Pirmiausia, ką reikėtų žinoti – tai kad papildomos lėšos, ar jos būtų vadinamos parama pedagogikos studijoms, ar skatinamosiomis stipendijoms – yra tarsi meduolis, siekiant pritraukti jaunimo į nepopuliarias studijų programas ir sritis, kurioms labai reikia ar jau netgi katastrofiškai trūksta specialistų. 

Tarkime, taip yra su mokytojais: dabartinei vyresnio amžiaus mokytojų kartai traukiantis į pensiją, netrukus labai smarkiai ims trūkti matematikos, fizikos, chemijos, biologijos  ir įvairių kitų dalykų mokytojų. 

Arba su inžinerijos, matematikos, informatikos specialistais: užsienio investuotojai regionuose jų labai pasigenda.

Kol kas skatinimas, regis, veikia: parama pedagogikos studijoms per paskutinius keletą metų priviliojo net dvigubai daugiau stojančiųjų. 

Ar visi jie šias studijas baigs ir ateis dirbti į mokyklas, jau kitas klausimas. Nes iki šiol statistika būdavo negailestinga: tik mažiau nei pusė baigusiųjų pedagogines studijas pradeda dirbti mokytojais.

Vien dėl stipendijos studijų rinktis nereikėtų

Tokį pasirinkimą derėtų itin smarkiai apmąstyti: šiaip jau lengva ranka, vien dėl stipendijos, jokių studijų rinktis neverta. 

Profesinė veikla turi milžiniškos įtakos savijautai ir asmeniniam gyvenimui. Vien tik dėl piniginės paramos pasirinkus  ir baigus studijas, vis vien lauks darbas toje srityje –  ir jei jo nemėgsite, jis kels įtampą, stresą, anksčiau ar vėliau pareikalaus nelengvų sprendimų, ką gi daryti toliau. 

Todėl iki pretenduojant reikėtų atidžiai peržiūrėti studijų programos aprašą: kokių dalykų mokysitės ir kuo galėsite dirbti po tokių studijų. Ar tai jums įdomu, ar patrauklu, ar apskritai įsivaizduojante save dirbant tokį darbą? Ar turite reikiamų tokiam darbui asmeninių savybių?

Papildomų stipendijų tikslas iš esmės yra - kad jos taptų dar viena paskata gabiems tų sričių jaunuoliams, o ne šiaip atsitiktiniams stojantiesiems.

Motyvacijos vertinimas jau prasidėjo

Žinoma, stojant į pedagogikos studijas, aukštosiose mokyklose rengiami motyvaciniai pokalbiai turėtų „atsijoti“ visiškai šiai veiklai netinkamus kandidatus.

Stojančiųjų į ugdymo mokslų studijų programas motyvacijos vertinimas jau prasidėjo ir tęsis iki rugpjūčio 3 d.

Vis dėlto prieš į studijų prašymą įtraukdami pedagogikos studijas, prisiminkite savo mokyklinius metus. 

Prisiminkite puikius savo mokytojus, kurie drąsino ir skatino, įkvėpė ne tik tuo, ką dėstė per pamokas, bet ir savo asmenybe. Prisiminkite ir tuos, šalia kurių buvo bloga, kurie tiesiog netiko būti mokytojais. Kokiais mokytojais būtumėte jūs, jei rinktumėtės tokias studijas pirmiausia dėl finansinės paramos? 

Daugiau apie pasirinkimą būti mokytoju galima rasti čia: 

https://www.smm.lt/web/lt/pranesimai_spaudai/naujienos_1/mokytojassupermenas-is-kur-gauti-galiu

Išmokas galima ir prarasti 

Jei sakėme, kad piniginė parama – tarsi meduolis, tai kažkur turėtų būti ir botagas. O jis yra: nors parama pedagogikos studijoms skiriama visam studijų laikotarpiui, tačiau pinigų mokėjimas stabdomas įgijus akademinių skolų, taip pat pinigų negausite praradę valstybės finansuojamą vietą.

Jei dėl kokių nors priežasčių teks studijuoti kurį nors semestrą pakartotinai – parama nebus mokama tiek mėnesių, kiek ji buvo mokėta už tą semestrą ankstesnių studijų metu. 

Paramą pedagogikos studijoms ir šiemet galės gauti akademinių skolų neturintys ir studijuojantys valstybės finansuojamoje studijų vietoje: visi pirmosios pakopos pedagogikos krypties studijų programų studentai ir visi pedagoginių profesinių studijų programų studentai. Taip pat – ir I pakopos ne pedagogikos studentai, kurie greta savo studijų pasirinko studijuoti pedagogikos modulį kaip gretutines studijas.

Studijos perspektyvios, jei domina sritis

Kiek mažesnės – 200 eurų – skatinamosios išmokos laukia ir kitų sričių pirmakursių. Besimokantiems valstybinėse aukštosiose mokyklose – universitetuose ir kolegijose – šiemet įvairias skatinančias išmokas žada dar kelios šalies ministerijos. Pritraukti stojančiųjų papildomomis išmokomis siekiama žemės ūkio, miškininkystės, regioninėms informatikos, matematikos ir inžinerijos studijoms.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija tikslinėmis stipendijomis siekia pritraukti jaunimo studijuoti Alytaus, Marijampolės, Utenos, Panevėžio, Šiaulių ir Klaipėdos aukštųjų mokyklų inžinerinės krypties, informacinių technologijų studijose.

Žemės ūkio ministerija ateitį su žemės ūkiu ketinantiems susieti jaunuoliams ne pirmus metus skiria tikslines stipendijas: jų gali tikėtis žemės ūkio, maisto ūkio, veterinarijos ir kaimo plėtros studijų programų studentai. Į šias stipendijas gali pretenduoti ir studijuojantys valstybės nefinansuojamose studijose – jiems per visą studijų laikotarpį mokama 90 proc. studijų kainos. 

Taip pat nuo praėjusių metų skiriamos ir pirmakursiams vienerius metus mokamos tikslinės skatinamosios stipendijos. 

Tarp išmokomis remiamų studijų programų, į kurias siekiama pritraukti daugiau besimokančiųjų - nemažai išties įdomių, perspektyvių specialybių, kurias baigus galima susikurti karjerą norimoje srityje.

Su sąlyga: ta sritis, ta veikla turi iš tikrųjų rūpėti arba bent būti įdomi. 

Perspektyviomis savo studijas padaro pats žmogus. 

Daugiau apie žemės ūkio srities skatinamąsias stipendijas rasite čia: 

https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/1c194ff0866211eb9fecb5ecd3bd711c

Viską verta tikslintis

Prieš apsisprendžiant pretenduoti į stipendija ar kitokia išmoka remiamas studijas, verta dar kartą viską pasitikslinti.

Neprošal pasidomėti ir tuo, ar reikėtų grąžinti stipendijos lėšas, jei jau pirmaisiais metais persigalvosite.

O kas laukia baigus tas konkrečias jus dominančias valstybės skatinamas studijas: ar absolventui užtikrinama darbo vieta, kas yra galimi darbdaviai, o gal yra įpareigojimas tam tikrą laikotarpį atidirbti pagal specialybę?

Ar galėsite panorėję išvykti dirbti į kitą regioną? O gal yra kontaktai jau studijuojančių toje studijų programoje tokiomis pačiomis sąlygomis - gal įmanoma jų tiesiai pasiklausinėti apie sąlygas ir galimybes? 

Greičiausias ir tiksliausias būdas gauti atsakymus – paskambinti į jau veikiančias aukštųjų mokyklų priėmimo komisijas, ar kitais kontaktiniais telefonais. Juos rasite dominančios aukštosios mokyklos tinklalapyje. Užklausa elektroniniu paštu – lėtesnis būdas, be to, sunkiau pasitikslinti, ko nors nesupratus.

Jei varžotės skambinti, žinokite: tokie jūs ne vieni, bet - verta. Susirašykite iš anksto klausimus ir nebijokite klausti, nesupratę atsakymo – perklausti ir tikslintis dar kartą.

Kaip jau esame ne kartą rašę: kvailų klausimų nebūna, o labiausiai nevykęs yra laiku neužduotas klausimas. 

Daugiau informacijos apie paramą pedagogikos studijoms čia: https://vsf.lrv.lt/lt/studentams/parama-pedagogikos-studijoms