvinį mąstymą.

Norėdami tapti architektu, rinkitės architektūros studijas.

Kraštovaizdžio dizaineris/ architektas („Landscape architect“)

Šie architektai kuria „aplinką“: parkus, sodus, privačius ir viešus gėlynus, krantinių erdves miestuose ir įvairias kitas tiek privačias, tiek viešąsias erdves. Taip pat jiems tenka ir daug kitų kūrybinių užduočių: kaip augalais sutvirtinti šlaitus, kad „nenuslystų“ koks nors „ala gedimino bokštas“ (ir tai nebūtų „atsitiktiniai“ želdiniai); kokią aplinką sukurti aktyvioje ofisų zonoje, kad ji mažintų stresą ir skatintų atsipalaiduoti; kaip apželdinti... stogą ir paversti jį žaliąja terasa; kaip suprojektuoti tvarų („sustainable“) parką, kuriame sugyventų augalai, bitės, drugeliai ir... žmonės. Kaip sakoma, „you name it“ – kūrybinių iššūkių šioje srityje yra tiek, kiek jūs patys sugalvosit!

Tobula, kai kraštovaizdžio dizaineris dirba kartu su architektu – tuomet jie abu kuria bendrą pastatų ir gyvosios aplinkos viziją ir gali rasti itin įdomius sprendimus.

Jeigu jus domina „žalioji architektūra“ (nors ji tikrai ne visuomet vien žalia), tuomet ieškokite šių studijų: vandens ir žemės inžinerija, agronomija bei kraštovaizdžio dizainas.

------------------------------

Jeigu mūsų sąrašas per trumpas, dar galite pasidomėti šiomis specialybėmis:

  • Meno direktorius („Art Director“)
  • Grafikos dizaineris
  • Meno terapeutas
  • Tekstų redaktorius
  • Vertėjas
  • Internetinių svetainių projektuotojas („Web Developer“)
  • Prodiuseris

Daugiau apie perspektyvias specialybes - žurnale KUO BŪTI 2020: 
 
Žurnale - populiariausių/ reikalingiausių specialybių profesionalai dalinasi pasakojimais apie savo darbą, laisvalaikį, sunkumus ir įdomiausias vietas. 
Žurnale - 200 psl. patarimų, testų, interviu - istorijų:
 
žurnalą galite įsigyti prekybos centruose, o internetu, tiesiai į namus, žurnalą "Kuo būti 2020" galite užsakyti spaudami šią nuorodą (pristatymas nemokamas): >>> https://www.kurstoti.lt/?eshop

_______

 

Straipsnį parengė: Žydronė Lukšytė

El.paštas: zydrone.luksyte@gmail.com