Kas svarbiau – praktika ar teorija?

Tai – visiems jau ilgą laiką žinoma tiesa. Renkantis tarp universiteto ir kolegijos svarbiausia yra atsakyti į klausimą, kas jūsų pasirinktai specialybei ir studijų programai yra aktualiau – teorinės žinios ar praktiniai įgūdžiai? Būtent šis atsakymas gali padėti jums pažvelgti į pasirinkimą visiškai kitu kampu.  Jei jau ilgą laiką svajojate studijuoti socialinius ar humanitarinius mokslus, tokius kaip teisė, komunikacija, lingvistika, psichologija ir daugelis kitų, veikiausiai neišsiversite be didelio teorinių žinių bagažo – jums bus svarbu orientuotis ne tik į praktinę, bet ir į mokslinę veiklą, o tai gali pasiūlyti tik universitetai.

Tuo tarpu jei domitės tiksliaisiais, techninio pobūdžio mokslais, tokiais kaip programavimas, grafinis dizainas, inžinerija ar kita, vertėtų apsvartyti ir kolegijos pasirinkimą. Kolegijos suteiks platesnes praktines žinių išbandymo galimybes, turėsite progą greitai įgyti reikiamų techninių žinių ir efektyviai įsilieti į darbo rinką vos baigę studijas.

 

Ar egzistuoja atlyginimų ir užimamų pozicijų skirtumas?

Vienas esminių dalykų, kurio baiminasi būsimieji studentai, rinkdamiesi aukštojo mokslo įstaigą, yra ateities perspektyvos baigus studijas. Statistika rodo, jog ženklaus skirtumo tarp universitetų ir kolegijų absolventų įsidarbinimo greičio nėra, tad be reikalo nerimauti nereiktų – daugelis studentų sėkmingai įsidarbina per pirmuosius metus, o vis labiau auga skaičius ir tų, kurie į darbo rinką įsilieja dar studijų metu.

Tačiau derėtų turėti omenyje ir tai, jog įstaiga, kurioje jūs mokotės, negali visiškai nulemti įmonės, kurioje dirbsite, ar pozicijos, kurią užimsite ateityje. Ši perspektyva priklauso nuo pasirinktos specialybės, darbštumo, įgytų žinių ir gebėjimo jas panaudoti. Tai, ar pasirinksite universitetą, ar kolegiją, iš esmės gali nukreipti jus tik tam tikros industrijos linkme.

 

Renkantis galima pasikliauti ir reitingais

Jei pageidaujamas studijų programas jau išsirinkote, o taip pat nusprendėte ir dėl universiteto ar kolegijos pasirinkimo, belieka atrasti aukštojo mokslo įstaigas, kuriose norėtumėte praleisti ketverius bakalauro studijų metus.

Tai išsirinkti gali padėti kasmet švietimo įstaigų reitingą sudarantis žurnalas „Reitingai“. Šių, 2022-ųjų, metų lentelėje universitetų tarpe lyderiauja Vilniaus universitetas. Antroje vietoje valstybinių universitetų reitingų lentelėje yra Kauno technologijos universitetas, į trečiąją iš penktosios per metus pakilo Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU). Ketvirtoje vietoje yra Vytauto Didžiojo universitetas ir Vilnius TECH universitetas. Tačiau nederėtų pamiršti ir privačių aukštojo mokslo įstaigų, kurios reitinguojamos atskirai. Šiame sąraše pirmąją vietą užima ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas, o už jo rikiuojasi Europos humanitarinis universitetas ir LCC Tarptautinis universitetas.

Nusprendusiems pasukti į kolegijų pusę, aktualus turėtų būti valstybinių kolegijų reitingas. Jame jau daugelį metų pirmauja Vilniaus kolegija, o nuo jos nedaug atsilikusios yra Kauno kolegija, Kauno technikos kolegija, Lietuvos aukštoji jūreivystės mokykla ir Šiaulių valstybinė kolegija.