Ieva Liškevičiūtė

Klaipėdos universiteto Baltijos pajūrio aplinkos tyrimų ir planavimo instituto (BPATPI) mokslininkai savo tyrimus atlieka ir už Klaipėdos mokslo ir technologijų parko (KMTP) ribų, jiems pasitelkdami įvairius sudėtingus aparatus. Vienas jų – povandeninis robotas, su kuriuo tyrimus atlieka doktorantas Aleksej Šaškov.

Šio mokslininko darbas labai koncentruotas – jį domina visa, kas susiję su dugnu. Todėl su šiuo aparatu atliekami jūros, ežerų dugnų tyrimai, mat viena iš povandeninio roboto funkcijų – filmuoti ir fotografuoti po vandeniu. Su povandeniniu robotu doktorantas A. Šaškov turi unikalią galimybę ištirti, kiek ir kokių gyvūnų gyvena jūros ar ežero dugne.

Vienas iš naujausių mokslininko atliktų tyrimų – ekspedicija į Platelių ežerą, kur Aleksejus apžiūrinėjo ežero dugną. A. Šaškov taip pat tyrė jūros povandeninius gūbrius, o vienas įdomiausių mokslininko įvardytų tyrimų – Palangos paplūdimių pamaitinimas smėliu.

Šiuo aparatu šią vasarą taip pat buvo vykdoma nuskendusių laivų apžiūra. Ekspedicijos tikslas buvo surasti aplink laivus apsivijusius nuskendusius tinklus. Vėliau narai šiuos tinklus traukė iš dugno. Robotas naudingas ir verslui: jis gali rinkti duomenis apie jūros dugną, kuriuos vėliau galima panaudoti įvertinant poveikį aplinkai.

Povandeninį robotą tinkamai valdyti sugeba tik pats Aleksejus ir mokslininko kolega Andrius Šiaulys. Pasak doktoranto, aparato valdymas yra gana sudėtingas, todėl ne visiems studentams pavyksta jį suvaldyti: „Per užsiėmimus su „Erasmus“ mainų programos studentais davėme jiems pamėginti pasipraktikuoti su povandeniniu robotu ir tuomet iškart paaiškėjo, kuris studentas vaikystėje turėjo „Play Station“, o kuris – ne“, – juokavo mokslininkas.

Nors povandeninis robotas naudojamas tik pirmą sezoną, tačiau iš Platelių ežero dugno tyrimų medžiagos viena studentė jau ruošiasi rašyti diplominį darbą.

Galimybę susipažinti su povandeninio roboto veikimo principu turi studentai, pasirinkę biologijos, ekologijos ir aplinkotyros, hidrologijos ir okeanografijos studijų programas.

Su povandeniniu robotu dirbantis Aleksej Šaškov mokslo šaknis įleidęs Klaipėdos universitete: čia jis baigė biologijos bakalauro studijas, čia tęsė ekologijos ir aplinkotyros studijas magistrantūroje ir įgijo magistro laipsnį.