„Visada kovokite su savo didžiausiomis baimėmis“, – sakydavo Jan'o Pavel'o istorijos mokytoja. Tai įsidėmėjo galvojantis ir svarstantis, kokį gyvenimo kelią pasirinkti Vilniaus moksleivis. Domėtis medicina, galvoti apie odontologiją būsimasis burnos chirurgas pradėjo, kaip pamena, 11 klasėje.

 „Stengiausi gerai valyti ir prižiūrėti dantis, kad tik netektų lankytis pas dantų gydytoją“, – prisimena Jan'as Pavel'as, kuriam odontologija tuomet atrodė kažkas tokio – labai baisaus.

Jan'o Pavel 'o mama, pati būdama medikė, kvietė sūnų užeiti į kliniką ir pasižiūrėti, kaip dirba odontologai, kokia jų duona. Moksleivis visą vasarą vaikščiojo pas odontologus, stebėjo jų darbą, pagal savo galimybes, bandė jiems padėti, pagelbėti, paduoti ir pan.

„Tuomet odontologija bei odontologai – ir sužavėjo. Tik paviršutiniškai pažvelgus, galima sakyti, kad odontologija, tai – dantys. Toli gražu, ne. Visas žmogaus virškinimo procesas prasideda burnoje, tai yra – nuo odontologijos. Sąkandis, veido ir žandikaulio skausmai, estetika bei grožis, net šypsena, kuri gana dažnai atskleidžia žmogaus socialinę padėtį – visa tai taip pat yra odontologija“, – pagyrimų savo profesijai negaili Veido ir žandikaulių chirurgijos klinikos doktorantas.

„Pirmoji pažintis su odontologija buvo labai pozityvi, paliko teigiamą įspūdį. Be to, prasidėjęs XXI amžius atnešė savas naujoves“, – J. P.Rokicki's sako, kad net ir žinia, jog viskas nėra taip skausminga, kaip kažkada atrodė, taip pat formavo teigiamą požiūrį į odontologo specialybę.

Be to, vaikinui viskas buvo „be galo įdomu“, kaip jis pats apibūdina tą savo gyvenimo laikotarpį.

„Norėjau pasirinkti mediciną, norėjau būti gydytoju, bet jau tuomet – vidurinėje mokykloje žinojau, kad noriu studijuoti labai kryptingai – pasirinkti tam tikrą kryptį ir gilintis į ją. Odontologija tam puikiai tiko ir be to, man patiko“, – atvirauja Jan'as Pavel'as.

Kai atėjo laikas rinktis aukštąją mokyklą, vilniečiui Jan'ui Pavel'ui taip pat padėjo mamos, savo laiku baigusios medicinos studijas Kaune, patarimas:

„Vilniaus universitete medicinos mokslas yra tik vienas vienintelis fakultetas visame universitete, o Kaune – Lietuvos sveikatos mokslų universitetas – visas universitetas skirtas vien medicinai. Todėl reikia rinktis LSMU.“

J. P.Rokicki's pasakoja, kad jo bendramokslius ir kitus pažįstamus, kurie savo laiku stojo į mediciną, galima skirstyti į dvi grupes: vieni iš karto stojo į LSMU, kiti, pradėję studijas kitame universitete, vėliau – persikėlė į Kauną.

„Ir juos lengva suprasti. Mokslo atžvilgiu, LSMU studijos yra gilesnės, platesnės, todėl, natūralu, sudėtingiau, sunkiau mokytis, bet pagrindai ir praktika – stipresni“, – sako J. P.Rokicki's ir nori palinkėti pasimetusiems abiturientams:

„Tie, kas svajoja studijuoti biomediciną, pirmiausia turi apsispręsti dėl medicinos studijų krypties. Jei jie yra konkretūs ir žino ko nori, odontologija yra pati geriausia specialybė. Gydytojas odontologas gali didžiuotis tuo, kad pasirinko šią medicinos sritį ir tapo odontologu, nes tai visais atžvilgiais teigiama specialybė: neteks galvoti apie tai, jog norite išvykti į užsienį tam, kad galėtumėte aprūpinti save ir savo šeimą, be to, tai be galo įdomi, emocionaliai teigiamai veikianti, pozityvi specialybė. Ji turi ne tik medicininį, vidinės žmogaus sveikatos pagrindą, bet ir yra puikiai išorėje matomas vizualus rezultatas. Todėl odontologą visada lydi pacientų geros emocijos, pagarba ir dėkingumas. Nes, pasak a.a. prof. Gintauto Prano Sabalio, veidas yra ta žmogaus kūno sritis, kurioje, kur aguonos grūdelis kristų, vis tiek jis pataikys į nervą, todėl – visur skaudės. Odontologas gali ne tik šį skausmą suvaldyti, bet ir pakeisti jį estetiniu vaizdu – tuo mūsų specialybė ir įdomi bei reikšminga ir net – perspektyvi.“

„Ryžtas, žingeidumas ir pasiaukojimas mokslui. Medicina yra sritis, kur dirbti reikia daug ir iš karto, nuo pat pradžių. Tam reikia nusiteikti morališkai, įsisąmoninti, ką pasirinkai savo gyvenimo specialybe. Būsimasis studentas turi suprasti, kad studentavimo odontologijoje, kaip ir visoje medicinoje, nėra, tik studijos, o tai supratus ir įsisąmoninus – rezultatas būna dar malonesnis“, – J. P.Rokicki's vardija odontologui būtinas savybes.

„Odontologo specialybė labai reikalinga ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje, – sako J. P.Rokicki's ir vardija smulkesnes odontologijos sritis: endodontija, ortopedija, perinantologija, burnos chirurgija, vaikų odontologija. – Europoje ir visame pasaulyje antroji specializacija pagal prestižą yra gydytojas odontologas – burnos chirurgas.“

J. P.Rokicki's pasirinko burnos chirurgijos rezidentūrą ir ją sėkmingai baigė. J. P.Rokicki's sako, kad kasdien vis labiau įsitikina, jog neapsiriko rinkdamasis ne tik mediciną, odontologiją, bet ir rezidentūrą:

„Burnos chirurgija, tai ne tik dantų implantologtija, kaip vis dar yra įsivaizduojančių. Tai – daug daugiau: žandikaulio lūžiai, onkologija, rekonstrukcijos, sąkandis, sąnario patologija, odontogeninis sinusitas ir kt.“, – vardija J. P.Rokicki's.

J. P.Rokicki's primena, kad burnos chirurgui būtinas ir tam tikras fizinis pasiruošimas – operacijos gana ilgos, reikalaujančios ištvermės ir susikaupimo.

J. P.Rokicki's atvirauja neseniai pradėjęs sportuoti ir, sako, jau pastebintis teigiamus pokyčius, todėl kiekvienam siūlo: nedelsti, susirūpinti savo fiziniu aktyvumu ir pradėti sportuoti.

 „Odontologija ir konkrečiai – Burnos chirurgija yra labai įdomi specializacija. Burnos chirurgiją patarčiau rinktis tiems, kurie jaučia ir galvoja, kad studijuojant odontologiją, reikia dar kažko daugiau, atranda norą gilintis, žvelgti chirurgo akimis, turi polinkį numatyti, ką jo žinios ir konkreti praktinė pagalba duos žmogaus vidinei ir išorinei sveikatai, savijautai. Labai įdomi specialybė. Darbas – įdomus ir atsakingas“, – sako Veido ir žandikaulių chirurgijos klinikos doktorantas, burnos chirurgas J. P.Rokicki's.

J. P.Rokicki'o doktorantūros tema „Psichogeninės kilmės veido skausmų diferencinė diagnostika, diagnostikos algoritmas ir gydymas“. Darbo vadovas prof. R. Kubilius.

Prof. Gintautas Pranas Sabalys, prof. Ričardas Kubilius, doc. Stasys Bojarskas – asmenybės, kurioms, pasak J. P.Rokicki'o, jis visuomet bus ir yra dėkingas už unikalias žinias, už pastangas ir nuoširdų norą studentams perduoti tai, kas vadovėliuose neišskaitoma.

J. P.Rokicki's džiaugiasi Universiteto ir Kauno klinikų požiūriu, kuris visuomet yra nukreiptas į specialybę – studentas, rezidentas, jaunas gydytojas privalo turėti galimybę tobulėti: Erazmus programos, užsienio studentai, mainų programos ir kt.

Pasak J. P.Rokicki'o, labai gerai, kad LSMU turi unikalią galimybę pasirūpinti savo studentų praktinėmis žiniomis. Pvz., Odontologijos studentai jau nuo trečio kurso, žinoma, prižiūrimi vyresnių medikų, LSMU dėstytojų, pradeda dirbti su pacientais.

 „Odontologija – specialybė, kuri turi net ir tautinį teigiamą atspalvį: iš įvairių kraštų lietuviai grįžta į Lietuvą tam, kad pasirūpintų dantų sveikata. Visa Lietuvos medicina yra labai aukšto lygio – ne tik odontologija ir burnos chirurgija“, – sako Veido ir žandikaulių chirurgijos klinikos doktorantas, burnos chirurgas J. P.Rokicki's.

Džiuljeta Kulvietienė

Asmeninė nuotr.: Prof. R. Kubilius ir doktorantas, burnos chirurgas J. P.Rokicki's