Studentė teigia, kad baigiamasis darbas reikšmingas tuo, jog apsaugos priemonių nuo COVID-19 tobulinimas yra labai aktuali tema šiuo laikotarpiu. Megztinės medžiagos pasirinktos dėl naudingų savybių – dėl pasirinkto pynimo ir žaliavos, vienas iš sluoksnių sugeba vandenį arba prakaitą transportuoti tolyn nuo odos, megztinių medžiagų apdailos dėka kaukė turi antibakterinį sluoksnį.

„Apsauginių kaukių inovatyvumą ir kokybę lemia šiems produktams naudojamos medžiagos, tad daug dėmesio ir laiko skyriau jų parinkimui. Labai padėjo ir galimybė atlikti praktiką UAB „Omniteksas“ įmonėje, kurioje iš arti teko pamatyti daugkartinių veido kaukių gamybos procesą,“ – teigia Mados inžinerijos absolventė.

KTU Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakulteto studentė dalį praktikos atliko įmonėje UAB „Omniteksas“, kurios metu susipažino su daugkartinių veido kaukių gamybos technologija, naudojamomis medžiagomis, technologija. Įmonės darbuotojai papasakojo apie medžiagų kūrimo procesą, pateikė pavyzdžių. Kaip teigia Urtė, iš įmonės gauta informacija padėjo kuriant bakalauro baigiamajame darbe pristatomus produktus.

Tvarus ir inovatyvus produktas

Mados inžinerijos absolventė pasakoja, kad kaukių gamyba buvo pasirinkta neatsitiktinai – dėl COVID-19 ir buvusios asmeninių apsaugos priemonių stokos. Studentės tikslas buvo sukurti tvarias ir inovatyvias veido kaukes, kurios galėtų būti naudingos ir kitose situacijose, ne tik siekiant apsisaugoti nuo viruso.

Urtės kaukės„Rengdama bakalauro baigiamąjį darbą norėjau sukurti inovatyvias veido apsaugines kaukes. Ieškodama naujų idėjų ir sprendimų savo gaminiams, atlikau išsamią veido kaukių asortimento analizę, kurioje aptariau naudojamas medžiagas, konstrukcijų ypatumus, sluoksnių skaičius“, – apie baigiamąjį projektą pasakoja jaunoji kūrėja U. Balčiūnaitė.

Inovatyvių kaukių kurėja tikina, jog kuriant šias kaukes buvo siekta atrasti bei suteikti daugiau funkcijų – ne tik apsaugoti kvėpavimo takus nuo virusų. Kiek absolventei teko domėtis, rinkoje nėra daug kaukių, kurios atliktų papildomų funkcijų nei tik apsauga nuo COVID-19.

COVID – 19 atradimai verslo sektoriuje

Dalis žmonių savo darbus perkėlė į nuotolį, tačiau tiems, kas dirba gamybos įmonėse, perkelti savo veiklą neįmanoma. Dalis gamybos įmonių veiklas pristabdė, nes užsakymų sumažėjo kelis kartus, kiti privalėjo sustoti, nes nebuvo kam pristatyti žaliavos, kiti neturėjo, kaip savo prekių pristatyti užsakovams ir t.t. Bet buvo įmonių, kurios pandemijos pradžioje, kai tvyrojo nežinomybė, pradėjo gaminti naujus produktus, kurių tuo metu labai trūko – pavyzdžiui, medicininę įrangą, priemones medikams.

Viena didžiausių Lietuvos įmonių UAB „Omniteksas“, kuri vykdo megztinių medžiagų ir produktų iš jų gamybą, 2020 metų pavasarį atsiradus dideliam apsauginių kaukių trūkumui, į tai sureagavo greitai. Tačiau įmonės valdybos narys Vydas Damalakas teigia, kad pirmą mintį gaminti kaukes paskatino ne plintantis COVID-19, o šiek tiek anksčiau vykusi Londono Mados savaitė. Jos metu kelios Lietuvos dizainerės pasipuošė veido kaukėmis kaip aksesuarais. Įmonės darbuotojams tai paliko didelį teigiamą įspūdį ir šie nusprendė išmėginti savo jėgas bei patys sukurti panašų produktą.

2020 metų kovą UAB „Omniteksas“ dar labiau suaktyvino apsauginių veido kaukių gamybą, o balandžio mėnesį įmonėje jau buvo pagaminta virš 100 tūkst. gaminių.

„Nebuvo sunku prisitaikyti prie atsiradusio staigaus kaukių poreikio – buvo parenkamos jau sukurtos medžiagos, kurių savybės žinomos, o dėmesys buvo telkiamas į filtravimo ir antivirusinių savybių gerinimą,“ – teigia įmonės valdybos narys Vydas Damalakas.