„Visuomenės sveikatos mokslą galima palyginti su tokia situacija: upėje skęsta labai daug žmonių, o gelbėtojai turi tiek daug darbo gelbėjant skęstančiuosius, kad negali nueiti ir pažiūrėti, kodėl tiek daug žmonių įkrenta į upę. Šioje analogijoje gydytojai yra gelbėtojai, kurie gydo žmones, tačiau neturi kada pasirūpinti, kad žmonės sirgtų mažiau. Visuomenės sveikatos specialisto užduotis – išsiaiškinti, kodėl tiek daug žmonių „įkrenta į upę“ – suserga, ir pasirūpinti, kaip to išvengti“, – teigia Lietuvos sporto universiteto (LSU) Fizinio aktyvumo ir visuomenės sveikatos studijų programos direktorė dr. Kristina Poderienė.

Spartėjant gyvenimo tempui ir ilgėjant gyvenimo trukmei  vis svarbesnė tampa gyvenimo kokybė, kuri tiesiogiai susijusi su žmogaus sveikata. Į ligų prevenciją ir sveikatos stiprinimą įsitraukia vis daugiau tiek valstybinių, tiek privačių organizacijų, kurioms reikalingi šios srities specialistai. Visuomenės sveikatos specialistas rūpinasi įvairiais sveikatos aspektais visuomenėje:  mažesniu sergamumu, gydymo paslaugų prieinamumu, ilgesne gyventojų gyvenimo trukme ir geresne gyvenimo kokybe. Fizinio aktyvumo ir visuomenės sveikatos studijose LSU daug dėmesio skiriama teigiamiems sveikatos aspektams – atsparumui ligoms, geram fiziniam pajėgumui.

„LSU parengti specialistai išsiskiria puikiomis fizinio pajėgumo ugdymo žiniomis. Būtent fizinis pajėgumas lemia daugelį žmogaus galimybių gyvenime. Jei žmogus yra labai silpnas arba jo raumenys išlavinti netolygiai, netaisyklinga laikysena – jis negalės kelti sunkesnių krovinių, nes skaudės nugarą. Žmogus, kurio netreniruota širdies ir kraujagyslių sistema, negali ilgai lipti laiptais be poilsio pertraukėlių. Silpnesniam žmogui gali būti sudėtinga eiti į kalnų žygį, ilgai važiuoti dviračiu ar kitaip aktyviai leisti laisvalaikį,“ – sako dr. K. Poderienė.

Taigi fizinis pajėgumas lemia asmens gyvenimo kokybę, o šiuolaikinėje visuomenėje kalbama ne apie ligas, bet apie galimybes veikti ką nori, kai sveikata tavęs neriboja. Fizinio aktyvumo ir visuomenės sveikatos studijų programos studentai mokosi, kaip teisingai naudoti savo fizinį pajėgumą saugant ir stiprinant sveikatą, kaip mažinti varginantį fizinį krūvį darbe ir buityje diegiant ergonomiškus sprendimus.

Visuomenės sveikatos specialistas gali dirbti sveikatos rinkodaros specialistu, politikų patarėju ir padėjėju, sveikatos „influenceriu“ ar edukologu, profesinės sveikatos specialistu, sveikatos ekologu, inovacijų kūrėju, vystytoju ir platintoju, mokslininku.

Darbdaviai paprastai visuomenės sveikatos specialistams suteikia labai daug laisvės, specialistai patys sprendžia, kaip pasiekti iškeltus tikslus, todėl darbas yra labai kūrybiškas. Šie specialistai daug bendradarbiauja su užsienio kolegomis,  labai laukiami tarptautinėse organizacijose, padedančiose trečiųjų šalių plėtrai.

Plačiau apie Fizinio aktyvumo ir visuomenės sveikatos bakalauro studijų programą

Plačiau apie Fizinio aktyvumo ir visuomenės sveikatos magistrantūros studijų programą