Ar žinote, kad kasmet Lietuvoje ištisos dvyliktokų laidos renkasi nelaikyti valstybinių brandos egzaminų: laiko tik mokyklinius? Nors tai dažniausiai nedidukės mokyklos, kuriose laidą gali sudaryti vos keliolika abiturientų – tačiau būtent tokių – lietuvių kalbos ir technologijų mokyklinių egzaminų pasirinkimas reiškia, kad tų jaunuolių karjeros planuose studijų aukštojoje mokykloje nėra. 

Kontrastas: šiemet ir ankstesniais metais būta abiturientų, kurie ne tik rinkdavosi laikyti 5-6 valstybinius brandos egzaminus (VBE), bet ir visus juos išlaikė šimtukais! 

Planuojantys mokslus aukštojoje mokykloje abiturientai vidutiniškai renkasi 4 VBE. 

Akivaizdu, kad taip įvairiai besirenkančių abiturientų galimybės rinktis profesinį kelią – skirtingos. „Šešiašimtukininkai“ gali drąsiai pretenduoti į valstybės finansuojamas vietas daugybėje universitetinių studijų programų, dar daugiau – geri atestato įvertinimai padeda užsitikrinti aukštas vietas konkurse.

Nelaikiusieji VBE profesijai įgyti gali rinktis profesinio mokymo įstaigas – arba valstybės nefinansuojamas kolegines studijas – jei tik ras tokių, į kurias priima su itin menkais balais. Žemiausias vidutinis konkursinis balas šiemet buvo kai kuriose kolegijose: 2,95.

Šiais metais, norint pretenduoti į valstybės finansuojamą vietą universitetuose, reikėjo būti surinkus mažiausiai 5,4, kolegijose – 4,3 konkursinio balo. 5,4 galima surinkti, jei iš keturių valstybinių brandos egzaminų gaunama bent po 36 balus. 

Taip pat stojant į universitetus, į valstybės finansuojamas vietas, penkių dalykų geriausių metinių įvertinimų aritmetinis vidurkis brandos atestate turėjo siekti ne mažiau kaip 7, į kolegijas – ne mažiau kaip 6. Bet jei už mokslus mokama iš savo kišenės, reikalavimai – švelnesni. Ar jie nesikeis ir kitąmet, paaiškės jau šiemet. 

Tačiau! Kai kurios aukštosios mokyklos tam tikroms studijų programoms taiko kur kas aukštesnę konkursinio balo kartelę: nuo 5,8 iki 7 balų. Be to, kai kurios aukštosios mokyklos jau šiuo metu taiko visiškai vienodus reikalavimus stojantiesiems ir į valstybės finansuojamas, ir į nefinansuojamas vietas! Tokių programų ir universitetų nėra daug, tačiau atranka į juos – su aukštesniu slenksčiu. 

Akivaizdu: gerai, stipriai mokytis – apsimoka: kai į atestatą „sukrenta“ visi rezultatai, kai suskaičiuojamas konkursinis balas – jis tampa tarsi bilietu į svajonių studijas. 

Kita vertus, net menkiausiais balais baigus vidurinę mokyklą, kelias iki aukštojo mokslo yra: tereikia vienerius metus kryptingai ruoštis, o kitąmet tvarkingai užsiregistruoti artimiausiame egzaminų centre ir perlaikyti arba išsilaikyti reikiamus VBE.  Tai – kelias turintiems svajonę. 

Laiko dar yra. Galima rinktis.