Pagal 2015 metų Financial Times duomenis, SSE Riga kartu su motininiu universitetu Švedijoje ir kitu padaliniu Rusijoje užima pirmą vietą tarp visų ekonomikos ir verslo aukštųjų mokyklų Baltijos ir Skandinavijos regionuose.

Bent taip savo universitetą pristatinėčiau aš, Agnė, dabartinė SSE Riga pirmakursė. Dvyliktos klasės pabaigoje nepabijojau priimti iššūkio ir užpildžiau stojimo anketą, išsiunčiau motyvacinį. Atvykau į Rygą laikyti stojamųjų matematikos, anglų kalbos ir logikos testų ir pasiruošiau paskutiniam priėmimo etapui – interviu. Praėjusį pavasarį tai skambėjo daug sudėtingiau nei dabar, kai viskas praeita ir kai jau patyriau, kaip viskas yra iš tikrųjų. Būtent dėl šios priežasties norėčiau pasidalinti savo patirtimi, kad dabartiniai abiturientai ir būsimi pirmakursiai galėtų sužinoti kuo daugiau studentiško SSE Riga gyvenimo detalių ir, svarbiausia, kad žinotų, į ką galima kreiptis.

Išskirtinumas ir tarptautinė, tačiau sava aplinka

Stokholmo Aukštojoje mokykloje Rygoje Bakalauro studijos trunka vos 3 metus, o visi kursai dėstomi ne sesijomis, o paeiliui, vienas po kito. Tokiu būdu krūvis yra tolygiai paskirstomas ir išvengiama situacijų, kuomet sesijos metu per savaitę tenka pasiruošti visiems pusmečio dalykams.

Iš tikrųjų, studijas šiame universitete galėčiau pavadinti tarpiniu variantu tarp studijų Lietuvoje ir užsienyje. Buvau iš tų, kurie niekada per daug rimtai neplanavo studijuoti užsienyje, bet ir esant galimybei norėjo siekti geresnės mokymosi kokybės. Būdamas čia tu nesijauti per daug toli nuo namų, šeimos ar draugų. Nesijauti ir per daug toli nuo Lietuvos, nes kiekvienais metais apie 20% visų priimamų studentų sudaro lietuviai. Dėl to tarptautinėje studentų bendruomenėje kartu su latviais, estais, baltarusais, moldovais ir kitų Rytų Europos valstybių studentais svarbią vietą užima ir visąlaik vieni kitiems padedantys tautiečiai. O ir į Lietuvą grįžti pavysta po kelis kartus per mėnesį, be abejo, priklausomai nuo darbų ir noro. Bet prisitaikyti galima.

Papildomos galimybės

Studijų lygis – aukštas, tempas intensyvus, tačiau bijoti nėra ko. Be abejonės, prieš egzaminus pasėdėti tenka ilgiau, bet laisvo laiko lieka ir sau, ir kitoms veikloms bei organizacijoms, apimančioms ne vieną sferą ir suteikiančioms daugybę galimybių.

Days of Opportunities – seniausia karjeros mugė Baltijos regione, kiekvienais metais studentams padedanti susirasti įmones praktikoms atilikti, Junior Peak Time – didžiausias tarptautinis verslumo konkursas moksleiviams Rytų Europoje, Peak Time – tarptautinis verslumo konkursas suaugusiems, Debatų klubas, kasmet organizuojantis antrą pagal dydį turnyrą kontinentinėje Europoje, ir tai tik keletas iš daugelio veiklų, visiškai koordinuojamų ir inicijuojamų pačių studentų.

Maža to, visus metus studentai turi galimybę visiškai nemokamai lankyti įvairias sporto treniruotes, tokias kaip krepšinis, futbolas, kikboksas, aerobika ar net baseinas. Iš savo patirties galiu pasakyti, jog visas veiklas ir mokslus suderinti įmanoma. Pati šiais metais užsiregistravau dalyvauti Peak Time konkurse ir priklausau dviems organizacijoms: 180 Degrees Consulting ir viską kuruojančiai SSE Riga Studentų Atstovybei, didžiausiai savarankiškai studentų organizacijai Baltijos regione. Galiu užtikrinti, jog universitetas suteikia ne tik puikų išsilavinimą ir reikalingų žinių, bet ir sukurią visapusiškam tobulėjimui tinkamą aplinką.

Stojamieji

Dėl stojamųjų jaudintis taip pat nėra ko: visos užduotys yra įveikiamos ir žinant, jog gimnazijų ir mokyklų lygis Lietuvoje yra aukštas, atitinkamai pasiruošus jokių problemų neturėtų kilti. Matematikos uždaviniai būna trumpi ir nesunkūs, o viso testo metu yra tikrinamos ne tiek tavo žinios, kiek pats mąstymas, kuris ir yra skatinamas visų studijų metu.

Taip pat, stojamiesiems pasiruošti padės ir jau nuo sausio 23 dienos, kas antrą savaitgalį, vieno iš SSE Riga matematikos dėstytojų visisiškai nemokamai universitete vedamos specialios paskaitos, skirtos išlyginti skirtumus tarp medžiagos, dėstomos skirtingų šalių mokyklose, ir nuraminti, kad nebus nieko naujo ar sudėtingesnio nei dvyliktoje klasėje. Neturintiems galimybės atvykti į Rygą, visų mokymų vaizdo įrašai bus patalpinti universiteto internetiniame puslapyje ir lengvai prieinami visiems.

Informacijos šaltiniai

Prisimenu, kad kai stojau pati, išnaršiau visą universiteto internetinį puslapį, peržiūrėjau visus įmanomus video, Studentų atstovybės Facebook puslapį, išklausinėjau visko ko tik sugalvojau visų turimų pažįstamų. Tai buvo labai naudinga, tačiau tai dar ne viskas, ką buvo galima padaryti. Du kartus per metus universitetas organizuoja atvirų durų dienas, per kurias galima atvykti į universitetą, susitikti su studentais, dėstytojais, administracijos nariais, gauti atsakymus į visus rūpimus klausimus iš pirmų lųpų.

Tai puiki galimybė pamatyti kaip universitetas atrodo iš vidaus, susipažinti su žmonėmis, su kuriais gali tekti mokytis kitais metais, bei pamėginti suprasti, ar tai yra vieta, kurioje nori praleisti ateinančius 3 metus. Artimiausia atvirų durų diena vyks sausio 23, todėl tikrai rekomenduoju užsiregistruoti ir atvykti.

Dar vienas būdas geriau įsivaizduoti gyvenimą Rygoje ir studijas SSE Riga yra užsiregistruoti į Shadow Days programą, veikiančią visus metus ir suteikiančią galimybę vienai dienai tapti studentu: universitete paklausyti paskaitų ir pajausti atmosferą, pabendrauti su studentais ir iš nakčiai priėmusių lietuvių sužinoti apie tikrą studentišką gyvenimą Rygoje.

Mes, Stokholmo Aukštosios Ekonomikos ir Verslo Mokyklos Rygoje lietuviai, kaip ir kiekvienais metais atvyksime ir į vasario 4–6 dienomis Litexpo vykstančią studijų mugę, kurioje galėsite išgirsti mūsų ir alumnių asmeninių patarimų ir pastabų. Na, o mažiausia, ką galima padaryti, tai susisiekti su čia jau studijuojančiais lietuviais, kurie labai mielai pasidalintų savo patirtimi ir galėtų patarti stojamiesiems. Jei kažkas tikrai domina, laisvai galite rašyti visų SSE Riga lietuvių koordinatorei Emilijai, man, arba bet kuriam pažįstamam SSE Riga lietuviui. 

Taigi, tikiuosi sulaukti jūsų laiškų, pamatyti atvirų durų dienoje, Studijų parodoje, arba universitete kaip Shadow Days programos dalyvį. Pirmasis stojimo į SSE Riga etapas baigiasi daug anksčiau nei įprasta Lietuvoje – Balandžio 8 dieną. Bandyti verta!

Daugiau informacijos:

Atvirų durų diena, vyksianti sausio 23: http://www.sseriga.edu/en/news-and-events/upcoming-events/opendoordayjan23.html

Shadow Days programa: http://www.sseriga.edu/en/education/bachelor/shadow-project/

Nemokami matematikos kursai: http://www.sseriga.edu/en/education/bachelor/math-foundation-course/

Jei turite klausimų – kreipkitės!

Agnė, apurlyte@sseriga.edu

Emilija, eivanauskaite@sseriga.edu

Redagavo: Ieva Pecukevičiūtė