Viešoji kalba: patarimai, kurie padės siekti sėkmės karjeroje

Nepasitikėjimas savo žiniomis, nuomone, baimė suklysti, nesąmoningai atsiskleidžia viešųjų pasisakymų metu. Klausytojas nežino, ar kalbėtojas abejoja tik dėl vieno, ar dėl 80-ties procentų pateikiamos informacijos. Abejonė abiem atvejais atrodo tokia pati. „Jei esate iš tų žmonių, kuriems labai svarbus tikslumas – prieš pasirodymą detaliau pasidomėkite pristatomu objektu, gal net atsineškite papildomos informacijos užrašuose, kad prireikus, galėtumėte į juos užmesti akį. Paprašykite, kad draugai padėtų ruoštis pristatymui ir duotų ženklą kaskart, kai nuskamba viena iš tų netikslių frazių. O tada suformuluokite sakinį taisyklingai“, – pataria D. Kraskauskienė.

„Absoliučiai visi, kuriems tenka kalbėti viešai, išgyvena jaudulį, netikrumą ir net baimę. Kuo daugiau sėdi klausytojų, kuo aukštesnis jų statusas ir reikšmė kalbančiojo gyvenimui ar karjerai, tuo išgyvenama įtampa yra didesnė“, – neabejoja Kauno kolegijos lektorė ir pabrėžia, kad yra daug ir efektyvių būdų kovoti su savo jauduliu ir jo reiškiniais: drebančiomis rankomis, nesąmoningu kūprinimusi, teksto užmiršimu. Tereikia išbandyti ir pasirinkti tuos, kurie geriausiai tinka kiekvienam, tačiau visų svarbiausia – išdrįsti žengti link pasisakymo tribūnos.

Nereaguokite asmeniškai

Kartais kalbėtojas gali jautriai reaguoti į kiekvieną signalą, kuomet susirinkusieji nesiklauso – kas nors tikrina žinutes telefone, išeina iš auditorijos ar pradeda šnabždėtis tarpusavyje:  „Tai kas vyksta auditorijoje su klausytojais yra svarbu, tačiau ne visada tai yra susiję su jumis asmeniškai. Kažkas gali laukti svarbaus skambučio dėl darbo pokalbio, kažkas vakar apsinuodijo – yra milijonai priežasčių, kodėl žmonės gali jūsų nesiklausyti, elgtis nemaloniai ir būti išsiblaškę. Nepriimkite visko asmeniškai“, – darbo patirtimi su studentais dalijasi D. Kraskauskienė.

Lektorė išskiria, kad pats efektyviausias būdas mokytis viešosios kalbos – kuo dažniau kalbėti prieš įvairią auditoriją. Be to, svarbu prisijungti prie tobulėjimui skirtų grupių, kuriose galima gauti kokybišką grįžtamąjį ryšį, išbandyti įvairias technikas ir metodus bei atrasti sau labiausiai priimtinus. Dirbant savarankiškai galima nufilmuoti savo pasirodymus ar paklausti draugų nuomonės, tuomet tobulinti norimus aspektus.

Būkite drąsūs, nes gyvenimo scena paklūsta ryžtingiems!