Be bendrosios sistemos, 11 studijų programų, apimančių vaidybą, konservacijos ir restauravimo meną, kanonų teisę, odontologiją, teisę, medicinos analizę, gamybą ir fotografiją, farmaciją, psichologiją ir veterinariją, yra siūlomos ilgosios studijų programos.

Ilgosios studijos – magistro studijų programa

Baigus šią studijų programą (nuo 4.5 iki 6 metų) įgyjamas magistro (ar jį atitinkantis priklausomai nuo studijų pakraipos) laipsnis. Kad įgytų šį laipsnį, studentai turi surinkti  270 -360 ECTS kreditų. Tokios ilgosios studijos remiasi integruota studijų programa, apimančia pagrindines studijas bei specializaciją. Gavus magistro laipsnį įgyjama kvalifikacija, atitinkanti magistro laipsnį antrosios pakopos studijose.

Aukštojo mokslo įstaigos yra dieninės, neakivaizdinės ar remiasi papildomai siūlomų kursų sistema. Dieninės studijos yra apibrėžiamos kaip pagrindinės studijos.

Daugiau informacijos apie studijas Lenkijos aukštosiose mokyklose rasite Aukštojo išsilavinimo ir mokslo ministerijos tinklapyje: www.mnisw.gov.pl

Pirmosios pakopos studijos

Pirmosios pakopos studijos (nuo 3 iki 4 metų), po kurių įgyjamas profesinis išsilavinimas licencjat arba inżynier (Inžinerijos mokslų žemės ūkio ar ekonomikos srityje inžinierius), yra Lenkijos bakalauro laipsnio atitikmuo. Juo siekiama parengti studentus darbo rinkai arba tęsti studijas magistro laipsniui gauti. Kad gautų šį laipsnį, studentai turi surinkti 180-240 ECTS kreditų.

Antrosios pakopos studijos

Antrosios pakopos studijos – magistro studijų programa (nuo 1.5 iki 2 metų) - tęsiamos  po pirmosios pakopos studijų, jas baigus įgyjamas magistro laipsnis (ar jo atitikmuo priklausomai nuo studijų pakraipos). Jų tikslas – įgyti teorinių žinių, išmokti jas pritaikyti, puoselėti kūrybos įgūdžius. Studijuojant menų dalykus dėmesys skiriamas kūrybiškumui ir talentui ugdyti. Magistro laipsnį įgiję studentai gali toliau tęsti doktorantūros studijas (trečiosios pakopos studijos). Kad gautų šį laipsnį, studentai turi surinkti  90-120 ECTS kreditų.

Trečiosios pakopos studijos

Trečiosios pakopos studijos – doktorantūros programos studijos - trunka 3 - 4 metus. Jas gali rinktis magistro laipsnį įgiję studentai. Po šių studijų gaunamas mokslų daktaro laipsnis. Jį gali suteikti universitetinės mokyklos ir kai kurios tyrimo institucijos (Lenkijos Mokslų Akademijos katedrų bei tyrimų ir plėtros įstaigos). Daktaro laipsnis skiriamas kandidatams, sėkmingai pateikusiems ir apgynusiems daktaro disertaciją Disertacijos komitete bei išlaikiusiems doktorantūros egzaminus. 

Egzaminai

Visos aukštojo mokslo institucijos privalo programos pabaigoje organizuoti egzaminus. Tai gali būti keletas nepriklausomų egzaminų ar testų, skirtų atsiskaityti už atskiras dalyko dalis. Dažniausiai egzaminai raštu ir žodžiu laikomi egzaminų sesijos metu kiekvieno semestro pabaigoje. Kiekvieno dalyko egzaminus studentai laiko atskirai. Rezultatų vertinimo laikotarpis yra semestras arba vieneri akademiniai metai. Studentas laikomas sėkmingai baigusiu semestrą ar metus, jei gauna po teigiamą (ar bent patenkinamą) balą iš visų pagal studijų programą dėstytų dalykų ir surenka reikiamą kreditų skaičių iš visų integruotų programų.

ECTS kreditai

Be vertinimų, pagal Europos kreditų perkėlimo ir kaupimo sistemą veikiančios aukštosios mokyklos skiria tam tikrą skaičių kreditų už kiekvieną dalyką nepriklausomai nuo gauto įvertinimo. Studentas, norintis sėkmingai baigti akademinius metus,  turi surinkti  60 kreditų per metus (30 per semestrą).

ECTS (Europos kreditų perkėlimo ir kaupimo sistema) yra Europos aukštojo mokslo įstaigų konvergencijos (išlyginimo) proceso standartas, kuriuo remiasi visi Europos aukštojo mokslo erdvės (EHEA) universitetai. Nuo 2007 m. visos Lenkijos aukštojo mokslo institucijų studijų programos privalo būti suderintos su ECTS kreditų perkėlimo ir kaupimo sistema. ECTS užtikrina, kad užsienio studentų Lenkijos aukštosiose mokyklose surinkti kreditai būtų pripažįstami ir kitur. Daugiau informacijos apie Bolonijos proceso pakeitimus ir ECTS kreditus skaitykite: www.mnisw.gov.pl, www.ehea.info.

Vertinimas

Kiekvienos aukštosios mokslo institucijos studijų taisyklėse aprašoma vertinimo sistema. Dažniausiai sutinkama vertinimo sistema remiasi šiais balais:

Balų aprašymas

5  labai gerai (bardzo dobry)

4  gerai (dobry)

3  patenkinamai (dostateczny)

2  nepakankamai/ neišlaikyta

(niedostateczny)

    Kreditas/ išlaikyta (zaliczenie)

Siekiant diferencijuoti pažymius kartais naudojami pliuso ženklai ar skaičiai po kablelio. Svarbu, kad balai pagal šią skalę nėra perkeliami į ECTS kreditus.

Diplomas

Tam, kad sėkmingai baigtų studijas, studentai privalo:

> išlaikyti visų dalykų vertinimus, atsiskaityti už integruotą programą ir praktinį darbą, išlaikyti visus pagal atitinkamą studijų programą numatytus egzaminus;

> nurodytu laiku pristatyti diplominį darbą bei gauti už jį teigiamą įvertinimą;

> išlaikyti baigiamuosius studijų programos egzaminus.

Baigęs studijų programą studentas gauna šios programos baigimo diplomą su priedu (priedas – tai į užsienio kalbą išversta diplomo kopija, kurioje apibūdinamas įgytas laipsnis, lygis bei specializacija).

Priėmimo reikalavimai

Priėmimą į studijų programas reglamentuoja aukštojo mokslo institucijos. Kandidatai turi kreiptis tiesiogiai į savo pasirinktą įstaigą. Rekomenduojame gerokai prieš studijų pradžią kreiptis į tarptautinių ryšių skyrių, ten gausite išsamią informaciją apie priėmimo procedūras ir kitus svarbius dalykus.

BENDRIEJI PRIĖMIMO REIKALAVIMAI laipsnį suteikiančioms studijoms aukštojo mokslo institucijose Lenkijoje yra bendri tiek universitetinėms, tiek neuniversitetinėms aukštojo mokslo įstaigoms.

Kandidatas turi turėti mokyklos baigimo pažymėjimą (brandos atestatą) ar kitą atitinkamą dokumentą, pažymintį, kad asmuo gali stoti į aukštojo mokslo įstaigą šalyje, kurioje baigė vidurinę mokyklą.

PIRMOSIOS PAKOPOS STUDIJOS, suteikiančios profesinį licencjat (bakalauro) ar inżynier (inžinieriaus) laipsnį, taip pat ilgosios studijos, suteikiančios magistro ar jį atitinkantį laipsnį, siūlomos turintiems vidurinės mokyklos baigimo pažymėjimą (brandos atestatą) ar jį atitinkantį dokumentą, suteikiantį teisę mokytis tokiose programose Lenkijoje. Jei reikia įvertinti žinias ar įgūdžius, nevertinamus brandos egzaminais, ar jei kandidatas turi užsienio šalyje išduotą vidurinės mokyklos baigimo pažymėjimą, aukštosios mokyklos gali organizuoti papildomus egzaminus.

ANTROSIOS PAKOPOS STUDIJOS siūlomos turintiems licencjat (bakalauro) ar inżynier (inžinieriaus) laipsnį, magistro ar jį atitinkantį laipsnį ar Lenkijos aukštojo mokslo baigimo diplomo atitikmenį, suteikiantį teisę mokytis tokiose programose Lenkijoje. 

DOKTORANTŪROS STUDIJOS siūlomos kandidatams, turintiems magistro ar jį atitinkantį laipsnį ar Lenkijos aukštojo mokslo baigimo diplomo atitikmenį, suteikiantį teisę mokytis tokiose programose Lenkijoje, ir atitinkantiems konkrečių įstaigų nustatytus priėmimo reikalavimus. Išsamūs priėmimo reikalavimai skelbiami doktorantūros programas įgaliotų teikti įstaigų vadovybės. Laikydamasi bendrų priėmimo reikalavimų kiekviena aukštoji mokykla gali nustatyti papildomas priėmimo sąlygas ir procedūras, įskaitant ir studentams skiriamų vietų skaičių, išskyrus medicinos studijų programas (numerus clausus). Priėmimo sąlygos ir procedūros aukštosiose mokyklose gali būti panašios ar skirtis priklausomai nuo studijų programos. Skirtingi reikalavimai ir procedūros skirtingų mokyklų gali būti taikomi toms pačioms studijų programoms. Kiekviena aukštojo mokslo institucija privalo skelbti priėmimo sąlygas ir procedūras kitiems mokslo metams ne vėliau nei tų metų gegužės 31 d.

Nuo 2004 m. gegužės 1 d. užsieniečiai gali pradėti ar tęsti studijas ir dalyvauti moksliniuose tyrimuose, mokymo projektuose bei programose tokiomis pačiomis sąlygomis kaip ir Lenkijos piliečiai, jei jie:

> turi leidimą gyventi Lenkijoje,

> turi pabėgėlio statusą, suteiktą Lenkijos Respublikos,

> jiems yra  taikoma laikina apsauga Lenkijos Respublikos teritorijoje,

> yra migruojantys darbuotojai – ES valstybės narės piliečiai ar EFTA šalies narės, kuri yra Europos Ekonominės erdvės sutarties šalis, piliečiai, oficialiai ar šiuo metu dirbantys Lenkijoje; ši teisė taip pat taikoma jų šeimų nariams, jei jie gyvena Lenkijos Respublikos teritorijoje,

> ES valstybės narės piliečiai ar EFTA šalies narės, kuri yra Europos Ekonominės erdvės sutarties šalis, piliečiai, taip pat jų šeimų nariai, turintys pakankamai lėšų gyvenimo išlaidoms studijų metu; tačiau jie negali kreiptis dėl stipendijų mažas pajamas gaunantiems asmenims.

Užsienio mokslo baigimo pažymėjimai Lenkijoje pripažįstami pagal tarptautines sutartis, o jei tokių nėra, pagal diplomų pripažinimo reikalavimus.

Užsienio diplomų pripažinimą reglamentuojančias Tarptautines sutartis, prie kurių Lenkijos Respublika yra prisijungusi, rasite Aukstojo išsilavimo ir mokslo ministerijos tinklapyje (www.mnisw.gov.pl).

Užsienio šalyje įgytų diplomų pripažinimas

Pagal Aukštojo išsilavinimo ir mokslo ministro įsakymą bet koks mokyklos baigimo pažymėjimas, įgytas užsienio šalyje, turi būti patvirtintas šalyje, kurioje jis buvo išduotas, ir tada pateiktas pripažinti vietos švietimo institucijai (kuratorium oświaty) Lenkijoje.

Dokumentuose turi būti parašyta, kad jų turėtojas gali dalyvauti aukštojo mokslo programose savo šalyje. Užsienio šalyse įgytų diplomų pripažinimo procedūra yra vienkartinė. Dokumento pripažinimo pažymėjimas galioja tik kartu su originaliu pažymėjimu, įgytu užsienio šalyje, ar jo kopija. Užsienio diplomų turėtojai, norintys studijuoti Lenkijoje, turi užtikrinti, kad jų diplomai būtų pripažinti kaip Lenkijos diplomų atitikmenys arba kad diplomas būtų pripažintas Lenkijoje pagal atitinkamas procedūras.

Institucija, atsakinga už užsienyje įgytų dokumentų pripažinimą akademiniais tikslais, yra nacionalinis ENIC-NARIC Lenkijos informacijos centras, veikiantis prie Aukštojo mokslo organizavimo departamento, o jo veiklą prižiūri Aukstojo išsilavimo ir mokslo ministerija (www.mnisw.gov.pl).