Lenkijos akreditavimo komitetas

(Polska Komisja Akredytacyjna – PKA) Tai vienintelė įstatymu numatyta institucija, atsakinga už aukštojo mokslo kokybės vertinimą. Jos nuomonė ir sprendimai turi teisinę galią. Nuo 2009 metų ji yra visateisė ENQA (Europos aukštojo mokslo kokybės užtikrinimo asociacijos) narė, oficialiai įrašyta į Europos aukštojo mokslo kokybės užtikrinimo registrą, įsteigtą norint užtikrinti kokybės vertinimo patikimumą ir skaidrumą.

Lenkijos akreditavimo komitetas yra nepriklausoma institucija Lenkijos aukštojo mokslo sistemoje. Jos tikslas - gerinti švietimo kokybę. Pagrindinis komiteto siekis yra remti Lenkijos valstybines ir privačias aukštojo mokslo įstaigas, diegti švietimo standartus, kad jie atitiktų geriausius Europos ir pasaulio akademinės erdvės modelius. Taip siekiama užtikrinti, kad Lenkijos aukštojo mokslo įstaigų absolventai būtų labai gerai vertinami vietos ir tarptautinėje darbo rinkoje, didinti Lenkijos aukštojo mokslo institucijų konkurencingumą.

Valstybinio akreditavimo komiteto misija – atlikti privalomus švietimo kokybės vertinimus  bei išsakyti nuomonę dėl aukštojo mokslo įstaigų siūlomų laipsnius suteikiančių studijų programų (www.pka.edu.pl).

Vertinga informacija

Lenkijos ekonomika yra viena stabiliausių ir dinamiškiausiai augančių Europoje. Lenkijos jaunimas yra atviras pokyčiams ir iššūkiams. Užsienio šalių studentai, norintys studijuoti Lenkijoje, šiltai sutinkami. Tačiau yra keletas dalykų, kuriuos jie turi žinoti prieš atvykdami. Štai keletas naudingų patarimų. 

Vizos

Studentai iš ES šalių, turintys galiojantį kelionės ar kitą dokumentą, patvirtinantį jų tapatybę ir pilietybę,  gali atvykti į Lenkiją.

Jei studentas ketina apsilankyti kaimyninėse Lenkijai šalyse (ne visos jos yra ES šalys narės), rekomenduojama turėti pasą. Jei ketinate būti iki trijų mėnesių, nereikia legalizuoti savo buvimo šalyje. Jei šalyje esate daugiau nei tris mėnesius, ES valstybės narės studentas turi registruoti savo gyvenamąją vietą.

Studentams registracijos dokumentas išduodamas vieneriems metams (su galimybe pratęsti). Dokumentą išduoda vaivadijos skyriaus Piliečių reikalų departamentas (provincijos administracija - Urząd Wojewodzki).

Lenko korta (Karta Polaka)

Lenko kortą turintys studentai gali studijuoti Lenkijoje išskirtinėmis sąlygomis. Tai yra dokumentas, nurodantis lenkišką kilmę. Lenko kortos turėtojai gali naudotis švietimo sistema tomis pačiomis sąlygomis kaip ir Lenkijos piliečiai. Jie gali mokytis visų lygių švietimo įstaigose tomis pačiomis sąlygomis kaip ir Lenkijos piliečiai. Be to, jie turi teisę dirbti bei kreiptis stipendijų ir kitokios paramos, kuri yra teikiama užsieniečiams.

Tačiau lenko korta nereiškia Lenkijos Pilietybės gavimo. Ji nesuteikia teisės kirsti sienos be vizos ar apsigyventi Lenkijos teritorijoje. Lenko korta nelegalizuoja gyvenimo Lenkijoje, tačiau užtikrina jos turėtojui tam tikras teises, padedančias megzti kontaktus Lenkijos Respublikoje. Lenko kortos turėtojas, ketinantis atvykti į Lenkijos teritoriją, turi legalizuoti savo buvimą pagal bendrąsias taisykles.  Pagal teisinius reikalavimus lenko korta gali būti suteikiama asmeniui, kuris kreipimosi dėl kortos dieną yra Armėnijos Respublikos, Azerbaidžano Respublikos, Baltarusijos Respublikos, Estijos Respublikos, Gruzijos, Kazachstano Respublikos, Kirgizijos Respublikos, Lietuvos Respublikos, Latvijos Respublikos, Moldovos Respublikos, Rusijos Federacijos, Tadžikistano Respublikos, Turkmėnistano, Ukrainos ar Uzbekistano Respublikos pilietis/-ė ar turi nepriklausančio nei vienai valstybei piliečio statusą, gautą vienos iš šių valstybių. Lenko korta gali būti suteikiama asmenims, deklaruojantiems savo priklausomybę lenkų tautai, ir atitinka keletą papildomų sąlygų (išsamesnė informacija pateikta Užsienio reikalų ministerijos tinklapyje: (www.msz.gov.pl).

Medicinos draudimas

Sveikatos apsauga studentams iš ES/EEE šalių Lenkijoje užtikrinama, jei jie yra drausti privalomuoju medicinos draudimu savo šalies nacionalinėje draudimo sistemoje. Galiojantis pasas, studento tapatybės kortelė ar doktorantūros studento tapatybės kortelė bei galiojanti Europos sveikatos draudimo kortelė (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) suteikia teisę jos turėtojui Lenkijoje nemokamai naudo  tis sveikatos priežiūros paslaugomis.

Išsamesnę informaciją rasite apsilankę Nacionalinio sveikatos fondo tinklapyje: (www.nfz.gov.pl).

Apgyvendinimas

Studijuojantys Lenkijoje gali rinktis iš kelių apgyvendinimo variantų, skirtingų skirtingose aukštosiose mokyklose. Apgyvendinimo išlaidos priklauso nuo vietovės ir apgyvendinimo kokybės. Daugelis Lenkijos aukštojo mokslo institucijų turi savo bendrabučius, tvarkomus administracijos. Sąlygos bendrabučiuose skiriasi. Gyvenimas studentų bendrabučiuose kainuoja nuo 100 iki 200 eurų per mėnesį už vienvietį kambarį ir nuo 50 iki 100 eurų už vietą daugiaviečiame kambaryje, priklausomai nuo kokybės. Užsienio studentams įprasta kartu nuomotis didesnius butus miesto centre. Nuomos kainos centre gali būti šiek tiek didesnės, tačiau sutaupoma laiko ir išlaidų transportui. Nuoma kartu su draugais gali tapti galimybe susirasti puikų būstą už priimtiną kainą.

Studento kortelė

Visi studentai gauna studento tapatybės kortelę, suteikiančią teisę į 50% nuolaidą viešajam transportui mieste ir 37% nuolaidą nacionalinio geležinkelio bilietui (tik jaunesniems nei 26 metų asmenims). Kortelė taip pat suteikia studentams teisę naudotis universiteto biblioteka, sporto sale ir kitomis patalpomis, nuolaidą kino, teatrų ir muziejų bilietams.

Akademinis kalendorius

Akademinius metus Lenkijoje sudaro du semestrai – žiemos ir vasaros, kurių kiekvienas trunka 15 savaičių. Žiemos semestras prasideda spalio mėnesį ir baigiasi vasario viduryje, semestro viduryje yra beveik dešimties dienų Kalėdų atostogos. Egzaminų sesija dažniausiai tęsiasi dvi ar tris savaites, prasideda sausio mėnesį. Vasaros semestras prasideda vasario viduryje ir baigiasi birželio mėnesį, jo metu yra vienos savaitės Velykų atostogos. Vasaros atostogos tęsiasi tris mėnesius nuo liepos pradžios iki rugsėjo pabaigos, tačiau tik tiems studentams, kurie yra išlaikę visus egzaminus per vasaros egzaminų sesiją (dvi - trys birželio savaitės). Tie, kurie egzaminų neišlaiko, turi perlaikyti juos rugsėjo mėnesį.