Tačiau net ir jaučiant baimę ar stiprų jaudulį, galima pasirodyti gerai ir džiaugtis aukštu įvertinimu. Siūlome kelis paprastus patarimus, kurie gali išgelbėti net paskutinę minutę. 
 
Neišsigąskite gavę nepažįstamą temą
 
Anglų kalbos egzamino kalbėjimo dalį sudaro monologo bei dialogo užduotys. Atsitiktine tvarka gavę Jums skirtą užduotį su temomis, turėsite 15 minučių pasiruošimui. O tuomet akis į akį su egzaminuotoju turėsite 3-4 minutes kalbėti monologu, atsakant į užduotą temą, bei 4-5 minutes palaikyti dialogą su iš anksto paskirtu partneriu – abiturientu iš tos pačios ar kitos mokymo įstaigos. 
 
Temos, pateiktos užduotyse, egzaminų metu gali pasitaikyti pačios įvairiausios – nuo visų laukiamų ir norimų temų apie keliones, sportą, vertybes, šeimą ar pan., iki itin sudėtingų, susijusių su specifinėmis technologijomis, mažai pažįstamomis industrijomis ar įvairiais įrenginiais. Atminkite, jog net jei tema jums yra visiškai svetima, nekasdienė, išsigąsti neverta. Juk valstybinio anglų kalbos egzamino tikslas – ne patikrinti jūsų žinias apie pasaulį, o įsitikinti tuo, jog gebate taisyklingai ir vaizdingai vartoti kalbą bet kokiame kontekste. Tad galbūt nepatogi situacija gali tapti puikia paskata parodyti savo komunikabilumą ir talentą?
 
Išsisukti iš keblios padėties galite pasikliaudami atvirumu – nebijokite prisipažinti, jog ši tema jums nėra artima ir apie ją kalbėkite iš nuotolio perspektyvos. Pavyzdžiui, jei sulauksite užduoties, kurioje prašoma kalbėti apie televiziją, galite drąsiai sakyti, jog tai – jūsų vaikystės elementas, kurio dabar jau nebenaudojate, nes yra gausybė naujesnių, modernesnių įrenginių, suteikiančių galimybę vartoti įvairių rūšių medijų turinį.  
 
Maži žodeliai turi didelę reikšmę
 
Egzamino metu svarbu kalbėti natūraliai – taip, kaip kalbėtumėtės lietuvių kalba, diskutuodami su savo draugais, artimaisiais ar bendraklasiais. Kalbėkite įprastai, nemanieringai, nesistenkite pakeisti savo kalbėjimo stiliaus – tai gali ne padėti, o pakenkti, nes pernelyg susikoncentravę į stilių, pamiršite turinį ir prarasite svarbius taškus. Nederėtų švaistyti laiko mokantis posakius ar išsireiškimus, kurių nevartojate įprastai.
 
Struktūra šioje egzamino dalyje yra itin svarbi. Monologo užduotyje pradėti būtina nuo įžangos, tuomet pereiti prie atsakymo į išvardintus klausimus, o galiausiai – trumpai apibendrinti tai, ką išdėstėte anksčiau. Dėl šios priežasties verta skirti dėmesio jungiamiesiems žodeliams, frazėms, kurios padės palaikyti sklandų pokalbį ir į vientisą turinį apjungti skirtingas mintis, nepamirštant nei vienos savo pasakojimo dalies. Pavyzdžiui, atlikdami monologo užduotį naudokite tokius žodelius kaip „additionally“; „also“; „moreover“; „furthermore“; „besides“; „similarly“; „correspondingly“; „indeed“; „regarding“, „alternatively“; „although“; „otherwise“; „instead“. Šie jungtukai padės jums išlaikyti pasakojimo struktūrą, mintis dėstyti nuosekliai ir jaustis užtikrintiems. 
 
Tuo tarpu palaikyti dialogą su partneriu padės tokios trumpos frazės kaip „what do you think about…“/ „would you agree with…“ arba „Is there anything you would like to add… ?“. 
 
Išgelbėti gali gerai parengtas planas
 
Nors 15 minučių, skiriamų pasiruošimui, ir gali atrodyti kaip itin trumpas laiko tarpas, jo tikrai pakanka norint pasirengti gerą planą, kurio tikslas – padėti jums susidoroti ne tik su pačia kalbėjimo užduotimi, bet ir su dėl jos kylančiu stresu. Į egzamino patalpą ateidami su atidžiai parengtu „paruoštuku“ jausitės tvirčiau ir labiau pasitikėsite savimi. 
 
Pasinaudokite grafiniu žymėjimu, simboliais, skaičiais, piešiniais – bet kuo, kas gali padėti jums lengviau įsiminti informaciją ir žvilgtelėjus į užrašinę rasti reikiamą jos dalį. Į „paruoštuką“ nerašykite ilgų sakinių, frazių ar pastraipų – tokiu atveju paklysti teksto jūroje ir pasimesti bus pernelyg tikėtina. Pavyzdžiui, jei užduotis prašo išvardinti penkis jūsų svajonių kelionių kryptis, pasižymėkite jas dideliais skaičiais, šalia vos keliais žodžiais užrašydami paaiškinimą, kodėl būtent šią šalį pasirinkote įvardinti. Šie paaiškinimai – labai svarbūs, nes leidžia išvengti sauso vardinimo ir informaciją pateikti vaizdingiau, o jums suteikia orientyrą ką, kada ir kaip paminėti. 
 
Pilną brandos egzaminų tvarkaraštį rasite čia: