Sukūrus ir praktiškai pritaikius modernią atsinaujinančių energetikos šaltinių sistemą, pastaroji sulaukė solidaus apdovanojimo ir pelnė pasaulinį įvertinimą „Energy Globe Award“ apdovanojimuose. Jau birželio 5 d. šis projektas, atrinktas iš beveik 2500 pateiktų darbų, iš daugiau kaip 180 pasaulio šalių, bus pristatytas visuomenei specialiai surengtame renginyje.

Pastaraisiais metais aplinkos apsaugos tema aktuali tapo kone visame pasaulyje, todėl ne vienam mokslininkui teko pasukti galvą, siekiant aplinką žemėje padaryti kuo labiau tinkamesne gyventi.  KTU mokslininkai – ne išimtis, nutarę prisidėti prie aplinkos tausojimo ir ant universiteto IX rūmų pastatų komplekso stogo įrengę saulės jėgainių sistemą. Įsitikinti savo projekto rezultatyvumu, leidžiančiu kur kas efektyviau ir ekonomiškiau tenkinti  energetinius poreikius, jiems prireikė vienerių metų.

„Šis projektas išsiskiria savo unikalumu. Buvo sukurtas sprendimas apjungiantis kelis energijos šaltinius. Universiteto pastatų charakteristikos išnaudotos taip, kad maksimaliai būtų įgalinta saulės energija ir sudarytos  galimybės kaupti šiluminę energiją, kuri naudojama pastatų šildymui, kai to reikia“, – teigė KTU EEF Energetikos sistemų katedros vedėjas prof. Saulius Gudžius.

Pasak profesoriaus, šis projektas yra tiek švietėjiškas, kai studentai supažindinami su atsinaujinančiais energetikos ištekliais, tiek prisidedantis prie klimato kaitos mažinimo ir kuriančio naują energetinę sistemą. Manoma, kad tokia technologija užtikrins pakankamus energijos resursus, bus saugi ir tausojanti aplinką bei taps ateities technologijų lydere. 

„Itin inovatyvus projektas komisijos buvo įvertintas teigiamai ir tai tapo puikiu pavyzdžiu, kaip galima kurti hibridines sistemas. Parodėme kryptį, kuria Europa ir veikiausiai visas pasaulis žengs jau netolimoje ateityje. Smagu, kad KTU vardą išgirsta, pamato ir visuomenė sužino, jog energetikos srityje tai yra inovatyvių idėjų generavimo vieta“, – pabrėžia projekto iniciatoriai.

Modernizuodami KTU šilumos ir elektros ūkį, unikalaus projekto idėjos autoriai dr. Jonas Vanagas ir dr. Jurgita Černeckienė, pasitelkė moderniausius ir inovatyviausius sprendimus. Įgyvendinti techninę projekto dalį – ant KTU Statybos ir architektūros fakulteto pastatų komplekso sumontuoti saulės jėgainę, padėjo bendrovė UAB „Via Solis“.

Ant KTU IX rūmų pastatų stogų įrengti saulės energijos elementai ir sumontuota sistema, integruojanti saulės energiją, jos kaupimą ir srautų derinimą užima 5,5 tūkst. kv. metrų. Ten telpa 1520 fotovoltinių saulės modulių.

Universitetas yra apsisprendęs ir toliau diegti bei plėtoti alternatyvios energijos sprendimus, nes manoma, kad švietimo įstaigai tai leistų per metus sutaupyti per 150 tūkst. eurų.

Unikalų projektą Europoje atsinaujinančiųjų šaltinių projektą finansavo Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondas (LAAIF), skyręs ES paramą modernių atsinaujinančių šaltinių plėtrai.