Šįkart matematikos egzamino užduočių struktūra ir programa patraukė Vilniaus universiteto dėstytojo doc. Dainius Dzindzalietos dėmesį. Pasak matematiko, apie 10 % egzamino užduočių sudaro integralai, tačiau joms galimai ne visi abiturientai bus pasiruošę. 

Pasak D. Dzindzalietos, visus metus Nacionalinė švietimo agentūra ignoravo prašymus aiškiai suformuluoti, koks bus dvyliktokų matematikos II dalies egzaminas. Jie liepė skaityti programą, kurioje, anot jų, viskas aiškiai parašyta.  

„Likus savaitei iki egzaminų pakalbinus mokytojus paaiškėjo, kad programoje pamiršta paminėti, kokius integralus mokiniai turi mokėti integruoti. Nė vieno žodžio apie tai, kad nuo šių metų reikia mokėti integruoti trigonometrines, rodiklines ir kitas anksčiau nenaudotas funkcijas, nėra“, – rašo dėstytojas.

Jo nuomone, egzamino užduočių pokyčiai nebuvo aiškiai iškomunikuoti: programą kuriantys autoriai apie naujoves pasikalbėjo tarpusavyje, keliuose seminaruose apie tai paminėjo ir mokytojams, tačiau programoje šiai informacijai vietos dėl nežinomų priežasčių vietos neliko. Pagal atnaujintą programą dar neišleistas ir nė vienas vadovėlis 12 klasės mokiniams.

O, palyginimui, ankstesnėje matematikos ugdymo programoje buvo aiškiai nurodyta, kokias funkcijas mokiniai turi mokėti integruoti (tik daugianarius). Dabar, kaip teigia D. Dzindzalieta, dėl kažkieno neapsižiūrėjimo atnaujintoje programoje šios informacijos neliko.

Apie atnaujintą funkcijų sąrašą galima spėlioti iš matematikos egzamino formulių lapo, bet vadinamasis formulynas nėra matematikos ugdymo programos dalis. 

Taigi, koks scenarijus matematikos egzamino metu gali laukti dvyliktokų? „Apie 10 % egzamino užduočių sudaro integralai, tad toks neapsižiūrėjimas daliai abiturientų bus ypač skaudus. Ir vėl dėl nekompetentingų programų autorių bei NŠA nenoro į programų kūrimą įtraukti matematikų nukentės mokiniai“, – niūrokomis prognozėmis dalijasi matematikos vingrybių žinovas. 

Ką daryti iki matematikos egzamino likus vos kelioms dienoms ir kaip neprarasti brangių taškų?

Taigi, kokį paskutinės minutės „gelbėjimosi ratą“ mokiniams, jau šios savaitės pabaigoje laikysiantiems matematikos egzamino II dalį, meta dėstytojas? „Aš dvyliktokams rekomenduoju labai atidžiai išanalizuoti šių metų bandomajame matematikos egzamine buvusias užduotis su integralais ir paieškoti užduočių, kuriose būtų naudojamos integravimo formulės iš egzaminų formulių lapo“, – pataria D. Dzindzalieta. 

Daugiau naudingų patarimų artėjančiam matematikos egzaminui rasite šiuose straipsniuose: 

Pirmąją birželio savaitę – iš viso net 9 egzaminai 

Brandos egzaminų sesijoje šią savaitę vienuoliktokų dar laukia pirmosios ekonomikos ir verslumo, inžinerinių technologijų, istorijos bei chemijos valstybinių brandos egzaminų dalys. Dvyliktokai laikys antras lietuvių kalbos ir literatūros, inžinerinių technologijų, filosofijos bei matematikos valstybinių brandos egzaminų dalis. Birželio 2 d. vienuoliktokai laukė filosofijos egzaminą. 

Filosofijos, ekonomikos ir verslumo bei inžinerinių technologijų egzaminai šiais metais organizuojami antrą kartą. Pernai vienuoliktokai pirmą kartą laikė pirmas šių egzaminų dalis.

Filosofijos egzaminą rinkosi laikyti 191 vienuoliktokas, ekonomikos ir verslumo – 2826, inžinerinių technologijų – 108, istorijos – 10 150, chemijos – 2905 vienuoliktokai. Lyginant su praėjusiais metais, šiuos dalykus pasirinkusių mokinių skaičiai mažesni.

Privalomo lietuvių kalbos ir literatūros egzamino antrą dalį išplėstiniu (A) kursu laikyti pasirinko 17 486 mokiniai, bendruoju (B) kursu – 8467 mokiniai. Inžinerinių technologijų egzaminą ketina laikyti 74, o filosofijos – 89 abiturientai. 

Dvyliktokų šią savaitę laukia ir vienas iš dažniausiai pasirenkamų egzaminų – matematikos. Išplėstiniu (A) kursu šį egzaminą rinkosi laikyti 13 171 kandidatas, o bendruoju (B) kursu – daugiau kaip 7404 kandidatai.

Palyginus su praėjusiais metais, matematikos egzaminą buvo pasirinkę per 17 tūkst. abiturientų, valstybinį lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą – beveik analogiškai, t. y. 17,7 tūkst. abiturientų.

Unikali galimybė perlaikyti I egzaminų dalis 

Ir vienuoliktokai, ir dvyliktokai galės perlaikyti pirmas egzaminų dalis (išskyrus lietuvių kalbos ir literatūros kalbėjimo dalį) pakartotinėje sesijoje. Vienuoliktokai dėl perlaikymo turės apsispręsti per 3 darbo dienas nuo pirmos egzamino dalies laikymo, o dvyliktokai norimus perlaikyti egzaminus pasirinko dar praėjusiais metais. Skaičiuojant galutinį rezultatą, bus imamas geresnis pirmos dalies įvertinimas.

Daugiau informacijos apie valstybinius brandos egzaminus galite rasti parengtose atmintinėse.

Atminkite, kad aukšti egzaminų rezultatai - tiesiausias kelias į studijas aukštosiose mokyklose. O jei dar nesate apsisprendę, ką arba kur norėtumėte studijuoti, žurnalai „Kuo Būti“ ir „Kur stoti“ padės apsispręsti: susidėlioti mintis, pagalvoti apie variantus, kurių dar nesvarstėte, palyginti, įvertinti galimybes ir nusistatyti prioritetus. Patogiausias būdas juos įsigyti – paspaudus ant šios nuorodos.