Socialinis tinklalapis (The Social Network, 2010)

Tikrais faktais paremtas filmas apie „Facebook“ socialinio tinklo, kuriuo dauguma žmonių naudojasi kasdien visame pasaulyje, gimimą. Filmas pasakoja apie genealų Harvardo universiteto studentą, kuris sukūrė šį socialinį tinklą ir tapo milijardieriumi vos per šešerius metus nuo šio projekto pradžios. Marko Zukenbergo istorija – viena iš tų, kurios atskleidžia neįsivaizduojamos sėkmės gimimo priešistorę bei lydinčias aplinkybes. 2011 m. oskaro apdovanojimą laimėjęs filmas gali įkvėpti ne vieną studentą paversti savo galvoje verdančias idėjas tikrove.

Gerasis Vilas Hantingas (Good Will Hunting, 1997 m.)

Amerikiečių psichologinė drama apie 20-metį Vilą Hantingą, dirbantį sargu Masačiusetso technologijų institute. Po išpuolio prieš policijos pareigūną jam paskiriama privaloma psichoterapija. Taip Vilas pradeda pamažu nugalėti santykių su žmonėmis baimę. Jis taip pat imasi studijuoti aukštąją matematiką ir pademonstruoja anksčiau neatrastą talentą. Oskaru apdovanotas filmas atskleidžia jauno žmogaus sunkumus, tvarkantis su asmeniniu gyvenimu ir realizuojant save. Režisierius Gus Van Santas surinko puikių aktorių komandą. Filme vaidina Robinas Viliamsas, Metas Deimonas, Benas Aflekas, Mini Draiver bei Stelanas Skorsgordas.

Mona Lizos šypsena (Mona Lisa Smile, 2003 m.)

Nors veiksmas vyksta ne universitete, o mergaičių gimnazijoje, filmo pagrindinė tema yra išsilavinimo vaidmuo moterų gyvenime 6-ojo dešimtmečio JAV visuomenėje. Oskaro laureatė Džiulija Roberts vaidina meno istorijos paskaitų dėstytoją Ketrin Vatson. Ji bando mergaitėms įrodyti išsilavinimo ir profesinio tobulėjimo svarbą moters gyvenime. Visgi daugumai gimnazijos merginų vadovybė bei plačioji visuomenė į galvas įkalė stereotipą, kad pagrindinis moters tikslas – kuo greičiau ištekėti, rūpintis namais bei auginti vaikus. Ketrin, rizikuodama netekti darbo, kovoja prieš senamadišką, vyrams patogią sistemą, kuomet moterys atsisako bet kokių asmeninių tikslų ir vien pataikauja savo vyrams. Filmo eigoje atsiskleidžia įdomūs ir kiek ironiški gimnazijos mergaičių likimai.

Rudis (Rudy, 1993 m.)

Įkvepiantis filmas apie atkaklų svajonės siekį, nepaisant aplinkinių neigiamos nuomonės. Pagrindinis herojus – iš mažo miestelio atvykęs Rudis, po ilgų pastangų įstoti ir gausybės finansinių ir kitų sunkumų priimamas į prestižinio Notr Damo universiteto futbolo komandą. Jis visuomet svajojo apie didįjį sportą, tačiau aplinkiniai nuolat bandė žlugdyti jo svajonę, replikuodami, kad jis yra per žemas, neatletiško sudėjimo ar nepakankamai protingas. 2005 m. šis filmas pateko į 25 geriausių filmų apie sportą sąrašą.

Puikūs debatininkai (The Great Debaters, 2007 m.)

Tikra istorija paremtas Dezelio Vašingtono režisuotas ir suvaidintas filmas apie ketvirtojo dešimtmečio koledžo profesorių, suburiantį pirmąją istorijoje afro-amerikiečių debatų komandą ir įkvėpusį bei paruošusį ją varžytis prestižiniame debatų turnyre su Harvardo universitetu. Siužetas atskleidžia juodaodžių diskriminacijos problemą, aktualią tuo laikotarpiu JAV. Įkvepiantis filmas skirtas ne tik debatų bei istorijos mėgėjams, bet ir visiems turintiems ambicingų, netgi nereliomis atrodančių svajonių.

Linkime įkvepiančios studentiško gyvenimo pradžios!

* * *

Straipsnį parengė: Aistė Borjas

El.paštas: aiste.borjas@gmail.com