1. Namų ilgesys

Į kitą miestą studijuoti išvykusius pirmakursius neretai užklumpa namų ilgesys. Nežiūrint to, kad sutinkate daugybę naujų žmonių, bandote naujas veiklas, vis tiek pasiilgti namuose likusios šeimos, draugų, savo lovos ir namų aplinkos. Juk nuo jų atsiribojote turbūt pirmą kartą gyvenime. Laimei, gyvename skaitmeniniame amžiuje, kuomet galite bendrauti su artimaisiais vaizdo skambučiais. Kitas būdas bent iš dalies pasijusti kaip namie yra susikurti jaukią, namus primenančią aplinką savo naujoje gyvenamojoje vietoje. Tą padaryti padės artimųjų nuotraukos, širdžiai brangūs daiktai iš namų, jaukios detalės.

  1. Nauji kambariokai / buto draugai

Tai ypač aktualu gyvenantiems bendrabučiuose ar besidalinantiems kambarį su kitais studentais. Nors dauguma žmonių stengiasi būti draugiški, tačiau kiekvienas pasižymi skirtingais dienotvarkės, higienos įpročiais, būdo savybėmis. Vienam keli duše palikti plaukai sukelia šleištulį, kiti šiuo klausimu atsipalaidavę. Gyvenant kartu, kasdienybėje neretai iškyla konfliktų. Vienas iš būdų spręsti ar išvengti būsimų konfliktų yra tartis, kalbėtis ir nusistatyti kambario / buto taisykles – nuspręsti, kaip mokėsite nuomą bei komunalinius mokesčius, kokiu grafiku tvarkysitės, kada turėsite tylos valandas ir pan. Geriausia jas užsirašyti raštu ir pakabinti matomoje vietoje. Žinoma, tai negarantuoja, kad visi jų laikysis, tačiau rašytiniai susitarimai paprastai turi daugiau poveikio. Jei gyvenate bendrabutyje ir susiduriate su rimtomis problemomis dėl kambariokų, galite kreiptis į mentorius ar vadovybę.

  1. Perėjimas nuo vidurinės prie aukštosios mokyklos

Mokyklos bei universiteto / kolegijos tvarkos, mokymosi bei gyvenimo ypatumai iš esmės skiriasi. Dėl to jauniems studentams gali iškilti įvairių su tuo susijusių sunkumų – sudėtingos, nesuprantamos paskaitos, daugiau namų darbų ir studijų medžiagos bei užgriuvusi atsakomybė patiems valdyti savo laiką. Viena iš galimų išeičių – susidraugauti su bendrakursiais, formuoti studijų grupeles, dalintis užrašais bei mokytis kartu. Kitas būdas – pasikalbėti su dėstytojais apie kylančius sunkumus. Jie tikrai gali padėti susitvarkyti su akademiniais iššūkiais.

  1. Efektyvus mokymasis

Vienas iš svarbiausių adaptacijos aukštojoje mokyklose elementų yra išmokti efektyviai mokytis. Tai apima įvairius aspektus, pavyzdžiui, atrasti savo mokymosi stilių, surasti vietą bei laiką, kuomet mokytis sekasi geriausiai. Pavyzdžiui, vieni geriausiai perpranta, įsimena studijų medžiagą, pasidarydami tvarkingus konspektus, schemas, korteles, kiti mėgsta įsirašyti paskaitas ir klausytis jų pakartotinai. Vieniems patinka studijuoti namuose, kitus, priešingai, namie traukia prigulti ar minti takelį link šaldytuvo ir atgal. Šiuo atveju galima rinktis biblioteką, kavinę, parką (kol dar geri orai). Vieniems geriausiai sekasi mokytis ryte, kitiems – vakare. Šiuos atsakymus atrasite bandymo būdu. Taip pat pravartu pasikalbėti apie tai su bendrakursiais ar vyresniais studentais. Jų patirtys gali suteikti jums naujų idėjų, kaip mokytis efektyviau.

  1. Laiko planavimas

Jeigu reikėtų išsirinkti patį svarbiausią patarimą iš visų, tai būtų laiko vadyba. Šis įgūdis yra esminis ne tik studentavimo laikotarpiu, bet ir visą gyvenimą. Jo prireiks beveik bet kam, ką darysite – nuo mokslų iki karjeros, laisvalaikio ir kt. Daugeliui padeda darbo kalendoriai, ant sienos kabinamos didelės planavimo lentos ar elektroniniai planuokliai, pavyzdžiui, „iCalendar“ and „Google Calendar“. Ten į vieną lapą galima susirašyti visas užduotis, papildomas veiklas, laisvalaikio planus. Taip būsite tikri, kad kažko svarbaus nepamiršite ir neteks mokytis paskutinę naktį prieš egzaminą. Naudojantis šiais įrankiais, belieka išmokti planuoti realistiškai, tai yra, įvertinant, kiek viena ar kita veikla užims laiko, teisingai skirstyti prioritetus ir laikytis disciplinos. Tai nėra lengva kiekvienam, tačiau praktika ir kantrybė daro stebuklus.

  1. Biudžeto valdymas

Daugumai pirmakursių išsikraustymas iš tėvų namų tampa pirmąja savarankiško gyvenimo patirtimi. Natūralu, kad ne kiekvienas moka gerai planuoti savo finansus be pastangų. Visgi ir to galima išmokti. Svarbiausia yra teisingai sudėlioti išlaidų prioritetus, tai yra, pirmiausiai – mokestis už studijas, nuomos, komunaliniai mokesčiai, maistas, vėliau – laisvalaikis, nebūtini pirkiniai ir kt. Taip pat pravartu registruoti savo išlaidas. Daugiau apie tai, kaip planuoti išlaidas ir išgyventi su nedideliu biudžetu, skaitykite čia: Kur stoti | Kaip išgyventi didmiestyje iš kuklaus studentiško biudžeto?

  1. Santykiai

Studijų metai daugeliui yra aktyviausi, mezgant naujus santykius ir sutinkant daug naujų žmonių, pradedant draugais ir bendrakursiais, baigiant romantinėmis draugystėmis. Čia gali kilti iššūkis nepamesti savęs, nepamiršti, kas svarbiausia jums, kokios yra jūsų kertinės vertybės, tikslai ir prioritetai, bei neaukoti esminių dalykų dėl santykių. Dažniausiai, beveik visuomet, turite galimybę rinktis, su kuo bendrauti. Apsupkite save žmonėmis, kurie jus palaiko, įkvepia ir su kuriais galite kartu kurti pozityvias patirtis.

  1. Vakarėliai

Ne paslaptis, kad studentiško gyvenimo dalis yra vakarėliai ir naktiniai pasilinksiminimai. Nemoralizuosime ir nesiūlysime nedalyvauti vakarėliuose. Tiesiog svarbu išmokti linksmintis atsakingai. Stebėkite, ar vakarėliai, alkoholio vartojimas nekenkia jūsų studijoms ir santykiams. Dabar jūs esate pats sau šeimininkas, tad išsiaiškinkite ir nusistatykite sau priimtinas saugių pasilinksminimų taisykles.

  1. Fizinė ir psichologinė sveikata

Studentai yra automatiškai apdrausti nemokamu valstybiniu sveikatos draudimu. Jei negaluojate, blogai jaučiatės, nedvejodami kreipkitės į gydymo įstaigą. Kalbant apie psichologinę sveikatą, problemas šioje srityje atpažinti būna kiek sunkiau, tačiau ji yra ne mažiau svarbi už fizinę. Jei dažnai jaučiate nerimą, liūdesį, sunku susitvarkyti su konkrečiomis problemomis ar savo jausmais, nedvejodami kreipkitės į savo aukštosios mokyklos psichologą, psichikos sveikatos centrą ar skambinkite viena iš psichologinės pagalbos telefonu linijų. Kartais nepakanka tiesiog pasiguosti draugui ir tame nėra nieko gėdingo.

  1. Finansiniai sunkumai

Dažnam studentui kyla finansinių sunkumų. Tėvams vaikų studijos tampa didele finansine našta, o mažiau pasiturinčios šeimos kartais negali ar gali tik iš dalies finansuoti studijas bei pragyvenimo išlaidas. Visgi išeičių yra ir tokiais atvejais. Esant poreikiui, galima kreiptis dėl lengvatinės paskolos studijų įmokoms ar pragyvenimo išlaidoms padengti. Apie tai daugiau rašėme čia: Kur stoti | Lengvatinė studijų paskola – išeitis įstojusiems į mokamas vietas. Studentai iš socialiai remtinų šeimų gali kreiptis dėl socialinių stipendijų. Taip pat yra galimybė susirasti darbą keletui valandų per dieną. Pirmakursiams derinti mokslus ir darbą gali būti nemažas iššūkis, tačiau vėlesniais studijų metais – tai visiškai normali praktika, kuri ne tik papildys kišenę, bet ir suteiks darbo patirties bei gražiai nuguls gyvenimo aprašyme.

* * *

Straipsnį parengė: Aistė Borjas

El.paštas: aiste.borjas@gmail.com