Studijos užsienyje gali pakeisti jūsų gyvenimą, nes jos atveria visiškai naują pasaulį, kitokią pasaulėžiūrą, vertybes ir suvokimą. Panirimas į kitą kultūrą padeda atsiverti, prisitaikyti prie netikrumo bei žavėtis tuo, kas nauja. Jos suteikia jaunam žmogui galimybę susirasti draugų, atveriančių naujus požiūrius ir langus į naują pasaulį. Kartais taip užsimezga draugystės, gilios emocine, socialine ir dvasine prasme; kitos gali trukti visą gyvenimą ir tapti bendra kelione svetimoje žemėje. Taip užsimezgusios draugystės visą gyvenimą tiesia tiltus tarp skirtingų kultūrų, kalbų, tautybių ir šalių.
Jei jau esate įsitikinęs, kad studijuoti užsienyje verta, norėtume jus pakviesti į Lenkiją. Lenkija įsikūrusi pačioje Europos širdyje. Jos nerami ir sudėtinga istorija stipriai veikė Europą, pvz., Lenkija ir Lecho Wałęsos vadovaujamas Solidarumo judėjimas suvaidino svarbų vaidmenį griaunant geležinę uždangą, o tai sąlygojo daug svarbių pokyčių kitose Europos šalyse. Lenkija uždraudė komunizmą bei ėjo demokratijos ir rinkos ekonomikos keliu. Nuo pat įstojimo į Europos Sąjungą 2004 m. dinamiškai besikeičianti Lenkija vaidina vis svarbesnį vaidmenį šiuolaikinėje vieningoje Europoje.
Tradicijos ir šiuolaikiškumas
Lenkijos akademinio švietimo tradicijos siekia 1364 m., kai karalius Kazimieras Didysis (Kazimierz Wielki) įsteigė Krokuvos Akademiją, šiandien žinomą Jogailos Universiteto vardu. Krokuvos Akademija, viena seniausių pasaulyje, buvo įkurta Bolonijos ir Paduvos akademijų pavyzdžiu ir tapo antruoju, po Prahos mokyklos, universitetu Vidurio Europoje. Po beveik dviejų šimtmečių, 1579 m., karalius Steponas Batoras (Stefan Batory) pertvarkė Vilniuje buvusią Jėzuitų kolegiją į Vilniaus Akademiją, o 1661 m. karalius Jonas Kazimieras (Jan Kazimierz) pertvarkė Lvovo Jėzuitų kolegiją į Lvovo Akademiją. Taip iki XVII amžiaus pabaigos Lenkijos ir Lietuvos Respublikoje veikė trys klestintys universitetai, kuriuose akademinis švietimas buvo prieinamas tiek Lenkijos, tiek užsienio šalių studentams. Šiandien Lenkijos aukštojo mokslo sistema plėtojasi labai dinamiškai. Lenkija yra ketvirtoji Europoje (po Jungtinės Karalystės, Vokietijos ir Prancūzijos) pagal asmenų, dalyvaujančių aukštojo mokslo sistemoje, skaičių.
Lenkijoje yra beveik 2 milijonai studentų, besimokančių daugiau nei 450 universiteto lygio mokyklų. Kasmet beveik pusė milijono jaunuolių įstoja į universitetus ar kolegijas. Universiteto lygio Lenkijos mokyklos siūlo daugiau nei 200 aukštos kokybės studijų programų ir yra neatsiejama Europos aukštojo mokslo erdvės dalis. Daugelis mokyklų siūlo mokytis ir užsienio kalbomis. Lenkija yra aktyvi Bolonijos proceso dalyvė. Įvedus trijų pakopų aukštojo mokslo sistemą – bakalauro/ magistro/ mokslų daktaro, taip pat Europos kreditų perkėlimo ir kaupimo sistemą, tiek Lenkijos, tiek Lenkijoje studijuojantys užsienio šalių studentai gali tęsti mokslus kitose Europos Sąjungos šalyse. Vien pagal daugiau nei 20 metų veikiančią „Erasmus“ programą į Lenkiją mokytis atvyksta beveik 30 000 užsienio šalių studentų, beveik 100 000 studentų iš Lenkijos yra mokęsi kitoje Europos Sąjungos šalyje. Užsienio studentai, atvykstantys studijuoti į Lenkiją, gali tikėtis patraukliausios ir labiausiai diversifikuotos švietimo sistemos, atitinkančios aukštus Europos švietimo standartus. Jie gali mokytis medicinos, biotechnologijų ar inžinerijos, menų ar verslo. Studijų baigimo diplomas pripažįstamas ne tik visoje Europoje, bet ir daugelyje kitų pasaulio šalių.
LENKIJOS NOBELIO PREMIJOS LAUREATAI
Lenkija gali pasigirti šešiais
Nobelio premijos laureatais :
Maria Skłodowska-Curie (1903 – fizikos premija; 1911 – chemijos premija)
Henryk Sienkiewicz (1905 – literatūros premija)
Władysław Reymont (1924 – literatūros premija)
Czesław Miłosz (1980 – literatūros premija)
Lech Wałęsa (1983 – Nobelio taikos premija)
Wisława Szymborska (1996 – literatūros premija)
Apie Lenkiją trumpai
Oficialus pavadinimas: Lenkijos Respublika (trumpai: Lenkija), „Rzeczpospolita Polska” (trumpai lenkų kalba: „Polska”)
Valstybinė kalba: lenkų
Politinė sistema: Parlamentinė Respublika (daugiapartinė demokratinė sistema su dvejų rūmų parlamentu)
Geografinė padėtis: Vidurio Europa. Lenkija ribojasi su Vokietija, Čekija, Slovakija, Ukraina, Baltarusija, Lietuva ir Rusija (Kaliningrado sritimi). Lenkijos šiaurinė siena (440 km) ribojasi su Baltijos jūra.
Sostinė: Varšuva (Warszawa) - gyventojų skaičius 1.7 mln. / Varšuva su apylinkėmis - 2.5 mln. gyventojų)
Didžiausi miestai: Krokuva (Kraków), Lodzė (Łódź), Vroclavas (Wrocław), Poznanė (Poznań), Gdanskas (Gdańsk), Ščecinas (Szczecin), Bydgoščius (Bydgoszcz), Liublinas (Lublin), Katovicai (Katowice), Balstogė (Białystok).
Plotas: 312 685 kv. km. Lenkija yra devintoji pagal dydį Europos šalis (be Rusijos) ir šeštoji pagal dydį Europos Sąjungos narė.
Gyventojų skaičius - 38 milijonai. Lenkija yra septintoji pagal gyventojų skaičių šalis Europoje (be Rusijos) ir šeštoji Europos Sąjungoje.
Laiko juosta: Lenkija yra Vidurio Europos laiko juostoje (GMT + 1 valanda / UTC + 1 valanda), išskyrus paskutinį kovo sekmadienį ir paskutinį spalio sekmadienį, kai Lenkijoje įvedamas dienos šviesos taupymo laikas.
Klimatas: Lenkijos klimatas yra švelnus žemyninis, tačiau žiemos gana šaltos (nuo gruodžio iki kovo mėn.), o vasaros, trunkančios nuo birželio iki rugpjūčio, karštos. Sausio mėn. temperatūros vidurkis yra nuo -1°C iki -5°C. Liepos ir rugpjūčio – nuo 16.5°C iki 19°C, tačiau būna dienų, kai temperatūra šokteli net iki 35°C. Aukščiausia viršukalnė: Rysy 2499 m (Lenkijos Tatrų kalnuose).
Valiuta: 1 zlotas (PLN) = 100 grošų (šios dienos valiutų kursai: www.nbp.pl)
Tarptautinis kodas: + 48
Interneto domenas: .pl
Ekonomika: Lenkijos ekonomika laikoma viena sveikiausių buvusio Sovietų bloko šalyse ir šiuo metu yra viena sparčiausiai augančių ES.
Tarptautinės organizacijos: Lenkija yra Europos Sąjungos valstybė narė (ES), Šengeno zonos, Šiaurės Atlanto sutarties organizacijos (NATO) narė, Jungtinių tautų (JT), Tarptautinio valiutos fondo (TVF), Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos (UNESCO), Jungtinių Tautų tarptautinio vaikų fondo (UNICEF), Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), Pasaulio prekybos organizacijos (PPO), Europos ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos ir daugelio kitų organizacijų narė.
Priėmimo reikalavimai
Priėmimą į studijų programas reglamentuoja aukštojo mokslo institucijos. Kandidatai turi kreiptis tiesiogiai į savo pasirinktą įstaigą. Rekomenduojame gerokai prieš studijų pradžią kreiptis į tarptautinių ryšių skyrių, ten gausite išsamią informaciją apie priėmimo procedūras ir kitus svarbius dalykus.
BENDRIEJI PRIĖMIMO REIKALAVIMAI laipsnį suteikiančioms studijoms aukštojo mokslo institucijose Lenkijoje yra bendri tiek universitetinėms, tiek neuniversitetinėms aukštojo mokslo įstaigoms.
Kandidatas turi turėti mokyklos baigimo pažymėjimą (brandos atestatą) ar kitą atitinkamą dokumentą, pažymintį, kad asmuo gali stoti į aukštojo mokslo įstaigą šalyje, kurioje baigė vidurinę mokyklą.
PIRMOSIOS PAKOPOS STUDIJOS, suteikiančios profesinį licencjat (bakalauro) ar inżynier (inžinieriaus) laipsnį, taip pat ilgosios studijos, suteikiančios magistro ar jį atitinkantį laipsnį, siūlomos turintiems vidurinės mokyklos baigimo pažymėjimą (brandos atestatą) ar jį atitinkantį dokumentą, suteikiantį teisę mokytis tokiose programose Lenkijoje. Jei reikia įvertinti žinias ar įgūdžius, nevertinamus brandos egzaminais, ar jei kandidatas turi užsienio šalyje išduotą vidurinės mokyklos baigimo pažymėjimą, aukštosios mokyklos gali organizuoti papildomus egzaminus.
ANTROSIOS PAKOPOS STUDIJOS siūlomos turintiems licencjat (bakalauro) ar inżynier (inžinieriaus) laipsnį, magistro ar jį atitinkantį laipsnį ar Lenkijos aukštojo mokslo baigimo diplomo atitikmenį, suteikiantį teisę mokytis tokiose programose Lenkijoje.
DOKTORANTŪROS STUDIJOS siūlomos kandidatams, turintiems magistro ar jį atitinkantį laipsnį ar Lenkijos aukštojo mokslo baigimo diplomo atitikmenį, suteikiantį teisę mokytis tokiose programose Lenkijoje, ir atitinkantiems konkrečių įstaigų nustatytus priėmimo reikalavimus. Išsamūs priėmimo reikalavimai skelbiami doktorantūros programas įgaliotų teikti įstaigų vadovybės. Laikydamasi bendrų priėmimo reikalavimų kiekviena aukštoji mokykla gali nustatyti papildomas priėmimo sąlygas ir procedūras, įskaitant ir studentams skiriamų vietų skaičių, išskyrus medicinos studijų programas (numerus clausus). Priėmimo sąlygos ir procedūros aukštosiose mokyklose gali būti panašios ar skirtis priklausomai nuo studijų programos. Skirtingi reikalavimai ir procedūros skirtingų mokyklų gali būti taikomi toms pačioms studijų programoms. Kiekviena aukštojo mokslo institucija privalo skelbti priėmimo sąlygas ir procedūras kitiems mokslo metams ne vėliau nei tų metų gegužės 31 d.
Nuo 2004 m. gegužės 1 d. užsieniečiai gali pradėti ar tęsti studijas ir dalyvauti moksliniuose tyrimuose, mokymo projektuose bei programose tokiomis pačiomis sąlygomis kaip ir Lenkijos piliečiai, jei jie:
> turi leidimą gyventi Lenkijoje,
> turi pabėgėlio statusą, suteiktą Lenkijos Respublikos,
> jiems yra taikoma laikina apsauga Lenkijos Respublikos teritorijoje,
> yra migruojantys darbuotojai – ES valstybės narės piliečiai ar EFTA šalies narės, kuri yra Europos Ekonominės erdvės sutarties šalis, piliečiai, oficialiai ar šiuo metu dirbantys Lenkijoje; ši teisė taip pat taikoma jų šeimų nariams, jei jie gyvena Lenkijos Respublikos teritorijoje,
> ES valstybės narės piliečiai ar EFTA šalies narės, kuri yra Europos Ekonominės erdvės sutarties šalis, piliečiai, taip pat jų šeimų nariai, turintys pakankamai lėšų gyvenimo išlaidoms studijų metu; tačiau jie negali kreiptis dėl stipendijų mažas pajamas gaunantiems asmenims.
Užsienio mokslo baigimo pažymėjimai Lenkijoje pripažįstami pagal tarptautines sutartis, o jei tokių nėra, pagal diplomų pripažinimo reikalavimus.
Užsienio diplomų pripažinimą reglamentuojančias Tarptautines sutartis, prie kurių Lenkijos Respublika yra prisijungusi, rasite Aukstojo išsilavimo ir mokslo ministerijos tinklapyje (www.mnisw.gov.pl).
Užsienio šalyje įgytų diplomų pripažinimas
Pagal Aukštojo išsilavinimo ir mokslo ministro įsakymą bet koks mokyklos baigimo pažymėjimas, įgytas užsienio šalyje, turi būti patvirtintas šalyje, kurioje jis buvo išduotas, ir tada pateiktas pripažinti vietos švietimo institucijai (kuratorium oświaty) Lenkijoje.
Dokumentuose turi būti parašyta, kad jų turėtojas gali dalyvauti aukštojo mokslo programose savo šalyje. Užsienio šalyse įgytų diplomų pripažinimo procedūra yra vienkartinė. Dokumento pripažinimo pažymėjimas galioja tik kartu su originaliu pažymėjimu, įgytu užsienio šalyje, ar jo kopija. Užsienio diplomų turėtojai, norintys studijuoti Lenkijoje, turi užtikrinti, kad jų diplomai būtų pripažinti kaip Lenkijos diplomų atitikmenys arba kad diplomas būtų pripažintas Lenkijoje pagal atitinkamas procedūras.
Institucija, atsakinga už užsienyje įgytų dokumentų pripažinimą akademiniais tikslais, yra nacionalinis ENIC-NARIC Lenkijos informacijos centras, veikiantis prie Aukštojo mokslo organizavimo departamento, o jo veiklą prižiūri Aukstojo išsilavimo ir mokslo ministerija (www.mnisw.gov.pl).
Studijų Lenkijoje kaina
Dieninės studijos lenkų kalba valstybinėse aukštojo mokslo įstaigose yra nemokamos Lenkijos studentams ir užsieniečiams, pradedantiems savo studijas pagal Lenkijos piliečiams taikomus reikalavimus. Tai taikoma ES/EEE piliečiams ir Lenkų kortą (Karta Polaka) turintiems studentams. Visi kiti užsieniečiai turi mokėti mokestį, ne mažesnį nei:
> 2 000 EURŲ per metus už profesines aukštojo mokslo studijas, magistro ir podiplomines studijų programas,
> 3 000 EURŲ per metus už doktorantūros, podiplomines studijas ir specializuotus kursus bei mokslinę, meninę ir habilitacinę praktiką,
> 3 000 EURŲ per metus už profesinius ir pameistrių kursus,
> 2 000 EURŲ per metus už kalbų kursus bei parengiamuosius studijoms lenkų kalbos kursus.
Mokesčiai privačiose aukštojo mokslo įstaigose nustatomi pačių įstaigų. Jie būna nuo 2,000 iki 6,000 eurų per metus ir priklauso nuo pačios institucijos bei studijų programos (medicinos mokyklų bei verslo administravimo magistro programos kainuoja nuo 8,000 iki 14,000 eurų per metus).