Neseniai pasirodęs kolegijų ir universitetų reitingas (paskelbtas 2015 m. gegužės mėn. žurnale „Reitingai“ (Nr. 1 (13) sukėlė pagrįstų abejonių vertinimų patikimumu. Lietuvos edukologijos universitetas (LEU) ir dar kelios aukštosios mokyklos atsisakė dalyvauti žurnalo „Reitingai“ vertinime.

 

LEU rektorato posėdyje, vykusiame 2015 m. kovo 3 d., buvo priimtas nutarimas nedalyvauti žurnalo „Reitingai“ vykdomame universitetų vertinime ir neteikti su šiuo vertinimu susijusios informacijos. Apie tai el. paštu ir registruotu laišku buvo informuoti žurnalo „Reitingai“ leidėjai (registruotas laiškas, siųstas VšĮ „Žurnalistinių tyrimų ir konsultacijų grupei“, grįžo atgal). Šiame laiške žurnalo leidėjams buvo rašoma:

 

Esame labai nusivylę dėl 2014 m. gruodžio mėn. žurnale „Reitingai“ (Nr. 2) paskelbto 2015 m. universitetų ir kolegijų studijų krypčių reitingo, kuriame pastebėjome didelių klaidų, todėl raštu Nr. 19-R4-8, datuotu 2015 m. sausio 6 d., kreipėmės į VšĮ „Žurnalistinių tyrimų ir konsultacijų grupę“ ir pateikėme su Lietuvos edukologijos universiteto (toliau – LEU) studijų krypčių vertinimu susijusias pastabas, prašėme ištaisyti padarytas klaidas ir iki 2015 m. sausio 30 d. viešai paskelbti pakoreguotus LEU duomenis. Tačiau į šį prašymą negavome jokio raštiško atsakymo. Todėl LEU rektoratas priėmė sprendimą nedalyvauti vertinime ir neteikti prašomų duomenų.

 

Norime pabrėžti, kad Lietuvos edukologijos universitetas nesutinka būti reitinguojamas žurnale „Reitingai“. Jei Lietuvos edukologijos universitetas bus minimas reitingo kontekste, ir bus paskelbta, kad LEU atsisakė pateikti ar nepateikė duomenų, reikalausime paviešinti tokio LEU atsisakymo dalyvauti priežastį: dideles klaidas vertinant LEU programas 2014 m. gruodžio mėn. žurnale „Reitingai“ (Nr. 2) ir vengimą ištaisyti klaidas. Prašome viešai paskelbti rašte Nr. 19-R4-8, datuotame 2015 m. sausio 6 d., minimus pakoreguotus LEU duomenis. Jeigu į šį prašymą nebus atsižvelgta, LEU pasilieka teisę ginti savo reputaciją teisinėmis priemonėmis.

 

Žurnale „Reitingai“ (Nr. 2), kur buvo vertinamos atskiros programos, klaidingai pateikti ir įvertinti LEU duomenys. Jie turėjo įtakos skiriant vietas reitinguose:

  • Pedagogika (turėtų būti 1 vieta vietoje 2);
  • Filosofija (turėtų būti 2 ar 2–3 vietos vietoje 3);
  • Lietuvių filologija (jei vertinama atskirai, turėtų būti 3 ar 4 vieta vietoje 5).  

 

Reitingo sudarytojai ir žurnalo „Reitingai“ leidėjai neatsakingai renka duomenis ir atsisako ištaisyti savo daromas klaidas, todėl klausiame, ar toks leidinys neklaidina visuomenės? Visų pirma moksleivių ir jų tėvų, studentų ir dėstytojų. Ar jis iš viso vertas vadintis „reitingu“?

 

Dar kartą norime pabrėžti, kad tol, kol nepagerės šio žurnalo reitingo kokybė, ir bus skelbiami klaidingi duomenys, Lietuvos edukologijos universitetas atsisako būti vertinamas minėtame žurnale. Šių metų rudenį LEU prisijungs prie Europos Komisijos inicijuoto tarptautinio reitingo „U-Multirank“, kuris ir parodys stipriąsias Universiteto puses, ypač pedagogikos kryptyje.

 

Primename, kad LEU yra pedagoginių krypčių programų lyderis Lietuvoje, į kurį kasmet įstoja mokytis apie 70 proc. visų būsimų pedagogų.