Studijos lenkų kalba

Pagal Lenkų kalbos įstatymą ši kalba yra paskaitų, egzaminų ir diplominio darbo kalba visuose Lenkijos universitetuose ir kolegijose. Todėl užsieniečiai, pageidaujantys studijuoti lenkų kalba, turi mokėti ją taip, kad galėtų suprasti paskaitų turinį ir kitas mokymo formas. Kandidatai privalo:

> baigti parengiamuosius lenkų kalbos kursus vienoje iš Aukštojo išsilavinimo ir mokslo ministro nustatytų įstaigų,

> gauti lenkų kalbos pažymėjimą iš Valstybinės komisijos, patvirtinančios lenkų kalbos kaip užsienio kalbos mokėjimą,

> gauti patvirtinimą iš aukštojo mokslo institucijos, į kurią ketinama stoti, kad pasirengimas ir lenkų kalbos mokėjimas yra tinkamo lygio pradėti studijas.

LENKŲ KALBOS KAIP UŽSIENIO KALBOS ATESTAVIMO VALSTYBINĘ KOMISIJĄ sudaro pagrindinių Lenkijos akademinių centrų, dėstančių lenkų kaip užsienio kalbą, atstovai. Komisija nustato egzaminų datas, skiria egzaminų komisijos narius, rengia medžiagą egzaminams, prižiūri juos ir išduoda pažymėjimus, patvirtinančius lenkų kalbos mokėjimo lygį. Pagrindinis valstybinių lenkų kaip užsienio kalbos egzaminų tikslas yra nustatyti kandidato lenkų kalbos mokėjimo lygį nepriklausomai nuo įstaigos, kur kandidatas mokėsi šios kalbos, mokymo programos, mokymo medžiagos ir priemonių, naudotų mokymosi metu. Lenkų kalbos mokėjimas apibrėžiamas kaip gebėjimas suvokti sakytinę ir rašytinę šiuolaikinę lenkų kalbą bei vartoti lenkų kalbą raštu ir žodžiu. Lenkų kaip užsienio kalbos mokėjimo pažymėjimas yra vienintelis valstybinis dokumentas, patvirtinantis šios kalbos mokėjimo lygį. Norintys, kad jų lenkų kalbos mokėjimo lygis būtų patvirtintas, gali laikyti tokį egzaminą. Iki šiol tokie pažymėjimai būdavo išduodami Lenkijoje besimokantiems užsieniečiams. Užsieniečiai, studijuojantys Lenkijoje ar ketinantys tą daryti, taip pat gali gauti lenkų kaip užsienio kalbos mokėjimo pažymėjimą. Studentai, planuojantys toliau studijuoti Lenkijoje ir gavę šį pažymėjimą, gali nelankyti parengiamųjų kursų prieš studijas. Priklausomai nuo studijų krypties aukštojo mokslo įstaigos nustato skirtingus lenkų kalbos mokėjimo reikalavimus. B1 lygio lenkų kalbos pagrindai yra būtini studijuojant menus ir sportą (muzika, menai, fizinis išsilavinimas). Kitoms studijų programoms Aukštojo išsilavinimo ir mokslo ministerijos yra nustatytas B2 (vidutinis) lenkų kalbos mokėjimo lygis.

Informacija apie pažymėjimus, patvirtinančius lenkų kalbos mokėjimo lygį, teikiama Lenkų kaip užsienio kalbos atestavimo komisijos (žr. www.certyfikatpolski.pl).

LENKŲ KALBA

Lenkų kalba priklauso indoeuropiečių šeimos vakarų slavų grupei. Pagal sandarą ji yra kaitoma sintetinė kalba. Kaip atskira kalba išsirutuliojo X amžiuje. Lenkų kalba suvaidino svarbų vaidmenį kuriant Lenkijos valstybę. Iki XIV amžiaus lenkų kalba buvo tik kelių regionų šnekamoji kalba. Visuose regionuose literatūrinė lenkų kalba buvo pripažinta XV ir XVI  amžiuje, atsiradus daug rašytinių Renesanso literatūros darbų. Žmonių, kalbančių gimtąja lenkų kalba, yra daugiau nei 45 milijonai, 38 milijonai jų gyvena Lenkijoje. Didelės lenkų grupės ir daugelio kartų etniniai lenkai gyvena ne Lenkijoje - daugiausia JAV, Kanadoje, Australijoje, Vokietijoje, Jungtinėje Karalystėje, Prancūzijoje, Baltarusijoje, Kazachstane, Lietuvoje ir Ukrainoje. Šiandien lenkų kalba tampa populiaria užsienio kalba ir yra dėstoma kalbų mokyklose ir akademiniuose centruose Lenkijoje ir visame pasaulyje.

Lenkų kalbos ir kultūros kursai

Daugelis universitetų, priimančių studijuoti užsieniečius, organizuoja lenkų kalbos ir kultūros arba lenkų kalbos pagrindų kursus su orientacinėmis programomis. Tokie kursai gali trukti porą savaičių prieš pat mokslo metus ar tęstis visą semestrą. Lenkų kalbos kursus Lietuvoje, be kitų, organizuoja Lenkijos institutas Vilniuje.

Daugiau informacijos: www.lenkijosinstitutas.lt