Tokiu moto galima apibūdinti paskutinę pavasario dieną Šiaulių valstybinėje kolegijoje vykusį seminarą „Robotizacija Šiauliuose: dabartis ir ateities perspektyvos“, kuriame daugiau nei pusšimtis verslo ir akademinės bendruomenės atstovų diskutavo apie robotizacijos galimybes ir visuomenės santykį su šiuo procesu.

Aukštosios mokyklos –  už robotizacijos plėtrą

Su robotizacijos pasiekimais buvo galima susipažinti dar iki renginio pradžios – priesalyje visus pasitiko iš Kauno technologijos universiteto atgabentas robotas YuMI. Seminaro dalyvius pasveikino Šiaulių valstybinės kolegijos direktorės pavaduotoja strateginei plėtrai Lina Tamutienė. Aukštosios mokyklos atstovė pasidžiaugė, kad seminaras apie ateities įžvalgas vyksta būtent šioje Šiaulių aukštojoje mokykloje. Kolegijoje gegužės ir birželio mėnesiais karšta ne tik dėl aukštyn šoktelėjusio termometro stulpelio – paskutinių kursų studentai artėja prie finišo linijos, baigiamieji darbai, kurie paprastai yra pritaikomi praktiškai, jau parengti. Direktorės pavaduotoja pabrėžė esanti įsitikinusi, kad Šiaulių valstybinė kolegija bus tarp tų, kurie dėl puikaus pasirengimo nebijos ateities pokyčių.

Šiaulių valstybinės kolegijos Elektros inžinerijos katedros docentas dr. Dainius Balbonas pranešime supažindino su robotų panaudojimo galimybėmis, jų įtaka pramonės apimtims ir augimui. Buvo paminėta, kad iki 2020 metų pasaulyje turėtų atsirasti 1,7 milijono naujų robotų. Lietuvoje vienam tūkstančiui darbuotojų tenka vos maža dalis roboto, šioje srityje mes lenkiame tik Latviją. Kita vertus, mūsų šalyje robotizacijos apimtys smarkiai didėja. Robotizacija jokiu būdu nereiškia, kad visiškai atsisakoma žmogaus. Tiesiog reikalingi kuo daugiau žinių turintys specialistai. Kaip tik todėl būtina kuo anksčiau skatinti vaikus pasirinkti šią sritį, galbūt tai daryti jau darželyje. Dr. Dainius Balbonas pristatė Šiauliuose vykdomas inžinerines programas, būsimų specialistų rengimą, supažindino su Šiaulių valstybinei kolegijai priklausančia Pneumatikos laboratorija, papasakojo, kokią laboratoriją planuojama įsirengti Mechatronikos studijoms.

Įmonėms reikalingi ne tik robotai, bet ir platesnių kompetencijų žmonės

Seminare įmonių atstovai dalijosi patirtimi – kaip ir kokius žingsnius darė skaitmenizavimo ir robotizavimo srityje, kad gamyba būtų efektyvi ir konkurencinga.

Apie produkcijos gamybą ateityje papasakojo ir išmanųjį įmonių grupės ABB fabriką Heidelberge pristatė ABB padalinio Lietuvoje atstovas Vladas Jablonskis. Pranešėjas pabrėžė, kad robotas yra nepakeičiamas ten, kur reikia monotoniško darbo. Verslo atstovas akcentavo, kad robotizacija reiškia ir tą faktą, jog įmonėms reikalingi platesnių žinių žmonės, išsiskiriantys ne tik srities išmanymu, bet ir gebėjimu kurti, logiškai mąstyti.

Įmonių grupės ABB padalinio Lietuvoje atstovas Linas Žukauskas pratęsė kolegos mintis, papasakojo apie pramonės robotizavimo perspektyvas ir realizuotus ABB sprendimus.

Bendrovės „ROL Lithuania“ atstovas Justinas Berneckis kalbėjo apie gamybos automatizavimą pagal Industry 4.0 standartą.

Bendrovės „Advance advice“ atstovė Karina Adomavičiūtė pristatė Europos Sąjungos finansavimo galimybes, paramą pramonės įmonėms.

UAB „Baltik Vairas“ generalinis direktorius Žilvinas Dubosas ieškojo atsakymo į klausimą, kas svarbiausia ketvirtojoje pramonės revoliucijoje. Jo nuomone, tai, be abejonės, yra greitis. Greitis reaguoti, prisitaikyti, keistis.

Verslas ir mokslas laukia motyvuotų asmenybių

Renginio dalyviai įsitraukė į aktyvią diskusiją. Kalbėta apie mokslo, verslo bendradarbiavimą. Visos šalys išsakė savo lūkesčius. Kalbėta apie tai, kad įmonės linkusios investuoti į darbuotojus ir skaitmenizaciją.

Verslo atstovai pabrėžė, kad Šiaulių valstybinę kolegiją mato kaip stiprią mokslo instituciją, kuri žvelgia į priekį. Inžineriją studijuoti pasirinkę žmonės praktiškai gali būti garantuoti, kad neliks be darbo.

Aukštojo mokslo atstovai akcentavo pageidavimą, kad verslas turėtų aktyviai išsakyti būsimų specialistų poreikį. Išsakyta aiški pozicija apie tai, kad tiek verslas, tiek mokslas laukia motyvuotų žmonių – studentų ir darbuotojų. Būtent todėl būtina su mokslu, o ypač su inžinerija, jaunimą supažindinti kuo anksčiau, nes dar gajūs stereotipai, kurie atbaido jaunus žmones rinktis tikrai perspektyvias ir gerą ateitį užtikrinančias profesijas. Geri specialistai paprastai yra tie, kurie domisi konkrečia sritimi nuo jaunystės, o ne renkasi ekspromtu.

Pasidžiaugta, kad su miesto savivaldybe įgyvendinama projektų, kurie padeda moksleiviams atrasti įvairių profesijų išskirtinumų, tiesiogiai prisiliesti prie skirtingų veiklų. Studentams suteikiamos galimybės įgyvendinti verslo užsakymus ar savo pačių idėjas.

Kad toks seminaras reikalingas, įdomus ir buvo surengtas pačiu laiku, įrodė ir gausūs jo dalyvių klausimai pranešėjams. Diskutuoti tikrai yra apie ką, o būtent diskusijose ir gimsta pačios inovatyviausios idėjos.

Seminarą „Robotizacija Šiauliuose: dabartis ir ateities perspektyvos“ organizavo Šiaulių miesto savivaldybė, Šiaulių pramonininkų asociacija, Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmai, įmonių grupės ABB padalinys Lietuvoje ir Šiaulių valstybinė kolegija.