Susidėliokite mokymosi strategiją 

Jei mokotės chaotiškai, neturite sistemos, ją galite įsivesti net ir likus kelioms dienoms iki egzamino. 

  • Nepersistenkite mokydamiesi. Geriau kartokite jau išmoktą informaciją, o ne pradėkite mokytis naujų temų.
  • Kartokitės aktyviai: į klausimus atsakinėkite garsiai, rašykite trumpas santraukas su svarbiausias faktais, dėliokite sąvokų žemėlapius (kitaip dar vadinamus koncepcijų arba minčių žemėlapiais). Tai hierarchinė diagrama, naudojama žinioms atvaizduoti grafiškai. Sąvokos išdėstomos nuo svarbiausios iki specifiškiausių, tarpusavyje jos sujungiamos linijomis arba strėlytėmis. Sąvokų žemėlapio pavyzdį rasite čia.
  • Spręskite ankstesnių metų egzaminų užduotis (jas rasite Nacionalinės švietimo agentūros interneto svetainėje). Būtinai paspręskite kelių ankstesnių metų užduotis: ir šių metų egzamine gali būti panašių klausimų, žinosite, ko tikėtis, kokioms temoms reikėtų skirti daugiau dėmesio.
  • Mokydamiesi savarankiškai, išbandykite populiariąją Pomodoro metodiką. Jos esmė – 25 min. mokytis, po to daryti trumpą 5 min. pertraukėlę, o po 4 ciklų (t. y. 2 valandų mokymosi) – ilgesnę bent 30 min. pertrauką. Labai svarbu išlaikyti balansą tarp mokymosi, kitaip greitai pervargsite ir net nebenorėsite žiūrėti į užrašus ir vadovėlius. 
  • Mokykitės su draugu. Paprašykite, kad draugas jums paaiškintų sunkesnes temas, ir atvirkščiai. Galite pasigaminti atminties korteles su klausimais ir atsakymais kitoje pusėje, jas traukti ir vienas kito klausinėti. 

Ne mažiau svarbus ir psichologinis pasiruošimas 

Pasistenkite sumažinti stresą. Tai padaryti padės šie laiko patikrinti būdai:

  • Praktikuokite išbandytas ir veikiančias atsipalaidavimo technikas: tinka kvėpavimo pratimai, meditacija, lengva mankšta ir pan. 
  • Atsiminkite, kad tai – tik egzaminas: jis nebūtinai parodo žinių lygį ir tuo labiau asmenybės vertę. Gyvenime bus kur kas rimtesnių išbandymų. 
  • Į egzaminą keliaukite nusiteikę pozityviai: tai neabejotinai turi įtakos ir rezultatams. Mintyse galite kartoti mantras, pavyzdžiui, „aš galiu, man pasiseks, esu puikiai pasiruošęs“ ir t. t.
  • Prisiminkite, kiek daug visko jau nuveikėte: visus 11 ar 12 metų intensyviai mokėtės, sprendėte uždavinius ir praktikavotės, perskaitėte galybę knygų, tad dabar išaušo metas atsiskleisti jūsų geriausiai versijai. 

Patarimai dieną prieš / egzamino išvakarėse

  • Nevalgykite sunkiai virškinamo maisto: egzamino dieną gali sutrikti virškinimas, o to jums mažiausiai reikia. 
  • Neskaitykite užrašų iki vėlumos. Dieną prieš egzaminą dar kartą galite perversti konspektus ar užrašus, pasikartoti daugiausia iššūkių keliančią informaciją, atlikti savikontrolės testą. Tačiau vakarop jau nebesimokykite: skirkite laiko poilsiui, malonioms veikloms, pabuvimui gryname ore. Pasak Mykolo Romerio dėstytojo, psichologo A. Valantino, mokydamiesi paskutinę naktį prieš egzaminą, tiesiog aukosite miegui skirtą laiką, o tuo metu smegenys kaip tik visą svarbiausią informaciją sistemina, tvarko, kitaip tariant – „dėlioja į stalčiukus“.
  • Susiruoškite visas priemones, kurių reikia egzaminui. Tai gertuvė su vandeniu, bent 2 rašymo priemonės, pieštukas, trintukas, liniuotė, skaičiuotuvas matematikos egzaminui ir kt. Patys dvyliktokai ir jų mokytojai egzaminui pataria rinktis juodai rašančius rašiklius: egzaminų atsakymų lapai skenuojami, tad, pavyzdžiui, šviesiai mėlynu rašikliu parašyti atsakymai gali prasčiau matytis. 
  • Gerai išsimiegokite. Produktyviausi esame, kai miegame bent 7–8 valandas. Taigi, laiku nueikite miegoti. Jei bijote, kad užmigti nepavyks, vakare pabūkite lauke, pasportuokite, o prieš miegą galite išgerti raminamosios natūralių žolelių arbatos. O egzamino rytą jokiu būdu negerkite jokių raminamųjų preparatų: jie, pasak A. Valantino, kaip tik blokuoja atmintį ir trukdo sklandžiai mąstyti. 

Patarimai egzamino dieną

  • Nusistatykite žadintuvą ir atsikelkite anksčiau. Skubėjimas kelia stresą, o to jums visai nereikia. 
  • Pavalgykite pusryčius, išgerkite puodelį kavos arba juodosios ar žaliosios arbatos. Šie kofeino turintys gėrimai tonizuos organizmą, padės greičiau pabusti. Apie kavos naudą ruošiantis egzaminams skaitykite šiame straipsnyje.  Tik jokiu būdu jos neperdozuokite, o energinių gėrimų verčiau nevartokite – jie apskritai, ne tik per egzaminų sesiją, nėra naudingi. 
  • Išvykite iš namų anksčiau, kad mokykloje būtumėte bent 20–30 min. prieš egzaminą. Ir, pasak MRU dėstytojo A. Valantino, neskubėkite prie klasės draugų-panikuotojų, kurie labai stipriai jaudinasi, gąsdina ir šią neigiamą savijautą  bei emocijas perduoda ir kitiems. Geriau keliaukite prie nuolat pokštaujančių ir kitus gera nuotaika užkrečiančių žmonių. 
  • Neskubėkite pulti atlikti egzamino užduočių, pirmiausia tiksliai išsiaiškinkite, ką reikia padaryti. Atidžiai perskaitykite užduotis, galite pasibraukti raktinius žodžius (tai ypač svarbu lietuvių kalbos ir literatūros bei istorijos egzaminuose). Per lietuvių kalbos egzaminą pasinaudokite žodynu, išsiaiškinkite sinonimus: žinosite, kad nenukrypote nuo užduoties. 
  • Tinkamai paskirstykite laiką. Jei matote, kad kažkokios užduotis atlikti nepavyksta, negaiškite laiko ir keliaukite prie kitų. Per ilgai užtrukus prie vienos užduoties, gali likti mažiau laiko toms, kurias iš tikrųjų suprantate
  • Pasilikite adekvačiai laiko egzamino pabaigoje. Egzamino pabaigoje pasistenkite pasilikti bent 10–15 minučių viskam peržiūrėti. Taip pat atsakymus, dėl kurių esate tikri, iškart surašykite į atsakymų lapą: pabaigoje nereikės stresuoti, kad nespėsite. Per lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą rašinį ar interpretaciją į švarraštį pradėkite perrašinėti likus bent valandai iki egzamino pabaigos. 

Patarimai po egzamino 

  • Nekaltinkite savęs, jog kažkas nepavyko. Jei egzamino metu kažką pamiršote ar kažkokių užduočių neišsprendėte, „nepliekite“ savęs, nes jau vis tiek negalite nieko pakeisti. O ir, pavyzdžiui, pagalvokite, kad po 5 metų egzamino rezultatas jau nebeturės jokios įtakos. 
  • Atsipūskite. Jei kitą dieną nelauks naujas egzaminas, tiesiog atsipūskite ir pailsėkite, nebesimokykite. 
  • Sunkiausias – pirmasis egzaminas, paskui viskas atrodys paprasčiau. Visi „Kur stoti“ kalbinti mokytojai ir studentai – ankstesnių metų abiturientai – vienbalsiai tvirtina, kad sunkiausia laikyti pirmąjį egzaminą. Po jo mokiniai sužino, kaip viskas vyksta praktiškai, kokia tvarka, tad prieš kitus egzaminus jaudinasi kur kas mažiau.

___________________________________________________________________________________________

Informaciją parengė Rūta Anusevičienė