Čia rasite Nacionalinės švietimo agentūros ekspertės Elžbietos Banytės komentarą apie egzaminą.
Dvyliktokų įspūdžiai po lietuvių kalbos ir literatūros egzamino
Šiemet beveik visi dvyliktokai rinkosi puikiai jiems žinomo V. Mykolaičio-Putino romano „Altorių šešėly“ ištrauką ir rašinyje svarstė, ar lengva būti savimi.
Akademijos miestelyje, Kauno rajone esančios Vytauto Didžiojo universiteto Ugnės Karvelis gimnazijos abiturientai Paulius ir Natas rašinį parašė šiek tiek anksčiau – visų 4 egzaminui skirtų valandų jiems neprireikė.
Vaikinai džiaugėsi, kad teko gerai žinomas kūrinys. Pasak dvyliktokų, rašinio tema buvo gana lengva, tik kiek užkliuvo pati egzamino sudarytojų V. Mykolaičio-Putino romano „Altorių šešėly“ ištrauka.
„Temos – gal ir neblogos, bet pačios parinktos ištraukos – šiaip sau. Galėtų duoti kitą kūrinio dalį – tiesiog kitokią ištrauką“, – sako Natas.
Paulius detalizuoja, koks tekstas konkrečiai parinktas: „Ištrauka apie tai, kad Liudas Vasaris – jaunas klierikas, prisimena seminarijos rekolekcijas, kurių metu visokios „davatkos“ ateidavo išsakyti nuodėmių, tačiau neišsakydavo tikrųjų – tarsi užsidėdavo kaukę. Pasakojimas apie tas rekolekcijas buvo labiau iš jo perspektyvos, jis per jas nejautė palengvėjimo“, – trumpai duotąjį tekstą reziumuoja Ugnės Karvelis gimnazijos mokinys.
Ta pačią temą rinkosi ir Monika bei Ieva. Monika po egzamino buvo šiek tiek nusivylusi: „Aš visada nusiteikiu blogai. Šįkart manau, kad itin aukšto įvertinimo tikėtis negaliu, nes ne visiškai atsakiau į temą. Tiesiog kažkaip buvau labai pasimetusi, stresas išmušė dar labiau. Bet bus matyti...Svarbu, kad egzaminas pagaliau pasibaigė“, – sako dvyliktokė.
Jai antrina ir Ieva: „Tai pirmas egzaminas, iš pradžių buvo labai baisu, jautėsi stresas, o vėliau kažkaip praėjo pusė laiko, sėdi, rašai, jau kaip ir viskas gerai“, – sunkias pirmąsias egzamino akimirkas prisiminė mergina.
Dvyliktokės pasakojo, kad labai išsamių rašinių nerašė: nė vienos tekstas neviršijo 500 žodžių. Primename, kad išplėstiniu kursu besimokiusiems mokiniams reikėjo patašyti mažiausiai 450 žodžių apimties rašinį, bendruoju kursu – 400 žodžių.
Dvyliktokams ne visiškai aiškūs vertinimo kriterijai
Pauliui dar užkliuvo egzamino vertinimo kriterijai. Su jais galima susipažinti Nacionalinės švietimo agentūros interneto svetainėje.
„Gausime arba 0 balų, arba 70. Dabar šiek tiek įdomu dėl vertinimų. Jeigu truputį ne taip parašai, nuklysti į šoną, o kitą pastraipą parašai gerai, įdomu, kaip vertina – ar gausime 0, ar vis tik daugiau taškų. Tokia nežinia...“ – guodžiasi abiturientas.
Teks išlaikyti net 9 egzaminus
Vaikinams užkliuvo ir tai, kad šiemet brandos egzaminai – labai sugrūsti.
„Man kitą trečiadienį dar biologijos egzaminas, o penktadienį – geografijos. Nepatinka, nes anksčiau tarp egzaminų lyg ir būdavo daugiau dienų. Pavyzdžiui, trečiadienį turime lietuvių kalbos egzaminą, kuriam reikia labai daug ruoštis, o penktadienį – ne mažiau sudėtingą matematikos“, – guodžiasi Paulius. Beje, dvyliktokai gavo leidimą perlaikyti pernykščius tarpinius patikrinimus, tai iš viso šiemet abiturientui teks įveikti 9 egzaminus.
Natas dalijasi ir dar liūdnesniu „scenarijumi“: „Man, pavyzdžiui, ketvirtadienį informatikos egzaminas, o penktadienį – geografijos“, – sako vaikinas.
Abi kalbintos dvyliktokės artimiausiomis dienomis laikys matematikos ir anglų kalbos egzaminus, Monikos dar lauks istorijos, o Ievos – biologijos ir geografijos egzaminai.
2025 metų lietuvių kalbos ir literatūros egzamino temos
IŠPLĖSTINIS KURSAS
Grožinio teksto interpretavimas
1. Antano Škėmos romano „Balta drobulė“ ištraukos interpretacija. Vienas iš galimų interpretacijos aspektų – vaiko vaizduotės pasaulis.
2. Simono Bernoto eilėraščio „Princas ant balto žirgo“ interpretacija. Vienas iš galimų interpretacijos aspektų – šių dienų princai.
Probleminio klausimo svarstymas
1. Kazio Bradūno eilėraštis „Krauju krikštyti“. Svarstomas klausimas – „Ar praeitis gali būti nemirtinga?“
2. Vinco Mykolaičio-Putino romano „Altorių šešėly“ ištrauka. Svarstomas klausimas – „Ar lengva būti savimi?“
BENDRASIS KURSAS
Grožinio teksto interpretavimas
1. Kristijono Donelaičio poemos „Metai“ ištraukos interpretacija. Vienas iš galimų interpretacijos aspektų – žmogaus ir gamtos paralelė.
2. Broniaus Radzevičiaus novelės „Motinos apsilankymas“ interpretacija. Vienas iš galimų interpretacijos aspektų – motinystės galia. D
Probleminio klausimo svarstymas
1. Dianos Glemžaitės eilėraštis „Mes mokėsim numirt“. Svarstomas klausimas – „Iš kur semtis dvasios stiprybės?“
2. Vinco Mykolaičio-Putino romano „Altorių šešėly“ ištrauka. Svarstomas klausimas – „Ar meilė keičia žmogų?“
Išsamiau apie egzaminą
Lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminas yra vienintelis brandos egzaminas, privalomas visiems, siekiantiems gauti brandos atestatą. Egzaminą išplėstiniu (A) kursu rinkosi laikyti 17,5 tūkst., o bendruoju (B) kursu – 8,4 tūkst. abiturientų.
Antroje lietuvių kalbos ir literatūros egzamino dalyje kandidatams pateikiamos dviejų tipų užduotys: grožinio teksto interpretavimas ir probleminio klausimo pagal pateiktą grožinį tekstą svarstymas.
„Dar kartą noriu pabrėžti, kad lietuvių kalbos ir literatūros egzamino nei struktūra, nei forma nesikeičia. Kaip ir bandomajame pasitikrinime taip ir egzamine kandidatams bus pateikti 2 tekstai iš privalomai nagrinėtų autorių kūrybos. Iš viso egzamine pateikiami 4 grožiniai tekstai, iš kurių 2 mokiniams žinomi, tai yra mokiniai mokėsi juos privalomai pagal privalomų grožinių kūrinių sąrašą, ir 2 nežinomi, tai yra jų mokiniai neprivalėjo nagrinėti. Neabejoju, jog visi kandidatai yra susipažinę su egzamino struktūra, tad linkiu visiems didžiausios sėkmės ir susikaupimo išpildyti asmeninius lūkesčius“, – akcentuoja Nacionalinės švietimo agentūros vadovas Simonas Šabanovas.
Prie probleminio klausimo svarstymo užduoties buvo pateiktas 1 žinomas tekstas iš privalomų programos grožinių kūrinių sąrašo, ir 1 nežinomas – ugdymo procese neprivalomas tekstas. Analogiškai - ir su teksto interpretavimo užduotimi: 1 žinomas ir 1 nežinomas tekstai.
Teksto interpretavimo užduotys pateikiamos su vienu iš galimų interpretacijos aspektų, o probleminio klausimo svarstymas – su klausimu svarstymui. Kandidatams, laikantiems B kurso egzaminą, kiekvienoje užduotyje bus pateikti keli nukreipiamieji klausimai. Be to, jiems pateikti tekstai bus paprastesnės struktūros, raiškos, akivaizdesnės prasmės.
Kandidatai turėjo pasirinkti vieną užduotį ir sukurti tekstą: mažiausia sukurto teksto apimtis A kursui – 450 žodžių, B kursui – 400 žodžių.
Kandidatai egzamino metu galėjo naudotis lietuvių kalbos žodynais (popieriniu ir (ar) elektroniniu žodyno variantu kompiuteryje), taip pat kompiuteryje esančia elektronine lietuvių kalbos ir literatūros chrestomatija III–IV gimnazijos klasei. Iš viso per egzaminą kompiuteriu galima naudotis 20 minučių arba du kartus po 10 minučių. Lietuvių kalbos ir literatūros egzamino trukmė – 4 val.
Vertins keli šimtai vertintojų
Valstybinio lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino kandidatų darbus vertins per 390 vertintojų. A ir B kurso egzamino rašymo dalyje vertinamas rašinio turinys, kalbos taisyklingumas ir teksto raiška.
Tačiau B kurso kandidatų darbų vertinimo kriterijuose numatytos turinio vertinimo išimtys (leidžiama pasitelkti siauresnį kontekstą rašant teksto interpretaciją, nereikalaujama polemizuoti rašant probleminio klausimo svarstymo rašinį, netaikomi argumentų svarumo vertinimo kriterijai). Taip pat B kurso kandidatų darbams taikomi žemesni reikalavimai kalbos taisyklingumui ir teksto raiškai (leidžiama padaryti daugiau klaidų).
Galutinis egzamino įvertinimas bus skaičiuojamas susumuojant pirmos ir antros dalių taškus ir konvertuojant į balus. Iš pirmos egzamino dalies mokinys gali surinkti 30 proc. galutinio įvertinimo, o iš antros dalies – 70 proc.
Lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminas yra vienintelis egzaminas, kurį abiturientai gali perlaikyti tais pačiais metais, jei egzamino neišlaikė pagrindinėje sesijoje.
Planuojama, kad lietuvių kalbos ir literatūros pagrindinės sesijos brandos egzamino rezultatai bus paskelbti ne vėliau kaip iki liepos 9 d. Pakartotinės sesijos egzaminas vyks liepos 11 d.