Kokia ji – vasaros knyga?

Įpusėjus vasarai, abiturientai pagaliau gavo progą atsipūsti po sunkių ir atsakingų mokslo metų bei varginančios egzaminų sesijos. Rugsėjį daugelis vėl kibs į mokslus aukštosiose mokyklose ir krims rimtą mokslinę literatūrą. Dėl to tikėtina, kad šiai vasarai norėsis knygos, kurią tinka skaityti ilsintis ežero pakrantėje, deginantis pajūryje ar supantis hamake tarp medžių. Tikriausiai nerūpestingomis vasaros dienomis nesistengsite perprasti sudėtingų filosofinių traktatų ar neišsprendžiamas egzistencines problemas nagrinėjančių, slogiai nuteikiančių kūrinių. Priešingai, knyga turėtų padėti pailsinti smegenis nuo sunkas protinio darbo ir gyvenimo problemų.

Visgi jau išlavintam abituriento literatūriniam skoniui greičiausiai netiks eilinis detektyvas su lengvai nuspėjama pabaiga ar pigus meilės romanas. Kaip rašė vienas įtakingiausių airių rašytojų Džeimsas Džoisas, gyvenimas yra per trumpas, kad skaitytume prastas knygas. Iš tiesų, perskaityti knygą reikia nemažai valandų, tad svarbu, kad skaitinys praturtintų žinias, vidinį pasaulį, paliestų universalius visų laikų klausimus, suteiktų gerą emociją.

Toliau pateikiame jums kelias rekomenduojamas knygas, palankiai įvertintas įvairių literatūros kritikų bei leidinių.

Rekomenduojamas knygų penketukas

  1. Delia Owens „Kur gieda vėžiai“

2019-aisiais metais išleistas laukinių Afrikos gyvūnų tyrinėtojos Delios Owens debiutinis romanas jau spėjo sulaukti pripažinimo visame pasaulyje. Tai pasakojimas apie mergaitę, vieną pačią užaugusią atokiose Šiaurės Karolinos pelkėse, laukinės gamtos apsuptyje. Knygoje meistriškai supintos kelios siužeto bei teminės linijos – 1) gilūs dvasiniai palikto vaiko išgyvenimai, 2) meilės, artumo ilgesys bei baimė tuo pat metu, 3) turtinga, be žodžių daug išmokanti gamtos kalba, 4) juodaodžių žeminimas 6-ojo dešimtmečio JAV bei 5) atokios provincijos miestelio detektyvas. Iki 2020-ųjų pabaigos pasaulyje parduota daugiau nei 9 milijonai knygos egzempliorių 44-iomis kalbomis. Nuo pat 2019-ųjų pradžios knyga apie porą metų didžiąją dalį laiko praleido „Amazon“ ir „The New York Times“ bestselerių sąrašo pirmojoje pozicijoje.

  1. Peter Wohlleben „Paslaptingas medžių gyvenimas: ką jie jaučia, kaip susikalba – neregimo pasaulio atradimai“

Knygos autorius yra miškininkas, rašantis ekologinėmis temomis paprasta, žemiška kalba. Knygoje, remdamasis mažai žinomais moksliniais tyrimais bei savo paties praktine patirtimi, jis atskleidžia neįtikėtinus faktus apie medžių gyvenimą, jų tarpusavio ryšius, bendravimo galimybes. Visai kaip žmonės, medžiai – tėvai gyvena kartu su savo vaikais, maitina juos, dalindamiesi maisto medžiagomis ir geba sukurti ekosistemas, atsparias atšiaurioms klimato sąlygoms. Priešingai, vieniši medžiai, kaip ir žmonės, yra daug labiau pažeidžiami ir gyvena žymiai trumpiau. Autorius teigia, jog sveikas miškas, gamtai draugiškas gyvenimo būdas yra svarbus ne tik ekosistemoms, bet ir žmonių fizinei ir psichinei sveikatai. 2017-aisiais metais knyga pelnė keletą reikšmingų knygų apdovanojimų Australijoje bei JAV. Dažnai komentarai apie šią knygą prasideda fraze: „Iki šiol nė neįtariau, kad medžiai <...>.“. Knyga prieš porą metų išversta į lietuvių kalbą. Ji puikiai tiks visiems, besidomintiems gamta, ekologijos temomis, moksliniais atradimais ar tiesiog leidžiantiems vasarą medžių apsuptyje.

  1. Kristina Sabaliauskaitė „Petro imperatorė“

Menotyros mokslų daktarės Kristinos Sabaliauskaitės naujausias dviejų dalių istorinis romanas „Petro imperatorė“ puikiai tiks besidomintiems istorija bei mėgstantiems slapto aukštuomenės gyvenimo užkulisius. Jau debiutiniame romane „Silva Rerum“ (2008 – 2016 m.) autorė pademonstravo neeilinį talentą atskleisti kruopščiai patikrintus istorinius faktus, archyvuose išieškotas architektūros, interjero detales, laikmečio dvasią bei tuo pat metu įtraukti skaitytoją į gyvą, viliojančią veiksmo liniją, istorinių asmenybių vidinius išgyvenimus.

„Petro imperatorė“ pasakoja Martos Skowronskos, vėliau tapusios caro Petro I žmona imperatoriene Jekaterina I, neįtikėtiną gyvenimo istoriją. Vos penkerių tapusi našlaite, jaunystėje buvusi skalbėja, tarnaite, karo belaisve, Marta tapo lietuvių kilmės karininko Aleksandro Menšikovo slapta mylimąja, o vėliau – jo bičiulio caro Petro I meiluže bei žmona. Voltaire‘as šios asmenybės gyvenimą yra pavadinęs labiausiai neįtikėtina XVIII a. Pelenės istorija. Pasakojimas atskleidžia istorinės epochos detales, asmenybių psichologiją, Rytų ir Vakarų mentalitetų sandūrą, žmonių gyvenimus griaunantį karą, alkoholio priklausomybę. Tai – puikus pasirinkimas norintiems skaityti lietuvių autoriaus kūrinį, kurio veiksmas ir aplinka artimesnė mūsų regiono kultūriniam kontekstui.

  1. Ray Bradbury „Pienių vynas“

1957-aisiais išleisto vienas žymiausių amerikiečių rašytojo Ray Bradbury romano tiražas iki šių dienų kartojamas vėl ir vėl. Pagal jį jau pastatyta ne viena kino ekranizacija bei teatro pjesė. Romano pagrindinis herojus – dvylikmetis Daglas Spoldingas, Grintauno miestelyje, Ilinojaus valstijoje, išgyvenantis 1928-ųjų vasarą. Trumpais pasakojimais autorius atskleidžia stebuklingus ir baisius Daglo vasaros patyrimus, atskeidžia ypatingus jo šeimos asmenybių charakterius (pavyzdžiui, gyvenimo džiaugsmą konservuojančią senelę). Pienių vynas – kartu ir gėrimas, kurį kasmet gamina Daglo šeima, ir metafora, kuomet per patirtį atskleidžiamas gyvenimo saldumas bei kartumas, patiriamas iš paauglystės pereinant į brandą. Simboliškai prasminga šį kūrinį skaityti būtent vasarą, žengiant į suaugusiųjų gyvenimą.

  1. David Lebovitz „Apartamentas: džiaugsmai ir vargai, kuriant savo namus Paryžiuje“

Visame pasaulyje garsus virtuvės šefas ir bestselerių „Saldus gyvenimas Paryžiuje“ bei „Mano Paryžiaus virtuvė“ autorius David Lebovitz šįkart vysto temą apie įsikūrimo Prancūzijos sostinėje ypatumus. Nusprendęs įsigyti namus, knygos autorius ir herojus susiduria su neįsivaizduojamais iššūkiais, atskleidžiančiais prancūzišką mentalitetą, gyvenimo Paryžiuje kultūrą. Kaip ir visuose savo kūriniuose, autorius demonstruoja šmaikštų rašymo stilių, puikų humoro jausmą bei paįvairina pasakojimą vietos virtuvės receptais. Nepaisant patiriamų iššūkių, autorius sugeba neprarasti gyvenimo svetimame mieste magijos jausmo ir puikiai perteikia jį skaitytojams. Knyga tiks svajojantiems pagyventi svetur, mėgstantiems keliauti ar tiesiog ieškantiems šviežio, sąmojingo žvilgsnio į kasdienybę ir jos problemas.

Linkime smagių vasaros atostogų ir įdomių knygų, kurių niekaip neišeina padėtį šalin!

* * *

Straipsnį parengė: Aistė Borjas

El.paštas: aiste.borjas@gmail.com